Převratný vývoj nových technologií vytváří další výzvy. Čtyři z pěti respondentů (79 procent) připouštějí, že jejich organizace zavádí nové technologie rychleji, než zvládá řešit související problémy s kyberbezpečností. Tři čtvrtiny (76 procent) uvádí, že se jim otázky kyberbezpečnosti vymkly z rukou kvůli novým technologiím jako je internet věcí (IoT) a průmyslový internet věcí (IIoT). Většina (80 procent) respondentů uvedla, že ochrana jejich firem proti nedostatkům zabezpečení třetích stran se stává stále obtížnější. To ale není vzhledem ke složitosti rozrůstajících se internetových ekosystémů překvapující.

Přestože žijeme v době sofistikovaných a masových hackerských útoků, zejména pro firmy zůstává stále velkým nebezpečím prosté fyzické zcizení dat. Zpráva uvádí jako příklady primitivní zkopírování databází klientů nebo firemního know-how odcházejícím zaměstnancem, externím pracovníkem třeba i z úklidové služby nebo neopatrné jednání některého ze zaměstnanců, který umožní třetí straně přístup k důležitým datům nebo do firemních systémů.

Bezpečnost na internetu podle Omara Abboshe z Accenture za sofistikovaností kyberzločinců zaostává a důvěra v digitální ekonomiku kvůli tomu upadá. Zpráva v této souvislosti uvádí, že kyberkriminalita způsobuje obrovské problémy, které mohou ohrozit obchodní aktivity, inovace a růst, expanzi do nových produktů a služeb, což bude společnosti v konečném důsledku stát biliony dolarů. Nejvíce ohrožený je high-tech průmysl, kde je v sázce více než 753 miliard USD, dále jsou to vědní obory a automobilový průmysl, kde hrozí ztráty 642 miliard USD a 505 miliard USD.

„Evidujeme, že v poslední době narůstá množství krádeží dat ve firmách. To mají na svědomí nejen nezvaní hosté, ale také další osoby, které se často v rušných budovách pohybují. Výjimkou nejsou ani zaměstnanci dané firmy,“ říká Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která poskytuje bezpečnostní a facility služby pro více než 400 objektů v České republice a na Slovensku. „Zároveň sledujeme, že čím dál více firem si toto riziko uvědomuje či bylo přímo takto poškozeno, a posiluje systematická bezpečnostní a kontrolní opatření uvnitř firem.“

Související