Zatímco v loňském roce řada e-shopů i balíkových firem zažívala v předvánočním období kvůli nedostatku pracovních sil značné problémy, letos je situace o něco lepší. Zájem o práci v logistice totiž podle údajů pracovního portálu Profesia.cz mírně vzrostl.

Ačkoli celkový počet pracovních nabídek bude letos nejspíše mírně nižší než v loňském roce, roste počet reakcí. Loni byl průměr v retailu 4,7 zájemce na pozici, letos to je 7,7 a v dopravě a logistice je to podobné – z loňských 8,2 reakce na inzerovanou pozici se letos jejich počet vyšplhal na 12,4.

"Největší množství nabídek v segmentu obchodu jsme kromě Prahy a Jihomoravského kraje registrovali v krajích Středočeském, Moravskoslezském a Olomouckém. Nejvíce reakcí na inzerované pozice jsme zaznamenali v krajích Moravskoslezském, Zlínském a v Praze. Trochu jiná je situace v dopravě a logistice, kde byl nejvyšší počet nabídek ve Středočeském kraji a v Praze, výrazně největší zájem o nabízené pozice pak v Praze. I když počet zájemců o práci v obchodu a logistice roste, jde o obory s vysokou fluktuací. Výrazně se zde projevuje senzitivnost na zvýšení hodinových mezd, například některým z velkých prodejců," vysvětluje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Mzdy v sektoru obchodu meziročně vzrostly o 10 procent, takže se řadí mezi obory s nejvyšším platovým progresem v posledním roce. Zatímco v roce 2018 byla celková průměrná mzda necelých 31 900 Kč, za rok 2019 je to více než 35 100 Kč. Nejvyšší je na manažerských postech, kde se podle typu pozice pohybuje mezi 50 a 60 tisíci. Na opačném pólu žebříčku jsou mzdy doplňovačů zboží (18 500 Kč), pokladních (19 900 Kč) a prodavačů (20 300 Kč).

V dopravě a logistice rostly mzdy meziročně o sedm procent. Mezi nejlépe placené pozice zde patří ty inženýrské, kde je průměr lehce pod 36 tisíc Kč, srovnatelné jsou ale i platy řidičů autobusů a trolejbusů, které se pohybují kolem 35 tisíc Kč. Nejnižší je ohodnocení doručovatelů (18 600 Kč) a expedientů (22 000 Kč).

Pokud se týká brigádnických pozic, letos firmy začaly s hledáním pracovníků pro vrchol sezony už v průběhu srpna a září. "Nabídka brigádnických míst na Profesia.cz je letos v obchodu mírně nižší než vloni, v dopravě a logistice vyšší. V říjnu a listopadu jsme ale zaznamenali nejvyšší měsíční počet nabídek na dohodu v obchodu vůbec (sledováno od roku 2015). Mzdy u brigádnických pozic po výrazném nárůstu v podzimních měsících loňského roku dále rostly jen mírně, v řádu jednotek procent," dodává Michal Novák.