Nové výdejní lávky v terminálu na pohonné hmoty uvedla do provozu společnost Čepro ve skladu Loukov. S investicí 300 milionů korun se jedná o jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu v Evropě. Jde o první automatizovaný terminál pro autocisterny, který státní distributor paliv má.

Původní výdejní lávky zasáhl v září roku 2018 požár, který kompletně zničil jejich veškerou infrastrukturu. Již po třech měsících sice Čepro obnovilo výdej pohonných hmot ze skladu, zároveň ale firma začala plánovat výstavbu zcela nového zařízení. Ta proběhla během minulého roku.

Nová technologie má o 40 procent větší výdejní kapacitu než původní lávky a za den dokáže naplnit 188 autocisteren. Systém funguje podle nejmodernějších bezpečnostních a technologických trendů. Má vlastní stabilní hasicí systém s využitím čtyř automatických monitorů požáru a s celkovým průtokem hasiva 7000l/min.

Jak probíhá čerpání?

Terminál umožňuje odebírat pohonné hmoty do autocisteren. Řidič se pomocí identifikační karty přihlásí na výdejovém terminále, na kterém se přesvědčí, zda má, či nemá připravené zboží. Po navolení požadovaného množství ho systém automaticky zařadí do fronty. Na velkoplošné obrazovce před areálem skladu se rozsvítí SPZ autocisterny a číslo stopy, po vstupní kontrole řidiče a vozu bezpečnostní službou vozidlo najíždí na výdejní lávky, kde řidič provádí plnění cisterny sám, pouze potřebuje-li podporu při plnění, kontaktuje operátora.

 

Základní údaje nových výdejních lávek 

  • Maximální kapacita výdeje je 5640 m3, to je 188 autocisteren/den.
  • Zvýšení výdejní kapacity oproti původním lávkám o 40 %.
  • Při maximálním provozním zatížení se kapacita skladu 250 000 m3 obmění/vyprázdní za 45 dní
  • Stabilní hasicí systém s využitím automatických monitorů požáru s celkovým průtokem hasiva 7000l/min.
  • Kapacita hasiva v nádrži 500 m3 vody, 3 m3 pěnidla; dvě požární diesel čerpadla.
  • Veškeré přívodní potrubí pohonných hmot z nádrží skladu vede přes nově vybudovaný armaturní uzel, kde jsou na všech potrubích instalovány dálkově ovládané bezpečnostní uzavírací armatury.
  • Aditivační nádrže a technologické vybavení je kompletně vyrobeno z nerezavějící oceli.

 

Související