Mrazírenské haly ve tvaru písmene L jsou propojeny s manipulačním prostorem s nakládacími rampami. Součástí objektu je i strojovna mrazírenské technologie a třípodlažní administrativní objekt.

Nová budova je určena pro skladování mražených potravin, zejména zeleniny, ovoce, pečiva, masa i polotovarů. Provoz bude automatizovaný, aby zaměstnanci nemuseli celý den strávit v prostoru s nízkou teplotou. Lidé však budou muset mít v úžickém skladu vyšší kvalifikaci, neboť budou pracovat se špičkovými technologiemi, jimiž jsou mrazírenské haly vybaveny.

Automatizace se v první fázi týká jen nasazení dopravníků, bude se ale dále rozvíjet. "Ve skladu samotném prozatím jezdí retraky s obsluhou. Během několika měsíců však budou nasazeny plně autonomní retraky od Toyoty. Stále jsou ve vývoji pro fungování v mrazu (jezdí zatím jen v plusových hodnotách), nicméně dle již uzavřené smlouvy budou do Úžic dodány nejpozději v polovině příštího roku," uvedl Tomáš Urban, výkonný ředitel společnosti Eurofrost.

Obsluha tak bude jen na rampě, zatímco od dopravníků dál bude sklad plně automatizovaný. Řízení bude zajišťovat systém WMS.

„Potravinářský trh roste a dlouhodobě registrujeme zájem o naše služby. Zvláště zmražené pečivo k dopečení v posledních letech hýbe mrazírenským trhem. Ale jedná se i o zmrzliny či suroviny pro další zpracování ve výrobě. Investice do nových kapacit dává význam i kvůli uzavírání zastaralých mrazíren v okolí,“ dodal Tomáš Urban.

Eurofrost působí na trhu už od roku 2002 a provozuje dva sklady. Mrazírna v Českých Budějovicích má kapacitu 2000 paletových míst. V Úžicích lze nyní nově uskladnit až 23 tisíc palet mraženého a 2000 palet chlazeného zboží.

Mrazírenský sklad v Úžicích postavil závod Pozemních staveb Jih společnosti Swietelsky stavební. Ta na zakázce pracovala od loňského září do letošního července.

Související