Před třemi lety investovala společnost Seznam.cz do nově vytvořeného start-upu Zavezu.cz, který nabízí doručování na principu sdílené ekonomiky, kdy si řidič přibere na cestu zásilku a za domluvenou odměnu ji dodá na konkrétní adresu. Získala v něm 17procentní podíl a začala alternativní přepravu zboží nabízet v rámci své služby Sbazar.cz. Loni se ale Seznam společnosti Zavezu zbavil a nyní ji kupuje skupina Packeta podnikatelky Simony Kijonkové, která vlastní i logistickou firmu Zásilkovna.

„Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet,” uvedla Simona Kijonková.

Seznam ze společnosti Zavezu vystoupil podle serveru Justice.cz minulý rok v březnu. „Důvodem byl fakt, že služba nenaplnila naše ambiciózní očekávání z hlediska generace zisku, i to, že se ukázalo, že její rozvoj nezapadal do naší dlouhodobé strategie,“ uvedla Aneta Kapuciánová, manažerka PR a interní komunikace Seznam.cz.

Logistická společnost Zásilkovna provozuje síť 3800 výdejních míst. Doručování až na adresu ale zatím zajišťovala prostřednictvím balíkových dopravců jako PPL, Česká pošta nebo InTime. Díky akvizici firmy Zavezu však bude nyní nabízet i tuto službu. „Částečně se vrháme do sektoru ‚home delivery‘, ale ne úplně tak, že bychom chtěli konkurovat klasickým, zavedeným dopravcům. Je to alternativa, možnost, jak rozšíříme pole působení v rámci našich služeb,“ uvedl Ondřej Žák, ředitel Zásilkovny.

Ta letos na jaře spustila novou aplikaci a doručování i mezi fyzickými osobami, čímž začala konkurovat zejména České poště. Zatím ale využívala jen svou výdejní síť. Nyní službu Mezi námi rozšířila i na Slovensko a přidala právě doručování na konkrétní adresu.

Komunitní kurýrní služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a využívají ji desítky tisíc zákazníků. „Velkého a silného partnera jsme hledali již delší dobu,“ řekl David Pertl, zakladatel a spolumajitel Zavezu.

Služba funguje přes mobilní aplikaci a využívají ji lidé, kteří potřebují převézt nějakou věc, ať už se jedná o zapomenutý mobil, těžký nákup, nebo lednici. Zaregistrovaný řidič, který v aplikaci vidí poptávku po přepravě, jež vede po jeho trase, náklad převezme a odveze, čímž si zlevní cestu nebo si přivydělá. Platforma si bere 20procentní provizi z celkové ceny. Největší zájem je o přepravu nábytku, pneumatik, jízdních kol nebo křehkých věcí.

Uber skončil, Amazon jede

Přivydělat si doručováním nabízejí dnes lidem rozvozy jídla jako Dámejídlo.cz, které nyní vlastní německá společnost Delivery Hero, americký Uber Eats nebo finský Wolt. A kvůli nedostatku profesionálních kurýrů o tom uvažují i balíkoví dopravci.

Naopak šéf společnosti Messenger se sdílené ekonomice brání. „Není problém zásilku vyzvednout a převézt, ale pokud je k tomu nějaká služba navíc, jako třeba dobírka, kontrola totožnosti v rámci smlouvy apod., sdílená ekonomika nevyhovuje. Chceme překonat problém s nedostatkem lidí jinak,“ uvedl Radek Schierreich.

Průkopníkem sdílené přepravy je společnost Uber, která propojuje řidiče-taxikáře se zájemci o přesun. Ze start-upu se ale stala globální firma, který spustila v roce 2014 i rozvážku balíků UberRush, tuto službu ale loni ukončila.

Také Amazon rozjel před čtyřmi lety doručování prostřednictvím běžných řidičů. Do jeho programu Flex se může v USA zapojit kdokoliv, komu je více než 21 let, má řidičský průkaz a auto alespoň střední velikosti. Americký e-shop nyní tento způsob přepravy rozšiřuje.

Související