Přestože dohoda přináší exportérům roční úspory na clu až ve výši 2,4 miliardy korun, dvě třetiny firem neumí nebo nedokážou tyto výhody využít. Firmy loni vyvezly z Česka do Japonska zboží za 19,7 miliardy korun, objem dovozu se vyšplhal na 69 miliard korun.

„Musím upozornit, že většina firem i nadále platí clo v plné výši, ačkoli mohou získat nulovou nebo sníženou celní sazbu. Firmy mohou dohodu využít v rámci své cenové politiky buď ke snížení prodejní ceny o ušetřené clo, nebo při zachování prodejní ceny zvýšit svou marži. Opravdu velkým benefitem je, že od letošního února je možné zpětně získat již uhrazené clo, a to ve lhůtě tří let od realizace obchodu,“ říká Luděk Procházka, generální ředitel Gerlachu.

Luděk Procházka dále upozorňuje, že například u hydraulických motorů již platí nulové clo a u mnoha dalších položek jsou celní sazby snížené. Současně ale připomíná, že mezinárodní obchod mezi Českem a Japonskem stále podléhá celnímu odbavení. O nulové či snížené clo lze požádat pouze po splnění předepsaných podmínek. Je zapotřebí doložit, že zboží splňuje podmínky pro přiznání tzv. preferenčního zacházení.

Podle údajů společnosti Gerlach jsou největšími tahouny českého exportu strojírenství, optický a elektrotechnický průmysl. Výrobky z těchto segmentů patří mezi dvacítku nejčastěji vyvážených položek. Dohoda podpoří například vývoz průmyslových strojů, mechanických přístrojů nebo kotlů. „Největší sektorový nárůst exportu očekávám v textilním průmyslu, který může vyskočit až o 65 procent. Mezi úspěšné patří dále firmy z kovodělného a chemického průmyslu. Jejich artikl tvoří čtvrtinu českých exportů do Japonska,“ dodává Luděk Procházka.

Související