Situace na českých silnicích je klidnější než v předchozích dnech, kdy dopravu mnohde zablokoval sníh a s ním spojené dopravní nehody. Většina silnic je dnes s opatrností sjízdná, někde leží na vozovkách rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z vyjádření krajských silničářů a Informací ředitelství silnic a dálnic. Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou potrvá nejméně do pondělí. Na deponii už bylo odvezeno skoro 800 tun sněhu. Hlavní tahy ve městě jsou průjezdné.

Silničáři v Ústeckém kraji vytrvale protahují silnice v Krušných horách a na Děčínsku. Frézy budou pracovat na Moldavě na Teplicku, kde platil kalamitní stav. Uzavřeno zůstává několik kratších úseků. Neprůjezdná je například silnice u Nakléřova nad Ústím nad Labem, u Malého Háje na hranici okresů Most a Chomutov, pracuje se na cestě z Moldavy do Mikulova.

V Libereckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí. Motoristé by měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží pod náporem sněhu. 
V Karlovarském kraji jsou kvůli sněhovým jazykům uzavřeny tři úseky silnic v Krušných horách. Provoz v kraji po ránu komplikuje uzavírka dálnice D6 u Tisové ve směru na Karlovy Vary. Nehoda dvou nákladních aut je bez zranění, na místě se ale tvoří kolony.

Na jihočeských silnicích se dnes ráno místy tvoří ledovka. Kolem Studené na Jindřichohradecku a ve vyšších polohách okresu Tábor u Mladé Vožice a Choustníku se tvoří sněhové jazyky.

Na Vysočině jsou hlavní tahy většinou mokré, na vedlejších silnicích leží ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu. Varování před kluzkou vozovkou platí i na dálnici D1.

Situace v Bavorsku i Rakousku stále vážná

Obyvatelé jižního Bavorska, Rakouska a také části východního Švýcarska si dnes po týdnu mohou oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení, což vítají záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. Večer ale podle meteorologů začne opět sněžit a s výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy bude možné počítat i s deštěm, bude sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

Mezitím stav přírodní katastrofy vyhlásil na jihu Bavorska čtvrtý zemský okres. „Úřady nyní koordinují nasazování záchranných a pohotovostních sil a mohou také o mimořádnou pomoc požádat například spolkovou armádu," řekl podle agentury DPA představitel okresu Bad Tölz-Wolfratshausen Josef Niedermaier. Tento okres se s vyhlášením krizového stavu přidal k okresům Miesbach, Berchtesgadener Land a Traunstein, které stav katastrofy zavedly již dříve.

Přívaly sněhu už několik dní komplikují dopravu. Podle DPA zatím není jasné, kdy se v jižním a východním Bavorsku plně obnoví železniční doprava, protože železničáři snahu o protažení některých zasypaných a zavátých tratí vzdali. O nic lepé to nevypadá ani na silnicích, jež vedle závějí blokují také popadané stromy, které tíhu sněhu nevydržely.

Řada řidičů strávila noc v koloně v oblasti Chiemského jezera na uzavřeném úseku dálnice A8, která spojuje Mnichov a Salcburk. Uzavírky trápí mimo jiné i Berchtesgaden u hranic s Rakouskem, odkud se nemohou dostat stovky lidí. Podobná je situace i v dalších jihobavorských, ale i rakouských regionech.

Dopravní společnosti upozorňují, že může docházet ke zpožděním. Například GO Express & Logistics, která nabízí expresní přepravu do Rakouska, uvedla, že „může dojít k prodlevě u zásilek do/z Rakouska, protože cesty jsou aktuálně opravdu nevyzpytatelné. V Rakousku je kvůli závějím a popadaným stromům uzavřeno na sto silnic.“

Související