Společně s TuSimple zahájila UPS na trase v Arizoně zkušební jízdy samořiditelných tahačů s návěsy. Cílem je zjistit, jak by bylo možné zefektivnit přepravy a co vše je pro nasazení autonomního řízení nákladních vozidel zapotřebí.

Jízdy probíhají na úrovni 4, což je předposlední nejvyšší úroveň na stupnici podle Americké inženýrské společnosti SAE. Úroveň 4 znamená, že palubní počítač vozidla kompletně řídí vůz po celou dobu jízdy bez manuálních zásahů. Ve vozidle však musí být přítomen řidič, který v případě nutnosti převezme řízení.

TuSimple převáží zásilky UPS na trase mezi Phoenixem a Tucsonem v Arizoně. Služba s pomocí samořiditelných vozidel byla spuštěna letos v květnu a ve vozech je přítomen vedle řidiče i technik. TuSimple a UPS monitorují vzdálenost a čas autonomní jízdy, data o bezpečnosti provozu a celkovou dobu přepravy.

Testování samořiditelných vozidel je součástí programu, ve kterém UPS vyhodnocuje nasazování pokročilých technologií ve své celosvětové inteligentní přepravní síti. Logistická firma investuje do technologií internetu věcí (IoT), umělé inteligence (AI) a pokročilých analýz, aby snížila spotřebu paliva a zlepšila své služby.

TuSimple založená v roce 2015 vyvíjí technická řešení, která mají přepravním firmám umožnit provoz samořiditelných těžkých tahačů. UPS s TuSimple spolupracuje již delší dobu a nakupuje od ní přepravní služby. Testování autonomních vozidel TuSimple se letos v květnu účastnila také poštovní služba USPS. V dvoutýdenním testu přepravovala zásilky mezi logistickými huby ve Phoenixu a v Dallasu. Autonomní vozidla uskutečnila pět zpátečních jízd na vzdálenost více než 3000 kilometrů.

Související