Podle pražského radního pro majetek Jana Chabra je v současné době v metropoli asi 250 veřejných elektronabíječek. Podle odhadů by v roce 2030 mělo být v republice zhruba 500 až 700 tisíc elektromobilů a dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze. Město proto podle něj musí začít s budováním dostatečné nabíjecí infrastruktury.

„Kdybychom využili potenciál veřejného osvětlení, tak bychom mohli nabídnout 4500 nabíjecích míst,“ uvedl Jan Chabr. To ale předpokládá výměnu kabelů k lampám tak, aby mohly přenášet větší výkony.

S výměnou kabelů na vybraných místech chce město začít na podzim, v první fázi magistrát vytipoval lokality na Vinohradech a na Smíchově. V prvním případě by měla být modernizace hotova v prvním čtvrtletí příštího roku, ve druhém v létě. Jan Chabr uvedl, že modernizace se bude týkat vybraných oblastí, bude postupně pokračovat až do roku 2030 a mohla by vyjít na dvě až tři miliardy korun. „Jsou to zatím hrubé odhady, na konkrétní čísla by měla být hotová analýza v průběhu srpna,“ dodal.

Městská firma Operátor ICT pracuje také na tom, aby bylo možné k nabíjení od různých provozovatelů nabíječek využít jeden systém, například městskou kartu lítačka. Radní také řekl, že město zvažuje i možnost umístit nabíječky na pražské náplavky, aby mohly po Vltavě jezdit lodě na elektrický pohon.

Na rozvoji elektromobility se chce podílet i dopravní podnik elektrifikací některých autobusových linek. Pro kopcovitý terén plánuje podnik využívat bateriové trolejbusy, které se mohou nabíjet za jízdy a dopravce je již testuje. Jan Barchánek z DPP uvedl, že podnik plánuje letos vypsat zakázku na 14 dvanáctimetrových elektrobusů a následně na 15 bateriových trolejbusů. DPP plánuje rovněž nákup hybridních autobusů, kombinujících naftový a elektrický pohon.

Skupina ČEZ minulý týden uvedla, že v Česku je zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR. Počet elektromobilů na českých silnicích se nyní blíží třítisícové hranici.

Související