E-shop Alza.cz se dále zaměřuje na zrychlení doručování zboží. Ve svých 51 kamenných pobočkách v Česku a na Slovensku proto rozšířila skladovací kapacitu, v průměru přidala 50 procent. V současnosti tak může 41 procent položek z objednávek připravit okamžitě k odběru.

Novou skladovací kapacitu získal online obchod díky přestěhování některých poboček do větších prostor a částečně také díky efektivnějšímu využití stávajících skladů na prodejnách. 

Zásoby se na prodejny zavážejí dvakrát až šestkrát denně společně s objednaným zbožím, které na pobočkách není k dispozici. Nejčastěji se zavážejí pražské prodejny. „Pak máme ještě speciální režim na pobočku v Horních Počernicích, kam auta dojíždějí vlastně každou hodinu, frekvence tam je deset dodávek za den,“ říká Michal Ondomiši, šéf logistiky Alza.cz.

Kromě toho firma rozšířila síť automatických výdejen, tzv. balíkomatů, v Česku, na Slovensku a v Maďarsku na téměř 200 a přidala 45 vozů do své dodávkové flotily AlzaExpres, která nově doručuje do dalších měst Středočeského kraje, kolem Bratislavy a v Budapešti.

Alza rovněž rozšiřuje kapacitu svých logistických center. Ve Zdibech připravuje vestavěné plošiny a zvýšení využití ploch má letos v plánu i v dalších skladech. 

V Senci si navíc pronajala další dvě haly s celkovou plochou 15 tisíc metrů čtverečních. Jedním z důvodů je velké zvýšení prodejů v Maďarsku, kde Alza zatím svůj sklad nemá, ale už jej začíná plánovat. „V tuto chvíli se díváme v Maďarsku na různé sklady,“ uvedl druhý ředitel logistiky e-shopu Lukáš Baudyš.

Alza bude letos posilovat logistiku i personálně. Chystá se nabírat také na seniorní pozice.

Největší český e-shop loni podle předběžných výsledků dosáhl obratu 29,3 miliard korun (bez DPH), což je meziročně o více o 18 procent. Rekordní rok přinesl 12,3 milionů objednávek a přes 37 milionů prodaných kusů zboží.

Alza nyní nabízí 272 000 fyzických položek, včetně digitálního zboží, jako jsou knihy nebo časopisy, to je 680 tisíc položek.

Firma letos plánuje rozsáhlé investice do služeb spojených s doručením zboží – mimo jiné přibydou AlzaBoxy a AlzaExpres se rozjede do dalších měst, v prvním čtvrtletí půjde o Moravskoslezský kraj, následně i Brno a Olomouc.

Související