Alibaba bude mít po nové akvizici ve spojení s už dříve získanými podíly v poskytovatelích balíkových služeb ZTO Express, YTO Express a Best majetkovou účast ve čtyřech ze šesti nejvýznamnějších čínských logistických firem, uvedl server The Wall Street Journal.

Internetový obchodník Alibaba nikdy neměl vlastní logistickou síť nebo doručovací flotilu, ale spoléhal na externí partnery. To koordinuje vlastní logistická společnost Cainao, která vznikla jako odpověď na rostoucí potřebu zajistit spolehlivé doručení zásilek v Číně i globálně.

Firma působí jako koordinátor sítě China Smart Logistics tvořené řadou partnerů. Nyní se Alibaba snaží získat na spolupracující firmy větší vliv a kupuje si v nich podíly. 

Větší zájem o logistiku souvisí také s novou oblastí, do níž se Alibaba nedávno vrhla – prodejem čerstvých potravin. V tomto oboru má rychlost doručování zásadní význam.

Alibaba ovšem investuje nejen do logistických firem, ale velké částky vydává i na skladování a zavádění nejmodernějších technologií. Majetkový vstup do spolupracujících logistických firem by měl Alibabě usnadnit i technologický rozvoj v této oblasti.

Související