Německá softwarová firma Abona Deutschland vykročila za hranice svého oboru a pustila se do řešení problémů s nedostatkem parkovacích míst pro kamiony. Zvolila k tomu netradiční řešení – parkovací věže s výtahy.

Pro osobní automobily se parkovací věže s výtahy používají už delší dobu. Umožňují úsporné parkování třeba i několika desítek vozidel na místě, kam by se jinak vešly pouze jednotky automobilů. Abona chce tento systém nyní využít i pro těžká nákladní vozidla.

Vícepodlažní parkovací věže mají zvýšit kapacitu stávajících parkovišť pro kamiony bez potřeby zabírat další prostor. Do parkovacího zařízení s názvem Truck Tower by se podle firmy mělo vejít až 87 nákladních vozidel na 30 parkovacích místech. Nad sebou lze zaparkovat tři těžké kamiony do 40 tun.

Každý Truck Tower bude vybaven speciálním systémem, který vozidlo před vjezdem do věže zváží a podle jeho hmotnosti a struktury volných míst ho nasměruje ho na vhodné parkovací místo. Dopravní mechanismus kamiony vyzdvihne i spustí s využitím principu protizávaží a při manipulaci se navíc bude generovat elektrická energie.

Truck Tower je vybaven rovněž solárními panely na střeše a inteligentní správa energie umožňuje využívat vyrobenou energii mimo jiné pro dobíjecí infrastrukturu elektrických vozidel. K síti tak bude možné připojit třeba i zaparkované chladírenské návěsy, aby jejich chlazení nebylo během parkování přerušeno.

Projekt nyní prošel testem proveditelnosti a Abona očekává, že první prototyp bude mít k dispozici do dvou let.

 

Související