Zpráva zkoumá celosvětové investiční vzorce v roce 2018 a přináší prognózu dalšího vývoje na trhu pro letošní rok. Vzhledem k rozšiřujícím se cílovým oblastem zájmu investorů a růstu počtu prodávajících v souvislosti s přizpůsobováním realitních strategií vývoji měnové politiky, geopolitickým událostem a strukturálním změnám Cushman & Wakefield očekává, že i v tomto roce dosáhnou obchody rekordní úrovně kolem 1,75 bilionu dolarů. Podle zprávy budou ceny dále růst, což bude ale doprovázeno stabilizací výnosů a trvalým růstem nájmů u nejlepších nemovitostí spíše než snižováním výnosů, jak bylo typické pro poslední roky.

Střední Evropa opět rekordní

Země střední Evropy – Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko, které představují hlavní trhy, měly co do objemu investic opět rekordní rok. V tomto regionu byly zobchodovány nemovitosti za 11,93 miliardy eur, což je oproti 10,5 miliardám v roce 2017 viditelný nárůst.

Nejvýkonnějším trhem bylo Polsko, které přesvědčivě překonalo svůj předchozí rekord pět miliard eur z roku 2017, když dosáhlo nového rekordu 7,22 miliardy eur, což je zdaleka nejvíc v celé střední a východní Evropě. Česká republika, která zůstává konkurenceschopná co do výnosu i kapitálu, si vede stále dobře a objem transakcí zde činil 2,35 miliardy eur. Maďarsko dosáhlo 1,64 miliardy eur, což je těsně nad jeho rekordem z loňského roku (1,63 miliardy eur), Rumunsko 970 milionů eur, Slovensko 720 milionů eur a Bulharsko 340 milionů eur.

Růst začala i Severní Amerika

Jako cíl i jako zdroj investic do nemovitostí se Severní Amerika v roce 2018 díky daňovému stimulu v pozdní fázi cyklu v USA, jež napomohl vykompenzovat vyšší náklady na úvěry, vzpamatovala z poklesu objemů, který zažila v roce 2017. Byť v loňském roce byli kupci aktivní ve všech světových regionech, Severní Amerika jako jediná vykázala oproti roku 2017 růst coby zdroj kapitálu plynoucího do komerčních nemovitostí: jeho objem meziročně vzrostl o 15,5 % na 549 mld. dolarů. Očekává, se že objem investic v regionu v letošním roce dosáhne 530,7 mld. dolarů. Tento 3% meziroční pokles odráží fakt, že rok 2018 byl mimořádný a že se zdejší realitní odvětví nachází v pokročilé fázi cyklu, což vyvolává tlak na výnosy.

Objem prostředků plynoucích do komerčních nemovitostí v regionu Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA) v roce 2018 poklesl o dvě procenta, v oblasti jihovýchodní Asie (APAC) pak o jedno procento, zde především v důsledku nižšího počtu globálních nákupů. Evropské a asijské instituce ovšem zvyšují objemy prostředků plynoucích do nemovitostí a s tím, jak budou investoři následovat demografické trendy, oba regiony pravděpodobně zaznamenají i zvýšenou příchozí přeshraniční poptávku, v krátkodobém horizontu především Evropa, ve střednědobém pak i Asie.

Rekordy v investicích také v jihovýchodní Asii

Vysoký stupeň útrat na tuzemské i kontinentální úrovni vedl k tomu, že investoři v jihovýchodní Asii v roce 2018 zaznamenali nejvyšší celkový podíl na investičních objemech v částce 886 miliard dolarů, což je nový rekord tohoto regionu. K růstu objemu přispěly investice ze všech zdrojů kapitálu, byť většinu z objemu obchodů realizovali tuzemští investoři. Nejvyhledávanějším sektorem v regionu byly novostavby, které představovaly 80 procent trhu; dosavadní rekordy rovněž překonaly sektory kancelářských prostor a průmyslových prostor a hotelový trh dosáhl svého maxima od globální finanční krize. Investice v jihovýchodní Asii by měly v letošním roce činit 875 miliard dolarů, což představuje jednoprocentní meziroční růst.

Související