Americký výrobce domácích spotřebičů Whirlpool sází na růst prostřednictvím automatizace a pokročilých technologií. Další krok směrem k Průmyslu 4.0 učinil nasazením tří autonomních robotů MiR200 ve své továrně v polské Lodži. Roboty v závodě přepravují komponenty do výroby.

Hlavním úkolem robotů je převážet otevírací dvířka určená do sušiček. Na každý cyklus zvládne jeden robot převézt 12 dvířek najednou a zpět veze prázdné obaly. Senzory a skenery umístěné na robotech umožňují detekovat překážky na cestě, například paletovací vozíky, a vyhnout se jim. Jeden kompletní cyklus trvá přibližně 3 minuty a 50 sekund. Výrobních operací se účastní dva roboty MiR200 s maximální nosností 200 kilogramů, třetí robot obvykle čeká v dokovací stanici jako záloha.

Roboty MiR nahradily v továrně paletové vozíky, návratnost investice se předpokládá nejpozději do dvou let. Továrně se díky robotům daří zvyšovat efektivitu výroby i snižovat počet vadných výrobků a současně omezit náklady. „Z našich výrobních linek vyjede každých 15 sekund nová sušička, což vyžaduje tok ohromného množství komponent,“ řekl Szymon Krupiński z lodžského závodu. „Mobilní roboty nám umožnily zcela nový způsob přepravy částí bez nutnosti zapojení lidských pracovníků, kteří se pak mohou věnovat užitečnějším úkolům. Kolaborativní mobilní roboty také značně zvýšily bezpečnost na pracovišti tím, že eliminovaly potenciální kolize lidí a přepravních zařízení typu paletovacích vozíků či tahačů.“

Výrobce zahájil implementaci v prosinci 2018 testovací fází s využitím jednoho robota a po pozitivním vyhodnocení přidal do výroby další dva. V továrně nasadili rovněž MiRFleet, software pro řízení flotily mobilních robotů. Obsluhu robotů může zajišťovat i personál bez technických či programovacích znalostí. Roboty je tak možné využívat i bez velkých investic do školení zaměstnanců na nové technologie.