Zkušenosti firem i vězeňské služby přitom potvrzují, že jde o vzájemně prospěšnou spolupráci. Zaměstnávání vězňů je možné v řadě oborů, pro firmy jsou nejžádanější ti, kteří mohou pracovat mimo věznici. Například výrobním závodem českého výrobce svítidel Modus v České Lípě prošlo za více než deset let už na 2500 vězňů. V současnosti jich pracuje přibližně 60 denně.
„Týdně vyrábíme na 25 000 kusů svítidel. Výroba je částečně automatizovaná, ale bez lidské síly se neobejdeme. Vězňům dáváme práci, kterou se rychle naučí, jde zejména o montážní práce nebo manipulaci ve skladech, “ uvádí obchodní manažer Jan Kavka s tím, že ve výrobním závodě společnosti odsouzený pracuje v průměru kolem jednoho roku.
Podobnou zkušenost mají i ve firmě na recyklaci elektroodpadů Praktik system, která dává práci 85 odsouzeným. „Využíváme je hlavně k ruční demontáži a zpracování elektrospotřebičů, dále na třídění plastových odpadů, pomocné práce či obsluhu vysokozdvižných vozíků. Snažíme se je maximálně využít a zaučovat v průběhu času i na náročnější pozice,“popisuje Jana Hloušková, manažerka společnosti Praktik system.
Vězni se uplatní také v logistických firmách. Například společnost DHL Supply Chain se rozhodla řešit nedostatek pracovníků a malou nabídku na pracovním trhu v České republice tím, že se zapojila do státního programu zaměstnávání odsouzených. Ten je dlouhodobým cílem ministerstva spravedlnosti vytyčeným v rámci koncepce vězeňství do roku 2025. Vězni se uplatňují například při přebalování zboží, třídění, přípravě obalového materiálu, skenování a podobně.
Zaměstnávání vězňů řeší i sezónní výkyvy. „Výroba svítidel je sezonní záležitost, díky vězňům dokážeme být více flexibilní s ohledem na měnící se poptávku po zboží v průběhu roku. V neposlední řadě šetříme náklady,“ uvádí Jan Kavka ze společnosti Modus.
Podle nejnovějších statistik Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR pracuje v současnosti z celkově 19 784 odsouzených 8837 vězňů, nejvíce za poslední čtyři roky. „Aktuální zaměstnanost je téměř šedesátiprocentní. Poptávka od zaměstnavatelů ale obecně nabídku převyšuje, obzvláště v ohledu na zařazení na venkovní pracoviště,“ říká mluvčí Petra Kučerová.
Na kolik vězeň na plný úvazek firmu přijde, záleží na požadované kvalifikaci. Odměna se podle toho pohybuje od 5 500 korun až po 13 750 pro vysokoškoláky s magisterským titulem.