Průmysl 4.0 je zjednodušený termín pro obrat v paradigmatu výroby (i logistiky a dalších oborů) spočívající v její decentralizaci. Trefně to popsal jeden z autorů myšlenky, profesor informatiky Wolfgang Wahlster: „Logika výroby se zcela otočí. V minulosti měla výroba jednoho ‚dirigenta‘, řídicí systém, který strojům říkal, co mají dělat. Nyní je to opačně − všechny informace o výrobě si vznikající produkt nese na sobě.“

Samotný produkt či polotovar pak bude podle Wahlstera „poptávat“ u různých strojů různé služby. Stroje − výrobní, logistické a další − přitom budou relativně autonomní a budou komunikovat navzájem, budou si i samy říkat o práci, o servis, doplnění zdrojů apod. Díky tomu budou schopny vyrábět vysoce personalizované produkty, rychle se přenastavovat a zapojovat nové výrobní kroky.

Komunitní iniciativa, kterou nyní rozjíždějí BMW a Microsoft, bude založená na sdílení vývoje tzv. Otevřené výrobní platformy (OMP), která je postavená na cloudovém nástroji Microsoft Azure. Firmy v prohlášení uvedly, že platforma „pro průmyslový internet věcí, má za cíl poskytnout komunitním členům referenční architekturu s open source komponenty na základě otevřených průmyslových standardů a modelu otevřených dat.“

Díky tomu, že vzorce budou otevřené a budou se dále sdílet, vznikne standardizovaný model zavádění internetu věcí, z něhož budou firmy vycházet při rozvoji vlastních služeb. Zároveň ale budou do platformy samy přispívat.

Jednou z hlavních bariér nástupu internetu věcí je to, že software k němu je obvykle uzavřený a rozvoj je tak pomalý. Datové modely, které umožňují analýzy a scénáře strojového učení, ale budou v tomto případě přístupné.

BMW už s pomocí platformy pro internet věcí využívá více než 3000 strojů, robotů a autonomních dopravních systémů. Jedním z příkladů je nasazení bezpilotních vozíků v závodě v německém Regensburgu. Tento projekt umožnil centrální řízení dopravního systému v továrně a výrazně tak zjednodušil a zefektivnil logistické procesy.

BMW počítá s tím, že v budoucnu tyto a další případy využití, jako jsou smyčky pro digitální zpětnou vazbu, správa digitálního dodavatelského řetězce a prediktivní údržba, zpřístupní a budou se dále rozvíjet v rámci komunity OMP. Iniciativa tak podpoří vývoj dalších inteligentních řešení, která se budou sdílet napříč automobilovým a širším výrobním sektorem.

„Zvládnutí komplexního úkolu výroby individualizovaných prémiových produktů vyžaduje inovativní řešení IT a softwaru," řekl Oliver Zipse, člen představenstva společnosti BMW AG, Production. „Propojení výrobních závodů a systémů, stejně jako bezpečná integrace partnerů a dodavatelů, jsou obzvláště důležité. Na cloud se spoléháme od roku 2016 a neustále vyvíjíme nové postupy. Prostřednictvím platformy OMP chceme v dalším kroku zpřístupnit naše řešení ostatním společnostem a společně využít potenciál k zajištění dlouhodobě silné pozice na trhu."

Nyní hlavní aktéři vzniku komunity Microsoft a BMW hledají další partnery a vyzývají ostatní výrobce a dodavatele, včetně firem mimo automobilový průmysl, aby se k této komunitě připojili. Předpokládá se, že dozorčí rada OMP zahájí činnost s počáteční skupinou čtyř až šesti partnerů a minimálně 15 případy využití ve vybraných výrobních prostředích do konce roku 2019.

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://logistika.ekonom.cz/c1-66551870-bmw-a-microsoft-zakladaji-komunitu-pro-sdileni-dat-o-internetu-veci-ma-podporit-automatizaci-vyroby-a-logistiky