Použitelnost klasických zabezpečovacích systémů se dnes zmenšuje. Nepostačuje už jen zamknout sklad a spolehnout se na detekci pohybu. To v místech, kde vládne dnem i nocí čilý ruch, není možné. Stále více se proto využívají kamerové systémy doplněné pokročilými technologiemi, jejichž schopnosti odpovídají dnešním potřebám.

„Smluvní vztahy mezi dodavateli, odběrateli, přepravními společnostmi, ale i pojišťovnami vytvářejí velký tlak na dokumentování pohybu zboží i několik měsíců zpětně, což spolu se vzrůstající kvalitou zaznamenávaného obrazu vytváří obrovský objem dat, který je třeba bezpečně uchovávat,“ vysvětluje Michal Cícer z SSI Group. „Narůstající výpočetní výkon moderních kamer i záznamových zařízení umožňuje díky pokročilým algoritmům efektivně ukládat velké množství záznamů na menší úložiště.“

Velmi dlouhé záznamy však vyžadují při vyhledávání požadované pasáže v záznamu enormní čas. Současné systémy ale umějí pomoci, například s využitím funkce Time Compressor. Tato funkce neposkytuje pouhé zrychlené video, ale nabízí spojité přehrávání všech okamžiků, kdy se v daném místě něco událo.

Představme si, že na záběru projede vysokozdvižný vozík jedním směrem, za pět minut projde člověk, za dalších 25 minut projede tentýž vozík zase zpátky. Výsledkem je půlhodinové video, ve kterém se stanou tři věci. Při přehrání pomocí Time Compressoru projede vozík, hned po něm projde člověk a vozík vracející se zpět. Každý z nich se pohybuje naprosto přirozenou rychlostí a má nad sebou bublinu s přesným časem, kdy se v místě vyskytoval. Místa, kdy se nic neděje, jsou při přehrávání vypuštěna a celé dění z uplynulé půlhodiny lze zkontrolovat za deset vteřin. Technologie umí pomoci i s monitoringem rušnějších míst. Všechny události se pak v Time Compressoru přehrávají v jednom záběru současně.

S růstem průmyslových zón přestávají být spolehlivé různé otřesové plotové a zemní kabely, protože je pro ně obtížné rozpoznat pohybujícího se člověka, když v těsné blízkosti zároveň jezdí mnohatunové kamiony. Běžné kamery by se pro tuto úlohy také příliš nehodily, neboť jejich schopnosti jsou mnohdy omezeny denní dobou a přirozeným osvětlením a použitelnost zcela skončí spolu s hustým deštěm nebo sněžením.

V kteroukoli denní i noční dobu a za jakéhokoli počasí však spolehlivě fungují termovizní kamery. „Termovizní kamera spolehlivě detekuje teplo vyzařované lidským tělem, odešle poplachový signál, a zároveň se může na toto místo automaticky a přesně zaměřit otočná kamera s velkým přiblížením a aktivním nočním viděním s dosahem i několik stovek metrů. Takto zachycené události bez problémů vyhodnotí i vzdálené certifikované pracoviště našeho dohledového centra. Operátoři díky přesným informacím doprovázeným živým přenosem obrazu dokážou obsluhovat mnoho objektů či areálů najednou a snižovat tak pravidelné měsíční náklady na ostrahu,“ říká Michal Cícer.

Nové technologie však naleznou své uplatnění i v dalších oblastech. Pokročilé kamerové systémy odhalí a upozorní například na pracovníka bez ochranné přilby tam, kde je vyžadována. E-mail s fotkou provinilce pak okamžitě putuje odpovědné osobě do schránky.

Další novinku, tentokrát z oblasti bezpečnosti práce, představují samoobslužné školicí a testovací kiosky, které najdou své uplatnění třeba při školení BOZP. Noví zaměstnanci jej nyní mohou absolvovat sami, zakončit ho zkušebním testem a potvrdit vlastnoručním podpisem na elektronickém podpisovém tabletu. Teprve na základě úspěšného absolvování školení je jim pak automaticky umožněn vstup do haly.

Související