Organizátoři jednoho z největších světových veletrhů intralogistiky, LogiMat, který se měl konat příští týden ve Stuttgartu, oznámili, že se kvůli nařízení místních úřadů akce ruší. Důvodem je šíření koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění označované jako COVID-19. 

"V tomto okamžiku se riziko infekce stalo akutnějším v důsledku zvýšeného a zrychleného šíření koronaviru v Německu, přičemž mezi zvláště postiženými regiony je i oblast Stuttgartu," uvedli organizátoři LogiMatu v tiskové zprávě s tím, že odpovědný úřad v Leinfelden-Echterdingen vydal pokyn zrušit akci na základě naléhavého doporučení Úřadu pro veřejné zdraví pro region Esslingen.

„Navzdory ohromnému úsilí ve spolupráci se společností Messe Stuttgart se nám v roce 2020 nepodařilo najít pozdější datum, kdy by se akce mohla konat, takže s velkou lítostí jsme se rozhodli LogiMat 2020 zrušit, “oznámil Christoph Huss, partner ve společnosti Euroexpo. Příští ročník se bude konat 9. až 11. března 2021.

Naopak pro další velký průmyslový veletrh v Německu, Hannover Messe, se letos prostor našel. Z původního dubnového termínu se přesouvá na 13. až 17. července. 

Virtuální veletrhy

Ještě před dvěma dny organizátoři veletrhu LogiMat ujišťovali, že se akce bude konat. Odvolávali se přitom na rozhodnutí krizového týmu německé vlády, že větší akce jako veletrhy mohou pokračovat podle plánu, pokud projdou posouzením rizik. Šéf veletrhu LogiMat Michael Ruchty uvedl, že je v pravidelném kontaktu se společnosti Messe Stuttgart i místními úřady a společně celou akci koordinují. Zdravotníci podle něj potvrdili, že se veletrh může konat. Do areálu by ale nesměli vstoupit lidé, kteří byli během posledních dvou týdnů v některé z rizikových oblastí. Do 1. března kvůli tomu zrušilo účast 72 vystavovatelů, z toho sedm z Itálie a 41 z Číny.

Svou účast rušily i další firmy, mezi nimi také tři z největších světových dodavatelů intralogistického vybavení, švýcarský Interroll a německé Still a Linde Material Handling. Firmy uvedly mezi důvody nepředvídatelný vývoj v souvislosti s šířením koronaviru a obavy o bezpečnost svých zaměstnanců i klientů.

„Byť jsou dodržovány nejvyšší bezpečnostní standardy, na velkých akcích s vysokým počtem návštěvníků nelze šíření koronaviru vyloučit. Vzhledem k tomu, že je naším prvořadým zájmem ochrana návštěvníků i celého týmu, rozhodli jsme se letošní účast na veletrhu zrušit,“ uvedl Thomas A. Fischer, ředitel prodeje, marketingu a servisu společnosti Still.

„Linde Material Handling se celá desetiletí zasazuje o co nejvyšší možnou bezpečnost. Zdraví a pohoda našich zákazníků a zaměstnanců jsou vždy na prvním místě,“ řekl Andreas Krinninger, předseda představenstva Linde Material Handling, a dodal: „V případě akce tak obřích rozměrů, jakou LogiMat bezpochyby je, není bohužel možné zcela vyloučit, že by se někdo z návštěvníků veletrhu nebo obsluhy jednotlivých stánků mohl nakazit koronavirem SARS-CoV-2. Rozhodli jsme se proto svou účast na veletrhu zrušit.“

Interroll, který se zaměřuje na výrobu dopravníků a třídicích systémů, plánuje místo účasti na veletrhu uspořádat na svém webu virtuální přehlídku, během které představí nové produkty a služby v rámci živých vstupů.

Společnost Still, patřící pod druhého největšího výrobce manipulační techniky KION, zase v tiskové zprávě uvedla, že zákazníkům představí své produkty a řešení skrze digitální kanály a také na dalších průmyslových setkání v průběhu roku.

Další firma ze skupiny KION, Linde Material Handling, své novinky představí na akci World of Material Handling, která se koná v červnu v německém Mannheimu a kde je spoluorganizátorem.

Související
Související