Strategická blízkost distribučního centra v areálu Goodman Mladá Boleslav Logistics Centre v Plazech k výrobnímu závodu Clariosu v České Lípě (dříve státní podnik Akucel) má firmě umožnit, aby v budoucnu zvládala rostoucí poptávku po systémech ukládání energie.

Sklad pojme více než 30 tisíc palet, pracuje v něm přes 120 zaměstnanců a dokáže pokrýt zásoby až 1,5 milionů baterií.

Kromě řízení zásob se v distribučním centru Plazy provádí etiketování, nabíjení baterií a příprava kusových zakázek. Distribuční centrum má uzavřeny dlouhodobé smlouvy s několika dodavateli. V průběhu příštích pěti let se na jeho rozvoj plánují investice ve výši 35 milionů eur.

Konstrukce skladu byla navržena v souladu s nejvyššími standardy v oblasti životního prostředí, bezpečnosti práce a požární ochrany, jako jsou Tapa C nebo FM Global HPR. Sklad má certifikát udržitelnosti LEED v4.

„Zadání tohoto projektu bylo v rámci českého trhu výjimečné, protože budova musela splňovat podmínky několika certifikací. Tyto certifikace vyžadují komplikované konstrukční řešení," uvedl Lukáš Šaling, šéf industriálního oddělení společnosti CBRE.

Developer Goodman během projektové fáze a samotné výstavby využil inteligentní simulaci toku energie, která umožnila předpokládané snížení provozních nákladů na energie o 37 procent ve srovnání se standardní budovou. Kromě toho se předpokládá, že spotřeba pitné vody bude nižší zhruba o polovinu a dešťová voda může v období standardních srážek plně pokrýt splachování toalet.

Clarios vznikl letos v květnu přejmenováním divize baterií Johnson Controls po jejím prodeji obchodní firmě Brookfield Business Partners. Clarios má výrobní závody v řadě zemí, jedním z nich je i továrna v České Lípě.

Související