TPG a Contera zároveň vytvořily společný podnik, který se zaměří na akvizice a výstavby dalších projektů ve střední Evropě. Na dotaz deníku E15 to potvrdila firma Contera. Transakce zahrnuje 120 000 metrů čtverečních průmyslových ploch. Contera zůstane v areálech jako správce, reality za další dvě miliardy korun si ponechá čistě ve svém vlastnictví, píše E15.
Obě firmy spolu již plánují první developerský projekt. Podle E15 v Ostravě-Hrušově postaví na 35 hektarech novou průmyslovou zónu, investice převýší dvě miliardy korun.
„Je to jedna z největších realitních transakcí průmyslových nemovitostí na českém trhu. Současně je to první ryze český industriální developer, který přitáhl americký kapitál,“ uvedl Ferdinand Hlobil, partner v poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která se na obchodu podílela.
Mezi nájemce v logistických parcích Contery, která vznikla v roce 2009, patří nábytkářský řetězec IKEA, dodavatel automobilek Magna Automotive, e-shop s oblečením Zoot nebo velkoobchod s reklamním textilem Adler.
TPG Capital patří mezi významné globální hráče v oblasti privátního kapitálu. Jen realitní část firmy má pod sebou aktiva v hodnotě téměř 11 miliard dolarů (asi 250 miliard korun). V Česku skupina spoluvlastnila už jiného stavitele a investora do logistických a průmyslových hal P3. V roce 2016 jednoho z největších tuzemských majitelů skladů prodala singapurskému fondu GIC za zhruba 2,4 miliardy eur (61,6 miliardy korun).
Brownfield u Teplic
Také další americká realitní společnost rozšiřuje v Česku své aktivity. Česká pobočka firmy Panattoni se v poslední době zaměřuje hlavně na revitalizaci brownfieldů, kterých má po celé republice rozpracovány dva miliony metrů čtverečních. Developer v současnosti rozjíždí několik významných projektů v severních a severozápadních Čechách. Kromě tradiční průmyslové zóny v Chebu připravuje území v Ostrově na Karlovarsku a v Chomutově a nyní firma postoupila i ve snaze proměnit areál bývalých skláren Kavalier v Hostomicích u Teplic na moderní průmyslové prostory.
Projekt prošel posouzením dopadů na životní prostředí a získal pozitivní rozhodnutí v rámci zjišťovacího řízení, uvedla společnost v tiskové zprávě. Panattoni Europe tak může zahájit demolice a sanace areálu. Nová průmyslová zóna nabídne 32 000 metrů čtverečních moderních industriálních prostor pro lehkou výrobu a logistiku. Investice za půl miliardy korun by měla být realizována v průběhu letošního roku. Developer tak pokračuje ve svém velkém plánu revitalizace českých brownfieldů.
„Sklárna Kavalier byla jedním z mnoha tradičních průmyslových podniků, které před deseti lety padly v důsledku hospodářské krize. Prakticky žádnou z těchto opuštěných továren tehdy nebylo možné hned využít na jiný provoz, a proto se z nich postupně staly brownfieldy,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.
„Zajímavostí je, že po vyčištění lokality využijeme k přípravě nové průmyslové zóny i dosluhující recyklační linku na stavební materiály, která v areálu stále funguje. Drcený recyklát, který vznikne z přemletí posledních betonových desek, nám pomůže zpevnit plochy určené pro výstavbu nové budovy,“ říká Klára Sobotková, obchodní ředitelka Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.