Manipulační elektrické vozíky poháněné palivovými články se postupně stávají perspektivním řešením pohonu. Umožňují rychlé doplňování paliva a efektivní bezemisní provoz. Palivo lze do tahače doplnit během několika minut, manipulace s vodíkovým plnicím stojanem je podle Linde MH bezpečná a čistá. Mezi další výhody výrobce udává příznivou cenu vodíku, zamezení nadlimitním špičkám v odběru elektřiny u provozovatele a dlouhou životnost palivových článků.

Pokud je vodík pro pohon palivových článků získáván elektrolýzou za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů, například z fotovoltaického systému nebo kombinované výroby tepla a elektřiny s využitím bioplynu, mohou být pro provozovatele této techniky zajímavé také národní a evropské dotační programy, uvádí Linde MH.

Manipulační vozíky poháněné palivovými články jsou vhodné pro firmy, které provozují velkou flotilu, požadují od vozíků trvale vysoký výkon a používají je během roku ve vícesměnném provozu s dlouhou provozní dobou.

Linde MH začala vyvíjet vozíky poháněné palivovými články před více než 20 lety, přičemž první modely šly do sériové výroby již v roce 2010. Dnes má výrobce široký sortiment manipulační techniky s touto technologií a přibližně 80 procent všech modelů vozíků Linde lze objednat ve verzi s palivovými články.

Související