Podle výrobce vznikl nový „těžkotonážní“ robot v reakci na poptávku uživatelů, kteří používají menší roboty této značky, ale současně potřebují přepravovat těžké komponenty, například v odvětví leteckého či automobilového průmyslu.

Robot MiR1000 má dva flexibilní nakladače pro dva typy palet: standardizovanou europaletu a paletu o rozměrech 40” × 48”. Může být naprogramován prostřednictvím intuitivního uživatelského rozhraní nebo s využitím řešení MiRFleet pro řízení celé flotily mobilních robotů zjednodušující automatizaci nových úkolů podle aktuálních výrobních potřeb. AMR roboty mohou také snadno integrovat různé nadstavbové moduly jako například paletové nakladače, dopravníky, robotická ramena nebo jiná zařízení podporující široké spektrum aplikací.

Funkce umělé inteligence zabudovaná do softwaru a strategicky umístěné kamery, které fungují jako rozšířená sada robotických senzorů, umožňují optimalizovat plánování trasy a chování robotů v pohybu. Kamery robotů detekují a rozpoznávají různé pohyblivé překážky, například zjistí-li ve svém okolí osobu, pokračují roboty ve své stanovené trase při zachování bezpečí osoby. Zaregistrují-li však kamery na trase robota třeba na AGV vozidlo, zaparkují tak, aby vozidlo mohlo projet kolem. Robot rovněž umí předvídat zablokované trasy nebo vysoce frekventované oblasti. Namísto vjezdu do těchto míst robot svoji trasu přenastaví.

Nový model doplňuje řadu robotů MiR určených pro výrobní závody, které umožňují optimalizovat logistiku napříč celým výrobním řetězcem – od skladů s výrobním materiálem až po dodávky hotových produktů. MiR100, MiR200 a MiR500 jsou v současné době využívány ve více než 45 zemích po celém světě.