Nové oddělení BNP Paribas Real Estate s názvem Logistics and Supply Chain Consulting má hlavní zázemí ve Francii, odkud pochází i tým logisticko-poradenské platformy Traker.

Ta má za sebou přes 200 projektů pro stovku klientů z logistiky, výroby, ale i maloobchodu. Mezi ně patří například řetězec hobby-marketů Leroy Merlin, expresní služba Chronopost nebo kosmetická společnost Yves Rocher.

Akvizice společnosti Traker je dalším z kroků, jimiž se BNP Paribas Real Estate snaží posílit své postavení na poli průmyslových nemovitostí, kam spadá také logistika v maloobchodu.

Výstavbě a pronájmu výrobních a skladových areálů se v Evropě v posledních letech daří. Souvisí to zejména s nástupem e-commerce, kdy se prodej zboží stále více přesouvá z obchodů na doručení ze skladů.

I v Česku zažívají logistické nemovitosti rozvoj, plocha moderních skladů k pronájmu se tu za posledních 10 let více než zdvojnásobil. Ještě v roce 2009 byla přes 3,5 milionu metrů čtverečních, nyní se podle sdružení Industrial Research Forum přehoupla už přes 8 milionů metrů čtverečních.

Zároveň je i větší zájem o poradenství v logistice. V Česku jej nabízí čím dál více společností, například další realitní poradenská firma Cushman & Wakefield, která angažovala bývalého manažera Makro Cash and Carry Tomáše Moravce.

Do poradenství se ale přesunula i řada dalších vysokých manažerů jako například Oldřich Petránek, který dříve vedl logistiku Mall.cz, nebo šéf logistické firmy PST CLC Rudolf Malý.

Související