Ve spádových oblastech zdravotnických středisek, kam začnou léky a vakcíny dovážet bezpilotní letouny, žije 12 milionů lidí, tedy zhruba polovina obyvatel Ghany. Většina dalších lidí žije v městských aglomeracích dobře dostupných po zemi.
„Nikdo by neměl v Ghaně umírat proto, že v případě nouze není dostupný lék,“ uvedl prezident Nana Akufo-Addo u příležitosti otevření logistického centra v Omenaku, asi 60 kilometrů severně od hlavního města Accry.
Drony, které mohou létat rychlostí až 110 kilometrů za hodinu, by měly ze čtyř logistických center rozptýlených po celé zemi zásobovat nemocnice a další zdravotnická střediska například krevními konzervami, vakcínami proti vzteklině, protijedy pro ošetření pacientů po uštknutí hadem či dalšími léky a vakcínami, jejichž potřeba se nedá předem příliš naplánovat a kvůli své trvanlivosti se nedají dlouho skladovat.
Bezpilotní letouny, které provozuje americká společnost Zipline, by neměly nahradit pravidelné dodávky léků a zdravotnických potřeb, ale spíše pomoci při nečekaném výpadku. Lékaři budou moci objednávky učinit pomocí SMS zprávy. Zhruba do půl hodiny by měl být již dron na místě určení, kde v malé výšce shodí dodávku připevněnou k padáčku.
V každém logistickém centru bude dohlížet jediný zaměstnanec na 30 dronů, které budou létat po předem naplánovaných trasách. Maximálně se ale letouny budou moci vydat na cestu dlouhou celkem 160 kilometrů a unesou nanejvýš 1,8 kilogramu.
Společnost Zipline rozváží léky pomocí dronů již od roku 2016 také ve Rwandě. Zdejší projekt je nicméně výrazně menší než ten v Ghaně. I tak se ve Rwandě vyjma hlavního města bezpilotní letouny podílejí už na 65 procentech dodávek krevních konzerv.
Kromě nevládní organizace Gavi a společnosti Zipline se na projektu v Ghaně podílí také nadace Billa a Melindy Gatesových, kurýrní firma UPS, farmaceutický gigant Pfizer a místní vláda.