Budoucnost mošnovského letiště je podle něj právě v nákladní dopravě. Kraj také zahajuje společně se správou železniční dopravní cesty projekt na rozšíření železniční trati, která vede do Mošnova. Díky novým investorům z oblasti logistiky nyní v mošnovské průmyslové zóně vznikají velká překladiště. „Předpokládá se, že do Mošnova bude jezdit deset sedmisetmetrových vlaků za den, a tím pádem by mohly zmizet z cest některé kamiony. Ale aby tam ty velké vlaky mohly zajet, tak se musí udělat odbočka z hlavní trati ve Studénce a musí se trošku rozšířit nádraží v Sedlnici,“ řekl Jakub Unucka.

Část nákladu z překladišť, šlo by o jednotky procent, by se podle něj měla přepravovat letecky. Náměstek řekl, že to vypadá, že by se kraj mohl dohodnout na velmi výrazném zvýšení leteckého nákladu se společností DHL.

„Každá jednotka procent pro letiště je velmi zajímavé číslo, protože stačí, když DHL lítá místo jednou dvakrát denně, a rázem ta čísla jsou úplně někde jinde. Takže budoucnost letiště je v logistice. My jsme dali letišti zelenou, aby si mohlo postavit cargo halu, aby mělo co nabídnout, protože ostatní letiště už haly mají,“ řekl Jakub Unucka. Rozpočet na stavbu haly se podle něj pohybuje mezi deseti a dvaceti miliony korun. Proběhne soutěž a během června či července by se mělo začít stavět. Hala je koncipována jako modulární, a pokud přibudou další zájemci, bude možné velmi rychle v rámci platného stavebního povolení další modul.

Z Mošnova létají v současnosti pravidelné linky do Londýna a italského Bergama nedaleko Milána. Tento týden skončí letecké spojení mezi Ostravou a Prahou, jehož ukončení oznámily České aerolinie v prosinci. Sezonní charterové lety směřují do turistických oblastí, hlavně do Řecka, Bulharska a Egypta.

Loňský rok byl pro letiště nejúspěšnější v historii. Podle Unucky přepravilo dosud nejvíce cestujících i leteckého nákladu. Přesná čísla letiště zatím zpracovává. Obchodní ředitel Stanislav Bujnovský ale už dříve uvedl, že letiště za tři čtvrtě roku 2018 odbavilo víc lidí než za celý rok 2017, což bylo více než 320 tisíc cestujících.

Související