Na zvýšenou poptávku jsou tuzemské obchody s potravinami připravené. V souvislosti s novými vládními opatřeními, zejména uzavřením škol, ji ale zatím zaznamenaly jen některé, zejména e-shopy. Neočekávají ani citelný výpadek některého zboží kvůli případným problémům s dodávkami ze zahraničí. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy stejně jako ve zbytku Evropy v prodejnách nejsou k dostání jen dezinfekční gely. "K obavám nebo panice proto není žádný důvod," sdělil ČTK.

Prodejny Penny nyní evidují mírně vyšší zájem o ovoce, především citrusové plody. "Všechny naše prodejny jsou dobře zásobované. Máme krizový tým, který se připravuje na všechny situace, ať už po stránce personální, logistické nebo zásobování prodejen. Na našich prodejnách doposud nenastala situace, že by zcela chyběl nějaký segment zboží," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

Mírně zvýšené nákupy zaznamenaly velkoobchody Makro, uvedla mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

"V minulých dnech se situace uklidnila, nicméně v posledních hodinách opět zaznamenáváme výrazný nárůst zákazníků a jejich zájem zejména o suché potraviny. Aktuálně je velmi obtížné predikovat přesný vývoj, ale reálně očekáváme, že budeme čelit jejich výpadkům," řekl jednatel společnosti Globus Bronislav Matyšek.

Podle mluvčí společnosti Billa Dany Bratánkové přetrvává zájem například o trvanlivé potraviny a balené vody. Zásoby jsou podle ní ale v dostatečném množství zajištěny a supermarkety jsou schopny pokrýt i větší poptávku, pokud by to situace vyžadovala, řekla.

Vyšší poptávku zaznamenaly online obchody s potravinami. Rohlík.cz proto posiluje síly ve skladu, na zákaznické lince i kurýry, uvedla mluvčí firmy Zdeňka Svoboda Kuhnová.

Košík.cz zaznamenal dvojnásobný zájem proti běžným dnům. Včera již neměl volné závozy, rychle se podle výkonného ředitele online supermarketu Tomáše Jeřábka vyprodávali i dnešní. Proti nadměrným nákupům nechává v platnosti objemové limity objednávek.

Prozatím obvyklou úroveň nákupů hlásí Kaufland, Albert i Lidl. "S prvním nástupem koronaviru do Evropy jsme úměrně navýšili objednávky a skladové zásoby, aby nedocházelo k potenciálním výpadkům v dodávkách zboží na provozovny. I vzhledem k novým opatřením vlády České republiky neregistrujeme na našich velkoobchodech větší výpadky zboží proti předchozímu roku ve stejném období," doplnil obchodní ředitel nákupní aliance ČEPOS Pavel Vidím.

Související