Na 1267 kilometrů dálnic v Česku připadá celkem 26 702 svislých dopravních značek. Největší zastoupení mezi nimi mají kilometrovníky, kterých mohou řidiči potkat více než čtyři a půl tisíce. V Top 10 nejčastějších značek pak najdeme třeba i označení mostů či exitů. Vyplývá to z mobilního mapování tuzemských dálnic, které v minulých měsících realizovala brněnská společnost TopGis.

TopGis v uplynulých měsících pomocí systému mobilního mapování nasnímal svislé dopravní značení na všech tuzemských dálnicích. „Mapování proběhlo za pomoci speciálního vozidla. To má na střeše umístěnou soustavu 15 kamer pro pořizování panoramatických záběrů, pro přesné určení polohy vozu pak slouží dva samostatné systémy. Celkem jsme takto zaznamenali 26 702 svislých značek,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková.

Zpracování a rozklíčování nasbíraných dat následně probíhalo v systému Gisonline.cz který společnost vyvíjí a provozuje. Ten nejčastěji využívají města a obce například při evidenci a pasportizaci majetku, aplikace ale umí zobrazovat také šikmé a panoramatické snímky.

Díky tomu je možné nejen říci, kde se jednotlivé značky nacházejí a jaká je jejich hustota na kilometr, ale rovněž rozklíčovat, o jaké značky se jedná a kolik jich na daném území najdeme celkem. Snadno tak lze například sestavit žebříček deseti nejčastějších svislých dopravních značek na tuzemských dálnicích.

„V tomto ohledu s velkým náskokem vedou kilometrovníky. Těch je na dálnicích v Česku celkem 4640. Druhá příčka patří značkám upozorňujícím na mosty, těch je ale o bezmála dva tisíce méně, konkrétně 2661,“ popsala Drahomíra Zedníčková.

Třetí a pátá příčka žebříčku nejčastějších značek patří exitům. Více – 2319 – je těch vpravo, exitů vlevo je poté na dálnicích 1521. Mezi dvojici exitů se pak na čtvrtou příčku „vmáčkly“ vodicí tabule s jednou šipkou, kterých kamery automobilu zachytily 2316.

„Na šestém místě v četnosti se umístily značky Zákaz vjezdu všech vozidel, kterých je 1037. Sedmá a další příčky již patří značkám, které jsou zastoupeny méně než tisícovkou kusů. Konkrétně jde o značku Dej přednost v jízdě!, Návěst před křižovatkou, Dálnice a Směrová návěst před odbočením,“ doplnila ředitelka TopGis.

Brněnská firma TopGis působí na trhu od roku 2009 a je lídrem v oboru geodézie, mapování a webových mapových služeb. Vlastní všechny podstatné technologie – letadla, kamerové a laserové senzory či mapovací automobily – a disponuje týmem odborníků v GIS a SW oboru.

Související