Scania Transport Laboratory byla založena v roce 2008 jako rozšířené oddělení výzkumu a vývoje. Cílem bylo získávat informace o potřebách a problémech, kterým čelí uživatelé nákladních vozidel. Již v prvních pěti letech dopravní firma snížila spotřebu paliva o 20 procent a emise uhlíku o 50 procent na přepravenou tunu. Společnost zajišťuje v některých případech vnitropodnikovou přepravu. Vozový park sestává ze 45 nákladních vozů a autobusů, z nichž 14 jsou tahače pro dálkovou přepravu.

„Jde o zavádění naší vize do praxe. Nežádáme naše zákazníky ani ostatní subjekty v odvětví, aby dělali něco, co sami nejsme ochotni dělat,“ říká Jan Björklund, vedoucí Scania Transport Laboratory.

Scania Transport Laboratory provozuje každým dnem 14 kombinací nákladních automobilů a přípojných vozidel mezi výrobními závody ve švédském Södertälje a nizozemském Zwolle. Během roku každé vozidlo ujede přibližně 400 tisíc kilometrů, což je asi trojnásobek toho, co urazí nákladní automobil za stejnou dobu v provozu u běžného dopravce. Výrobce tak získává jedinečnou příležitost k testování a hodnocení kvality a výkonu vozidel.

Související