Obrat logistické společnosti Dachser Czech Republic by měl letos podle předběžného odhadu meziročně stoupnout o pět procent a překonat hranici tří miliard korun. Mírně se zvýší i počet přepravených zásilek na celkem 1,12 milionu kusů. Česká pobočka německé rodinné firmy letos také otestovala pokročilé technologie a soustředí se na vzdělávání pracovníků.

Dachser expandoval zejména na severu Moravy a posílil v oblasti kontraktní logistiky. Podle generálního ředitele firmy Jana Pihara rostl hlavně v oblasti logistiky pro automobilový a strojírenský průmysl, kde získal i nové zákazníky, a to jak ve sběrné službě, tak v celovozech.

Ve své provozovně v Letohradu ve východních Čechách Dachser zkoušel používání exoskeletonů, což je externí konstrukce oblečená na těle pracovníka, která pomocí senzorů detekuje jeho pohyby a podle toho podporuje či posiluje jeho pracovní aktivity. V Kladně probíhalo testování prstových skenerů a pro plánování skladových layoutů využila společnost i virtuální realitu. 

Firma se zaměřila také na oblast lidských zdrojů. Zaměstnanci společnosti na všech úrovních přicházejí v rámci programu Idea2net s nápady na zlepšení. Jedná se o specifický systém pro cílené vyhledávání nápadů souvisejících s logistikou a Dachser ho zavádí na všech pobočkách ve světě. Nejlepší nápady se potom implementují v celé logistické síti.

Logistická firma si na know-how svých zaměstnanců zakládá a do jejich vzdělávání stále investuje. V České republice obsáhly vzdělávací a školicí aktivity v letošním roce více než 13 tisíc hodin, v průměru tři celé člověkodny za rok.

Znalosti si firma udržuje a rozvíjí v systému globálních interních auditorů. Odborníci na procesy v přepravách a ve skladech se nazývají DENO (Dachser Experts Network Operations) a DEWO (Dachser Experts Warehouse Operations). Jejich úkolem je hlídat správnost procesů na pobočkách, implementovat nové know-how a školit zaměstnance v procesních oblastech. Po celém světě jich pracuje víc než stovka, v České republice jich působí pět. Vedle toho má společnost vlastní školicí středisko Dachser Academy s výukovými programy zaměřených na činnosti firmy. Ročně využije těchto kurzů přes čtyři tisíce lidí a účastní se jich i zaměstnanci z České republiky.

Související