Distribuce potravin patří mezi náročnější oblasti logistiky. A to zejména, pokud se jedná o rozvoz vyžadující skladování a přepravu s kontrolovanou teplotou. Logistický startup DoDo se náročného zboží nezalekl a oznámil rozšíření své působnosti právě do přepravy potravin.

Firma navázala spolupráci s klíčovými hráči na trhu, jako jsou Košík, Rohlík či Tesco, a založila specializovanou divizi DoDo Fresh. Ta se bude dále soustředit na rozvoz potravin s důrazem na automatizaci procesů. DoDo zároveň vyvíjí vlastní plánovací a komunikační platformu s využitím analýzy dat v reálném čase.

Flotilu nové divize tvoří certifikované vozy vybavené pro rozvoz jídla tak, aby byl zachován teplotní řetězec. Potraviny se převážejí ve speciálně navržených boxech s chladicím médiem uvnitř. DoDo již testuje i variantu používanou například v leteckém průmyslu, kde se médium postupně dávkuje do chladicího prostoru ve speciálně designovaných boxech.

V současnosti DoDo Fresh vozí odběratelům objednávky ze čtvrtiny celého trhu e-shopů s potravinami, a to především v Praze spolu s přilehlými městy, jako jsou Říčany, Beroun, Kladno, dále pak například v Brně, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně a Prostějově. Svoje služby již rozšířil i do sousedního Slovenska do Bratislavy a Žiliny, v plánu je také Polsko a Maďarsko.

Součástí spolupráce s e-shopovými partnery je napojení na IT platformu DoDo, včetně propojení se skladovými systémy, kompletní outsourcing plánování rozvozů, cash management, hodnocení kurýrů na základě dat z provozu, kontrola efektivity a plánování rozvozů v reálném čase, které se postupně promítne i do online reportingu směrem ke koncovým zákazníkům.

DoDo se již od svého počátku orientuje na chytrou městskou logistiku a "data-driven" přístup, který pro přesné plánování vidí jako klíčový. 

Logistický startup je součástí portfolia investiční skupiny V-Sharp Michala Menšíka. DoDo operuje s 350 vozy a více jak 700 kurýry, do konce roku logistický start-up očekává rozšíření flotily až na 700 vozů.

Související