Testování má přinést přesná a reálná data o spotřebě paliva, o reálných možnostech tankování, kilometrovém dojezdu a dalších údajích o provozu nákladních souprav poháněných LNG. Ty by měly být využity pro přepravy, které Yusen zajišťuje na přímých linkách mezi různými výrobními závody a sklady.

„Vedle snížení emisí CO2 je možné očekávat i pozitivní ekonomický dopad. Například v Německu jsou dnes nákladní vozidla poháněná LNG osvobozena od úhrady dálničního mýta. Předpokládáme, že podobná zvýhodnění a programy pro podporu využití alternativních pohonů se dříve či později objeví i u nás,“ uvedl Jan Hák. 

V Česku se loni prodalo 4952 nových tahačů, což je polovina trhu nákladních aut. Drtivá většina z nich jezdí na naftu. "V České republice je dosud používáno velmi omezené množství dopravní techniky s alternativním pohonem. Částečně to souvisí s rozvojem sítě čerpacích stanic nebo pořizovací cenou vozidel, která je přibližně o 30 procent vyšší než u konvenčních tahačů," podotkl Hák.

Podle statistických údajů se při využití pohonu na zkapalněný zemní plyn snižují emise pevných částic o 95 procent, oxidů dusíku o 77 procent a CO2 o 20 procent.

Generální tajemník Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř začátkem srpna řekl, že využívání LNG českými dopravci brání nedostatek stanic a pořizovací cena nákladních vozů na toto palivo, která je vyšší než u jejich naftových verzí. "Vše závisí na nastavení sazeb, jako je mýto, silniční daň, spotřební daň, a dotačních programů pro pořízení nákladnější technologie, případně zřízení vlastní plnicí stanice. Nutnou podmínkou je dostupná síť plnicích stanic nebo třeba dlouhodobý kontrakt se stabilním zákazníkem se zajištěním doplňování plynu na nasmlouvaných trasách," uvedl.

Pořizovací cena nákladního automobilu na LNG je podle něj aktuálně zhruba o polovinu vyšší než u nafty, kde se cena pohybuje kolem 70 000 až 80 000 eur (kolem dvou milionů korun). Podle Českého plynárenského svazu tento náklad kompenzuje čtvrtinová úspora nákladů na pohonné hmoty při použití LNG.

 

Související