Průzkum pro GLS provedla výzkumná agentura Ipsos a vyplývá z něj, že balíkové přepravní služby využívá alespoň občas 95 procent Čechů. Přes 80 procent lidí si nechává balíky obvykle posílat domů. Většina příjemců přitom požaduje doručení objednaného zboží ve standardních časech během všedních dnů. Meziročně dokonce stoupl nezájem o doručování zásilek ve večerních hodinách o čtvrtinu (z 16,4 procenta v roce 2018 na letošních 21,1 procenta). Víkendové doručování nevyužilo zhruba o pětinu (16,2 procenta) více lidí než loni (13,6 procenta).

Večerní doručování spotřebitelům vynahrazují výdejní místa s vlastní otevírací dobou i možnost přizpůsobit si doručení domů podle svých potřeb.

„Večerní a víkendové doručování představuje pouze doplněk, pokud balík nelze doručit jindy. Za víkendové doručení by si připlatilo jen sedm procent dotázaných, za večerní pouze pět procent,“ uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika.

Podle průzkumu připustilo 41,2 procent dotázaných, že by si ve večerních hodinách převzalo, ale pouze v případě, že zásilku nelze doručit jindy během dne. O víkendu by k tomu svolilo 30,6 procent respondentů.

Související