Logistika pro zdravotnictví je náročná ve všech částech zásobovacího řetězce, neboť toto zboží může být velmi citlivé na teplotu a často vyžaduje specifické zacházení. Zdravotnickou logistiku zajišťuje například skupina Geis, která informovala o svém distribučním centru WDC (World Distribution Center) nedaleko Frankfurtu nad Mohanem.

Zařízení je určeno pro výrobce zdravotnických technologií Siemens Healthineers a distribuují se z něj náhradní díly pro lékařskou a laboratorní techniku do celého světa. Objednávky přicházejí prostřednictvím různých datových rozhraní a zboží musí být připraveno k odeslání ve velmi krátkém čase, v některých případech i během 15 až 20 minut. Většina lékařských náhradních dílů se odesílá kurýrem na letiště ve Frankfurtu, odkud putuje do 170 zemí po celém světě.

Dalším významným zdravotnickým projektem skupiny Geis je skladování a zásobování pro závod na výrobu dialyzačních přístrojů Fresenius Medical Care v nově vybudovaném logistickém a distribučním centru v Bavorsku. Centrum využívá moderní technologie, aby splňovalo nároky na manipulaci vysoce citlivých komponent pro výrobu dialyzačních přístrojů.

V České republice Geis pracuje pro švédskou společnost Mölnlycke Health Care, která je dodavatelem jednorázových chirurgických produktů a výrobků pro ošetření ran. Geis odpovídá za distribuční logistiku přímo v novém závodě této firmy v Havířově. Důraz se kladem především na špičkovou kvalitu, protože se manipuluje se sterilním materiálem - jednorázovými chirurgickými sadami pro nemocnice. Součástí výroby je největší sterilizační linka v Evropě.

Sklad je v provozu šest dní v týdnu, od pondělí do soboty, v době od 6 do 18 hodin. Na začátku spolupráce se sterilní zboží vychystávalo pouze k expedici do dalších skladů firmy Mölnlycke ve Švédsku, Belgii, Francii a Polsku. K tomu se posléze přidaly letecké zásilky a lodní kontejnerová přeprava do Malajsie. V roce 2019 proběhl pilotní projekt dodávek přímo ke koncovému odběrateli ve Velké Británii a postupně od roku 2020 zahájil Geis vychystávání zboží pro přímou expedici k dalším koncovým odběratelům.

Související