Pro firmy je dnes jedním z důležitých impulsů pro zavádění robotů trvalý nedostatek vhodných lidí na trhu práce. Průmyslová automatizace s využitím robotů představuje v této situaci možné řešení. Výkon robota bývá vyšší než člověka, stroj pracuje nepřetržitě v třísměnném provozu, dodržuje vysokou kvalitu procesu a je i energeticky úsporný.

„Tlak na efektivitu a nemožnost získat nové zaměstnance je z pohledu výrobních firem nejvýznamnějším důvodem pro pokračující automatizaci v aplikacích, kde lidská obsluha do procesu nepřináší přidanou hodnotu a může tak být snadno nahrazena,“ uvedl na začátku akce Jindřich Vaňous, ředitel české pobočky německé společnosti KUKA, která je významným výrobcem průmyslových robotů a která akci pořádala. Právě skladovací, balicí nebo paletizační procesy většinou do primárního výrobního procesu nepřinášejí přidanou hodnotu, a výrobci se proto snaží v nich nákladnou lidskou obsluhu omezit nebo i vyloučit.

Roboty nacházejí místo nejen v továrnách, ale stále častěji také ve skladech při manipulaci se zbožím. Logistické firmy řeší robotizaci ve dvou rovinách. První představují samostatně řízené a autonomní paletové zakladače, druhou klasické paletizační průmyslové roboty, které na konci balicích linek kompletují palety pro koncové zákazníky. Balicí roboty se rovněž stále častěji uplatňují u samotných výrobců, kde zajišťují spotřebitelské a přepravní balení i navazující paletizaci na konci výrobní linky nebo ve skladu hotových výrobků.

Trendem je tlak na zvýšení efektivity, tedy snaha na omezeném prostoru dosáhnout vyššího výkonu. Robotizace současně umožňuje omezit zatížení zaměstnanců nepříjemnou či fyzicky namáhavou prací a cestu ke snížení rizika pracovních úrazů.

„KUKA jako výrobce robotů pro průmysl i logistiku nabízí prostřednictvím své divize Swisslog řešení skladového hospodářství včetně automaticky řízených vozíků,“ řekl obchodní ředitel společnosti Radek Velebil. „Průmyslové roboty KUKA se zase uplatní v oblasti paletizačních aplikací. V České republice a na Slovensku máme desítky takových aplikací v potravinářství, nápojovém průmyslu, mlékárnách, pivovarech nebo například při balení stavebních hmot.“

Související