Gebrüder Weiss bude nově přepravovat zboží mezi závody výrobce spotřebního zboží Henkel ve Vídni a srbském Kruševacu v nákladním automobilu na stlačený zemní plyn (CNG).

„Toto udržitelné přepravní řešení ušetří při každé z jízd 20 procent emisí CO2 ve srovnání s naftovými vozidly Euro 6,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Vůz na své cesta tam a zpět urazí přibližně 1600 kilometrů, během této trasy třikrát tankuje. Pokud se dopravce rozhodl pro tahač na zkapalněný zemní plyn (LNG), řidič by musel brát palivo jen jednou. Podle Jana Kodady je ale problémem malá hustota čerpacích stanic na LNG a "interval údržby".

„Kamion bude na tomto pravidelném okruhu přepravovat detergenty a čisticí prostředky mezi Rakouskem a Srbskem a za celý rok najede více než 200 000 kilometrů. Ve spolupráci s Gebrüder Weiss nyní hledáme další trasy a destinace, pro jejichž zásobování by toto řešení bylo také vhodné,“ říká Patrick Csar, logistics and export manager Supply Chain Laundry & Home Care ve společnosti Henkel.

Nákladní automobil s pohonem na plyn pro společnost Henkel je již třetím vozem Gebrüder Weiss tohoto druhu a představuje další krok v testování ekologických pohonných technologií v každodenní logistické práci. Další nákladní vozidla poháněná plynem jsou už v provozu ve Vídni a Memmingenu.

Od září 2018 probíhá také testovací provoz plně elektrifikovaného nákladního automobilu v městské oblasti rakouské Vídně. „Předpokládáme, že podobná alternativní řešení začneme využívat i v dalších zeměpisných oblastech. To se přirozeně týká i České republiky,“ dodává Jan Kodada.

Související