Globální organizace WPO vznikla v roce 1968 s cílem podporovat rozvoj obalových technologií a vzdělávání. Hned o dva roky později začala oceňovat nejlepší produkty této branže. Letos poprvé proběhla závěrečná ceremonie soutěže WorldStar v Praze.

Do jejího finále postupují nejlepší obalová řešení, která vzešla z národních a regionálních soutěží v minulém roce. Z nich pak porota složená ze zástupců členských zemí WPO a oborových novinářů vybírá obaly, které ve své kategorii vyčnívají nad ostatní nejen inovací a provedením, ale posuzuje se také ochrana a uchování obsahu, snadná manipulace, snadné plnění, otevírání a uzavírání, ekonomika výroby, vliv na životní prostředí, adaptace na místní podmínky a prezentace značky.

Zvláštní ceny se pak udělují za marketing, udržitelnost, za nejlepší řešení, která zachraňují potraviny, a vrcholem je nejvyšší cena prezidenta WPO, kterým je v současnosti Australan Pierre Pienaar.

Letos ceny WorldStar Awards obdrželo 319 exponátů z 35 zemí celého světa, z nichž do Česka putuje 14 ocenění pro společnosti Boxmaker, Colognia Press, Etiflex, Fiala & Sebek, Moravia Cans, Mondi Bupak, Schoeller Allibert, Smurfit Kappa a Unipap. Podívejte se na jejich vítězné výrobky: