SOUHRN
- Obchodní řetězce nabraly 23 tisíc nových pracovníků do skladů a obchodů
- Slovenský železniční dopravce ŽSSK Cargo pozastavil jednotlivé vozové zásilky
- Nezaměstnanost zatím zůstává rekordně nízká, firmy uvěřily vládě, že jim pomůže
- Projekt NaSklad.cz spustil aplikaci „Pomáháme logistikou“
- Rejdaři ruší plavby, chtějí udržet ceny za přepravu
- Na pražském letišti je odstaveno kolem 60 letadel, budou přibývat
- Koronavirová epidemie by mohla urychlit zavádění automatizace a návrat výroby do Evropy
- Logistický trh by se letos mohl propadnout až o 10 procent
- Průzkum: I přes četná varování se firmy na krize nepřipravují
- Vytížení hraničních přechodů
- Doporučení, jak zmírnit dopady pandemie na dodavatelské řetězce
ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ
Obchodní řetězce nabraly 23 tisíc nových pracovníků do skladů a obchodů, potřebovaly by jich ještě asi 1000 (8. 4. 2020, 12:35)
Vyhlášení karantény způsobilo obchodním řetězcům výpadek několika tisíc lidí. "Ze dne na den se kvůli zavřeným školám museli začít starat doma o děti. Ve stejnou chvíli se zavřely školy na Ukrajině a mnoho zaměstnanců z této země se najednou zvedlo a odjelo," popsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Tento výpadek musely řetězce nahradit. K tomu se Češi snažili předzásobit trvanlivými potravinami, a pracovníků tak bylo ve skladech a obchodech potřeba ještě více. Zhruba od poloviny března tak řetězce, včetně 11 největších, jež ovládají 75 procent trhu, přijaly 23 tisíc nových zaměstnanců. I tak v obchodech podle Prouzy stále chybí ještě nejméně tisícovka lidí. Více v Hospodářských novinách.
Slovenský železniční dopravce ŽSSK Cargo nebude mezi 9. 4. až 19. 4. realizovat přepravu jednotlivých vozových zásilek ve vnitrostátní přepravě a ve vývozu (8. 4. 2020, 12:20)
Výběr mýta v březnu vzrostl na 998 mil. Kč, postupně však klesal (8. 4. 2020, 12:00)
Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Vláda minulý týden umožnila odklad platby mýta o tři měsíce.
Rohlík.cz spustil v distribučním centru Hopi svojí miniverzi (8. 4. 2020, 11:38)
Online supermarket Rohlík.cz spustil verzi Mini. Ta umožňuje nákup 1000 nejoblíbenějších produktů z „velkého“ Rohlíku, zejména základních potravin, a to bez limitu na minimální výši objednávky. Má vlastní rozvoz i sklad, který se nachází v Jažlovicích u Prahy v areálu logistické společnosti Hopi. Objednávky se vozí domu do 3 hodin od objednání, platí se jen online.
Nezaměstnanost zatím zůstává rekordně nízká, firmy uvěřily vládě, že jim pomůže (8. 4. 2020, 11:25)
Na konci března evidoval Úřad práce ČR celkem 225 678 uchazečů o zaměstnání. To je o 1691 méně než v únoru a o 1375 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 1997. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 3 % (únor 2020 – 3 %, březen 2019 – 3 %).
„Pandemie koronaviru se zatím projevila jen na rušení volných pracovních pozic. Počet nezaměstnaných se zatím nezvyšuje. Zaměstnavatelé a OSVČ zřejmě uvěřili vládě, že jim pomůže, a proto zatím nedošlo k masovému propouštění. Nezaměstnanost bude klíčovým ekonomickým ukazatelem. V případě, že počty nezaměstnaných budou skokově narůstat, budeme moci říct, že opatření na podporu ekonomiky nebyla dostatečná,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Díky opatřením na podporu ekonomiky nemusí docházet k masovému propouštění. Je však nutné, aby se postupně začala rušit restriktivní opatření v ekonomice a v případě potřeby vláda opětovně navýšila podporu určenou zaměstnavatelům a OSVČ. Pandemie koronaviru na rozdíl od válek či živelných pohrom nezničila strojní vybavení ve firmách, takže by mohlo dojít k rychlému nastartování ekonomického růstu,“ dodal Štěpán Křeček.
V přístavech zůstává rekordní počet lodí (8. 4. 2020, 11:15)
Rejdaři v minulých dnech nechali v přístavech neočekávaně vysoký počet kontejnerových lodí. Podle analytiků společnosti Alphaliner by kapacita „neaktivních“ plavidel mohla poprvé v historii překročit 3 mil. TEU, což odpovídá asi 13 procentům globální kontejnerové flotily, uvedl server Splash247.com.
Projekt NaSklad.cz spustil aplikaci „Pomáháme logistikou“ (8. 4. 2020, 10:40)
Projekt NaSklad.cz rozjel projekt sdílené logistiky, kdy propojuje firmy, jež můžou zdarma nabídnout volnou skladovací nebo distribuční kapacitu, s podniky, které jsou aktuální ekonomickou situací ohrožené. Chce tak přispět ke snížení negativních dopadů pandemické krize.
Dodavatel leteckých dílů Workpress Aviation bude v Plzni vyrábět respirátory s nanotechnologií (8. 4. 2020, 10:10)
Česká společnost Workpress Aviation začne na Borských polích v Plzni vyrábět tzv. nanomasky, které poskytují vysokou ochranu proti nemoci covid-19. Filtrace respirátoru zachytí až 99,995 procent všech škodlivých částic. Výrobce leteckých komponent nový provoz umístí do haly, kterou developer Panattoni nedávno zrekonstruoval. Workpress Aviation si v ní pronajal 2000 metrů čtverečních. Výroba by se měla rozjet v první polovině dubna, uvedl ředitel společnosti Jiří Heckel.
Na pražském letišti je odstaveno kolem 60 letadel, budou přibývat (7. 4. 2020, 16:42)
Na pražském Letišti Václava Havla je v současnosti dlouhodobě odstaveno přibližně 60 dopravních letadel. Jde především o letouny společností, které zde mají svou základnu, tedy stroje Smartwings, ČSA a Ryanairu. V areálu jsou zaparkovány také letadla, u kterých je v plánu údržba a stroje pro privátní lety. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Odstavených letadel by navíc mělo přibývat, letiště eviduje zájem dalších společností.
Liftago spustí službu rozvozu pro nové e-shopy (7. 4. 2020, 16:30)
Malé a střední podniky budou moci využívat novou formu e-shopu s doručováním zboží zákazníkům. Založila ji přepravní společnost Liftago s vývojářskou firmou TopMonks. Nabízí expresní doručování zboží, informovalo dnes Liftago. Služba bude fungovat v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci, Ústí nad Labem, Plzni a Zlíně.
Produkt bude fungovat přes platformu Shoptet.cz. V současné době vzniká vzhledem k aktuální krizi v Česku velké množství internetových obchodů. Podle údajů Shoptetu je nárůst nových e-shopů na této platformě dvojnásobný oproti běžnému období. Nová služba Liftaga by měla pomoci zejména menším e-shopům, které podle firmy mají problémy s rozvozem zásilek.
"Shoptet.cz dnes pokrývá zhruba polovinu trhu s českými e-shopy a díky krizi se velká část byznysu stěhuje online. Rychlé doručování nákupů přes Liftago pomůže velkému množství malých obchodů s logistikou a zlepšením služeb spotřebitelům, kteří jsou dnes odkázáni převážně jen na online služby," uvedl ředitel Liftaga Ondřej Krátký. E-shopy tak podle něj získají možnosti, které dosud měly jen velké obchody v Praze.
Pošta nabízí bezpodpisové doručení balíku (7. 4. 2020, 16:15)
Česká pošta od dubna zavedla nové opatření, které umožňuje doručit balík adresátovi bez kontaktu mezi doručovatelem a zákazníkem kvůli potvrzení o převzetí zásilky. Ta se předává na základě unikátního šestimístného kódu, který zákazník předem obdrží prostřednictvím SMS nebo e‑mailu. „Novinka například umožňuje, aby zákazník nadiktoval kód pro převzetí balíku přes dveře nebo přes domovní telefon a doručovatel pak balík ponechá na dohodnutém místě, například před domovními dveřmi, a vizuálně zkontroluje, že adresát si balík převzal. Kód k převzetí balíku může adresát také přeposlat jiné osobě, tedy příbuznému, sousedovi a podobně, a telefonicky s doručovatelem dohodnout, komu má balík předat,“ říká Petr Cinkl, ředitel logistiky České pošty.
Rejdaři ruší plavby, chtějí udržet ceny za přepravu (7. 4. 2020, 16:10)
Kontejneroví rejdaři rychle snižují přepravní kapacity. Globální dopravci ruší další odjezdy svých lodí na hlavních obchodních linkách, aby udrželi přepravní sazby navzdory rychle klesající poptávce. Podle konzultační společnosti Sea-Intelligence se počet neskutečných plaveb vyšplhal ze 45 minulý týden na nynějších 212 a vzhledem k novým opatřením k zastavení epidemie koronaviru lze očekávat další zrušené přepravy. Analytici předpovídají, že největší rejdaři letos budou mít ztráty 800 milionů až 23 miliard dolarů, píše The Wall Street Journal.
Výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (6. 4. 2020, 18:25)
Evropští a američtí výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč), pokud zůstanou továrny po obou stranách Atlantiku zavřené do konce dubna. S odkazem na propočty majitele společnosti AutoAnalysis Iana Henryho to dnes píše list Financial Times (FT). V Evropě by se ztráty mohly vyšplhat na 66 miliard eur (1,8 bilionu Kč), pokud by se neprodalo 2,6 milionu aut. Ve Spojených státech by mohly činit 52 miliard dolarů, když by se dotkly dvou milionů vozů.
Jak udržet ve skladu bezpečný provoz (6. 4. 2020, 13:25)
Maxim Kovář, šéf logistiky Skladon:
1) Home-office
Snažíme se omezit počet zaměstnanců tak, aby bylo zajištěno fungování skladu. Proto jsme se rozhodli ponechat ve skladu pouze hlavní personál.
2) Zamezme společně kontaktu s vnějšími rizikovými faktory
Schůzky, které lze řešit elektronicky řešíme elektronicky. Nejrizikovější část zaměstnanců jsou kolegové zajišťující příjem a výdej zásilek. Kontakt s dopravci omezme na nejnutnější minimum, takže vždy co nejkratší doba s maximálním vzájemným respektem (podepsání zásilek a dovoz).
3) Příjem zboží
Většina skladů má příjmové místo přímo v prostorech skladu. V rámci bezpečnosti nepouštějte zbytečně dodavatele do objektu, je-li to možné, vytvořte dočasné příjmové místo klidně mimo budovu.
4) Dodržujme prevenci a hygienická opatření
Doma zůstane ten, kdo se cítí nemocný, byl v rizikové oblasti, byl v kontaktu s rizikovou osobou. Dezinfikujme často používaná místa. Vyměníme ručníky za jednorázové ubrousky a budeme používat bezkontaktní dávkovače mýdla. Práce v rouškách sice neochrání vás, ale především vaše kolegy. Před vstupem do budovy zajistíme měření teploty vstupujících osob, pokud je to možné. Nevystavujme rizikové skupiny stresu a četnému pohybu ve skladu. Je žádoucí vytvořit více směn, pokud je to alespoň trochu možné. Rozmělněním přestávek na více skupin lidí. Informace o mimořádných opatřeních budou vždy na očích všech!!
5) Mějme krizový plán
Je dobré mít vždy takový plán připravený, aby firma byla schopna rychle reagovat. Je pravdou, že na takto mimořádné události málokterý krizový plán myslí, ale není třeba se stresovat, berme to jako příležitost se poučit, že bohužel skoro všechno je možné a příště to do plánu zapracujme. U nás ho představuje například příprava zapojení brigádníků na částečný pracovní poměr. Tito brigádníci mohou částečně zastoupit pracovníky na hlavní pracovní poměr. Dále je třeba mít připravené podklady pro rychlé zaučení nových pracovníků.
6) Nakupujme materiál předem
Máme-li tu možnost a správné informace, nakupujme například obalové materiály předem, samozřejmě s rozvahou a bez potřeby neadekvátního hromadění. Velké množství firem zavírá, a proto je zde možnost, že příležitost k nákupu se sníží nebo zanikne.
7) Připravme se na to, že opatření mohou trvat
Snažme se pracovat ve stejném tempu jako obvykle, udržovat dobrou náladu a optimismus, abychom byli hlavní oporou našich zaměstnanců, neboť i naši zaměstnanci jsou ti, kteří svým nasazením drží společnost v chodu. Proto jim patří, veliké „děkuji“. Říkejme jim to…
Musíme nyní víc komunikovat se zákazníky, aby se zboží nevracelo zpátky (6. 4. 2020, 13:00)
Daniel Knaisl, jednatel Geis CZ, k aktuální situaci:
S čím se potýká logistika v době, kdy se snažíme snížit šíření koronavirové nákazy? Nouzový stav, který vyhlásila vláda 12. března, již změnil situaci s nedostatkem řidičů, což bylo závažné téma v předchozích měsících. Mnoho dopravců ztratilo zakázky, například přepravy pro automobilový průmysl, a stojí jim stovky kamionů, pro které nemají práci a logicky tím nemají práci ani pro řidiče. V tomto máme výhodu, protože naše vnitrostátní systémové přepravy palet a kusového zboží fungují v podstatě bez omezení, ale je pravda, že došlo k poklesu objemů přepravovaného zboží. Mnoho obchodů a firem je uzavřených, takže do nich neproudí žádné zásilky.
Pro nás to znamená přizpůsobovat provoz aktuální situaci, více komunikovat se zákazníky, snažit se mít předem informaci o tom, že příjemce skutečně zboží převezme, a snižovat tak ekonomické ztráty z toho, že by se zboží vracelo zpět odesílateli. Zároveň se naši zaměstnanci řídí opatřením pro ochranu zdraví, které jsme vydali již 2. 3., a jsou vybaveni ochrannými pomůckami. Zrušili jsme například osobní odběr zboží na našich pobočkách, řidiči nevyzvedávají a nedoručují zboží v případě, že člověk, se kterým komunikují, nemá roušku nebo její ekvivalent. Logistické firmy obecně mají omezené možnosti, jak redukovat rizika přenosu viru formou nasazení home office pro většinu pracovníků, protože převážná část jejich aktivit probíhá na pobočkách a logistických pracovištích, skladech, kde se musí pohybovat celý pracovní tým od skladníků přes dispečery apod. To znamená, že ochrana lidí a dezinfekce pracovních prostor včetně dopravních prostředků je základem.
Podobná situace je v mezinárodní přepravě. Máme pravidelné linky do téměř všech evropských států. Musíme každodenně monitorovat situaci, přizpůsobovat pohyb zboží podle toho, které přechody jsou například uzavřené nebo je tam omezený provoz. To se týká i sledování situace v ostatních státech, uzavření některých regionů, zastavení průmyslu, který není nutný pro fungování státu v Itálii a Španělsku a tím nutnost vykomunikovat se zákazníky, aby měli prověřené příjemce.
Propad přepravních zakázek se prohlubuje, dopravci žádají od tuzemských firem větší loajalitu (6. 4. 2020, 12:28)
Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia po dvou týdnech zopakovalo mezi dopravci anketu, jak jejich podnikání ovlivňuje současná koronavirová krize. Potvrdil se totální propad u zakázek pro autobusové dopravce, více než poloviční pokles zaznamenává i 40 % dopravců nákladních. „To souvisí hlavně se zastavením automobilového průmyslu. Další zhoršení situace předpokládá 90 % všech dotázaných. I zde bude pro udržení provozu firem nutná státní pomoc. Nezbytnou podmínkou bude ale i zlepšení platební morálky zákazníků, která rapidně klesá, a vstřícný postoj leasingových firem při jednání o odkladu splátek. Vítanou podporou by také byla větší loajalita českých klientů našich dopravců, kteří by více upřednostňovali služby domácích firem, tak jak jsme již dlouho svědky na západ od našich hranic,“ uvedl mluvčí ČESMAD Bohemia Martin Felix.
Registrace nových aut se propadly nejvíc v historii (6. 4. 2020, 12:30)
V Česku došlo k největšímu poklesu měsíčních registrací vozidel v historii, uvedl Svaz dovozců automobilů. Počet nových registrací se u osobních aut za první čtvrtletí roku meziročně snížil o 15,8 % (v březnu o 36,3 %), u lehkých užitkových vozů o 27,4 % (v březnu o 39,5 %) a u nákladních vozidel o 24,1 % (v březnu o 29,5 %).
Rohlík.cz cítí v krizi šanci a půjde si pro miliardy na expanzi do Evropy (6. 4. 2020, 12:15)
Na české digitální scéně se schyluje k největší transakci za posledních několik let. Na prodej bude menšinový podíl v on-line obchodu s potravinami Rohlík.cz. Ten je spolu s dalšími e-shopy a internetovými službami jedním z byznysových vítězů koronavirové krize, protože lidé kvůli karanténě a obavám o zdraví podstatně víc nakupují na webu. "To, co vidíme, je transformativní jev pro internetový obchod v celé Evropě," říká pro Hospodářské noviny Tomáš Čupr, zakladatel a většinový majitel Rohlík.cz, s tím, že pandemie změní nákupní návyky lidí. A protože chce být u toho, urychluje plány na expanzi do zahraničí. Momentálně Rohlík.cz působí v největších českých městech a také v Budapešti. Do dvou let má však být v dalších třech zemích včetně Německa a Rakouska (zde celý rozhovor.)
Kapacit je málo, doprava zboží z Číny je tak za pandemie podstatně dražší (6. 4. 2020, 12:04)
Vítěze i poražené má nynější koronavirová pandemie i ve světě dopravy. Situace využívají společnosti s nákladními letadly, boom zažívá železnice, zadrhla se naopak námořní doprava. Poraženými jsou zámořští zákazníci čínských firem, tedy i ti evropští. Dopravit zboží z Číny je teď podstatně dražší, v některých případech i trojnásobně, uvádějí Hospodářské noviny.
Mifer vyrábí hledí do ochranných štítů, vyvinul i vlastní štít (6. 4. 2020, 11:38)
Hostivický výrobce plastových výlisků Mifer vyrábí hledí do ochranných štítů, které pomáhají dokončit dobrovolníci s 3D tiskárnami, a poté jimi zdarma zásobují záchranné složky. Společnost nyní vyvinula i vlastní štít, což pomůže výrazně zvýšit celkový počet denně vyrobených pomůcek až na tisíce. Za společnost o tom informovala Andrea Bartoňová. Štíty jsou jednou z ochranných pomůcek proti šíření onemocnění Covid-19.
Koronavirová epidemie by mohla urychlit zavádění automatizace a návrat výroby do Evropy (6. 4. 2020, 11:35)
Realitní poradenská společnost Savills uvádí ve své analýze, že poučení ze současné situace a koronavirové epidemie by mohlo urychlit zavádění automatizace do výroby, což by snížilo závislost tohoto sektoru na pracovní síle. V nadcházejících letech může také dojít k částečnému návratu výrobních provozů do Evropy. Zvýšená míra nakupování po internetu vyvíjí tlak na distribuční síť i na kapacity doručování zboží konečnému zákazníkovi. Pokud bude zvýšený zájem o online nakupování přetrvávat i po této krizi, poskytovatelé e-commerce se zaměří na rozšíření svých skladovacích kapacit, čímž posílí nájemní aktivitu na trhu průmyslových nemovitostí.
Brněnský Rohlík.cz vyrostl během koronavirové krize téměř dvojnásobně (6. 4. 2020, 11:22)
Dva nové externí sklady, 160 nových pracovníků ve skladu a 35 dalších kurýrů rozvážejících nákupy. Brněnská pobočka internetového obchodu Rohlík.cz po zavedení opatření proti šíření koronaviru vyrostla téměř na dvojnásobek, řekl ředitel distribučního centra a logistiky pro Brno Michal Pučalík.
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží (6. 4. 2020, 11:20)
Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý kontinent, na němž žije 1,3 miliardy lidí, hlásí jenom 7000 nakažených a zhruba 300 mrtvých, avšak vyhlášená omezení brání dopravě zboží i humanitární pomoci.
Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody (6. 4. 2020, 11:17)
Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobbymarkety a železářství. V rozhovoru pro Českou televizi to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).
Průmyslové nemovitosti signalizují, že situace není tak špatná jako při krizi kolem roku 2009 (2. 4. 2020, 19:53)
Zpráva o situaci na světových trzích jednoho z největších developerů průmyslových nemovitostí Prologis:
V Číně se ekonomická aktivita probouzí jak v segmentu podnikání v oblasti industriálních nemovitostí, tak mezi nájemci průmyslových hal a objevují se známky hospodářského oživení podpořené návratem mnoha lidí do práce. V USA Indikátor podnikání v průmyslu (Industrial Business IndicatorTM – IBI), který sleduje aktivitu zákazníků na lokálním trhu, naznačuje zpomalení, i když ne tak výrazné jako v době poslední globální finanční krize.
V předchozích zprávách o dopadech COVID-19 Prologis identifikoval potenciální faktory, které by mohly pomoci zmírnit zpomalení trhu logistických nemovitostí. Tento týden výzkum odhaluje, že míra využití zůstává vysoká, na hladině 84 procent, což je mírně pod průměrem 85 – 87 procent v posledních čtyřech letech. Tato nová data poukazují na přetrvávající omezenou kapacitu logistických nemovitostí.
Logistické nemovitosti v USA a Evropě ale pravděpodobně zažijí zmírnění aktivity. V souladu s čínským vzorem nyní vykazují ekonomické ukazatele v USA a Evropě prudké zpomalení. Zejména v Spojené státy dosáhly vůbec nejvyšší úrovně míry propouštění zaměstnanců. Index IBI v březnu také poklesl ze 60,0 na 41,7. Současná úroveň je ale nad minimem dosaženým během globální finanční krize, kdy index v listopadu 2008 klesl na úroveň 31,1.
Dalším rozdílem oproti situaci poslední globální finanční krize je velmi nízká míra neobsazenosti v aktuálním ekonomickém cyklu, který nyní vstupuje do období nejistoty. Dnes činí neobsazenost v USA 4,6 procent a méně než 4 procent v Evropě, což je výrazně pod úrovní 7 procent z let 2007/2008.
Logistické firmy PPL a ESA nabízejí zdarma své služby pro nekomerční projekty (2. 4. 2020 18:55)
Společnost PPL nabízí zdarma přepravu roušek soukromým osobám, které je chtějí zaslat neziskovým organizacím nebo zdravotnickým zařízením. Ta se stále potýkají s nedostatkem ochranného vybavení. Minimální počet k odeslání je 30 roušek. Jen za první den jich PPL vyzvedla už několik stovek. Firma ale zároveň nabádá všechny, aby si při předávání balíků zakrývali nos a ústa. Podle jejích statistik otevírá řidičům bez roušky stále 18 procent lidí.
Pro objednání svozu roušek stačí vyplnit jednoduchý webový formulář umístěný na webových a facebookových stránkách PPL. Roušky je třeba zabalit jako běžný balík do kartonové krabice.
-----------------
Také společnost ESA logistika nabízí zdarma své dopravní a skladovací služby v Čechách, Polsku a na Slovensku nekomerčním projektům pomáhajícím v boji proti onemocnění COVID-19. „Státním i nestátním nekomerčním projektům působícím k potlačení a ochraně před tímto onemocněním nabízíme bezplatně naše dopravní kapacity kamionů a větších vozidel a také skladové kapacity včetně služeb VAS, tedy balení, etiketování a dalších. U nás a na Slovensku dáváme k dispozici také vozidla a sklady s řízenou teplotou,“ popisuje nabídku manažer marketingu společnosti ESA logistika Jindřich Karas.
Zájemci o podporu nekomerčních projektů proti koronavirovému onemocnění mohou kontaktovat Michealu Frelichovou na e-mailu frelichova.michaela@esa-logistics.eu.
Dotace v programu Technologie COVID-19 (2. 4. 2020, 13:58)
Malé a střední firmy, které potřebují pořídit nová technologická zařízení a vybavení, aby mohly produkovat zdravotnické prostředky související s bojem proti koronaviru či řešením následků jeho šíření mohou od minulého týdne žádat o dotace v programu Technologie COVID-19. Prostředky mohou uplatnit zpětně na výdaje od 1. února. Žádat mohou o příspěvky od 250 tisíc do 20 milionů korun. Míra podpory v tomto programu byla stanovena na 50 procent. (ČTK)
Kompenzace nákladů pro firmy, které přeorientují výrobu na zdravotní pomůcky (2. 4. 2020, 13:58)
Firmy zavádějící inovace týkající se boje proti koronaviru do praxe budou moci využít proplacení 100 procent prokazatelných nákladů od státu. Vláda dnes schválila tři miliardy korun do dotačního programu Country for the Future. Prostředky budou tak moci použít podniky, které potřebují svou výrobu předělat na produkci například zdravotnických prostředků. (ČTK)
Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměr klesl pod 28 korun (2. 4. 2020, 13:55)
Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o desítky haléřů. Nafta zlevnila oproti minulé středě o 64 haléřů na 27,96 koruny za litr. Naposledy byl diesel levnější v říjnu 2016. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Ceny ropy včera dále klesaly a pohybovaly se poblíž 18letého minima. K poklesům dochází v době, kdy státy po celém světě uzavírají hranice a aerolinky ruší lety, čímž snižují ekonomickou aktivitu a poptávku po benzinu a naftě.
Německé automobilky obnoví výrobu v druhé polovině dubna, pokud začne nákaza ustupovat (2. 4. 2020, 13:50)
Šéfové automobilek Volkswagen, Daimler a BMW se zúčastnili telefonické konference s kancléřkou Angelou Merkelovou a ministry hospodářství, financí, dopravy, práce a sociálních věcí. Podle účastníků konference dnes nikdo nemůže říci, kdy bude výroba obnovena. Předběžný termín je 20. duben, ale jen za předpokladu, že začne nákaza ustupovat. Zaměstnanci v halách i jinde budou nosit ochranné roušky, které si budou automobilky vyrábět samy. Manažeři rovněž sdělili, že největší výpadky v dodávkách komponentů pro VW, BMW a Daimler jsou ve Španělsku a Itálii.
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku, v logistických podnicích tvoří až polovinu pracovníků (2. 4. 2020, 13:50)
Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance, kteří za prací každý den dojíždějí přes hranici. V Německu je podle zdejších úřadů práce zaměstnáno na 35 000 Čechů, kteří sem každodenně dojíždí do práce. Zdaleka nejvíc jich pracuje právě v Bavorsku – 23 350. „Zpřísněná pravidla pro pendlery znamenají pro firmy velký zásah a značné dodatečné náklady," tlumočilo bavorské ministerstvo hospodářství postoj obchodní komory regionu Horní Falc, který sousedí s Českem. Například v logistických firmách zde čeští zaměstnanci tvoří i přes 50 procent všech pracovníků, v průmyslu a službách někdy až 30 procent. „Řada firem je nucena omezit části produkce nebo některé zcela uzavřít," uvedla také obchodní komora.
Logistické firmy v Česku přišly kvůli koronaviru o 35 milionů korun (2. 4. 2020, 13:50)
Velké tuzemské logistické firmy dosud zaznamenaly vícenáklady a ztráty v souvislosti s epidemií koronaviru přes 35 milionů korun. S pokračujícími nákupy ochranných pomůcek náklady dál rostou. ČTK to řekl viceprezident České logistické asociace Miroslav Rumler.
"Dopady na logistické společnosti jsou zjednodušeně dvojí. Firmy pracující pro automobilový sektor, který je tahounem české ekonomiky, přišly kvůli utlumené výrobě v tomto odvětví o práci. Naopak firmy působící v oblasti rychloobrátkového zboží, zejména potravin nebo e-commerce, musí díky nečekaně zvýšené poptávce nasazovat všechny rezervy, aby zajistily plynulé zásobování obchodů," podotkl Rumler.
Poptávka po distribuci potravin vzrostla o 50 až 120 procent proti normálnímu stavu ve stejném období běžného roku. Jde o srovnatelný výkyv, jaký logistika potravin zaznamenává před Vánoci nebo Velikonoci. Na tyto sezónní výkyvy se ovšem firmy připravují předem. Naproti tomu se průměrný propad výroby v sektoru automotive dnes v meziročním srovnání pohybuje mezi 50 až 100 procenty celkového objemu. I zde situaci komplikuje nečekanost změny, na kterou se firmy neměly příležitost připravit. Přepravní firmy zároveň neví, jak dlouho budou odstávky trvat a nemohou se do budoucna připravit.
K tomu přistupují dodatečné náklady na ochranné pomůcky a dezinfekce, které firmy musí vynakládat, aby ochránily své zaměstnance. "Jde o částky v řádech milionů korun, které nezanedbatelně zatěžují hospodaření členských firem. Tyto náklady přitom nejsou zahrnuty do standardních cenových kalkulací. Roušky a další ochranné prostředky si navíc musí firmy velmi problematicky zajišťovat samy, bez jakékoli pomoci státu, přestože jde o distribuci potravin," dodal Rumler.
Například u společnosti ESA logistika přesahují dosavadní vícenáklady na ochranné prostředky pro zaměstnance, dezinfekční prostředky a nezbytná organizační opatření v dopravních a skladových procesech dva miliony korun. Další logistický operátor MD logistika odhaduje částku, kterou musel vydat na bezpečnostní opatření, v rozmezí 1,3 a 1,5 milionu korun.
Automobilka Hyundai Motor prodlouží odstávku do 14. dubna (2. 4. 2020, 13:40)
Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku prodlouží kvůli pandemii způsobené novým typem koronaviru odstávku výroby o týden. Výroba by se měla opět rozjet po Velikonocích v úterý 14. dubna v 06:00. Odstávka tak bude pokračovat i u většiny subdodavatelů firmy.
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna (2. 4. 2020, 13:40)
Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii koronaviru, a to až do 20. dubna. Původně se měla výroba spustit 6. dubna. Informaci o prodloužení odstávky dnes firma sdělila zaměstnancům prostřednictvím SMS zprávy, kterou má ČTK k dispozici.
Logistický trh by se letos mohl propadnout až o 10 procent (1. 4. 2020, 18:08)
Zatímco loni rostl trh kontraktní logistiky o 3,5 procenta, letošní předpovědi se pohybují od snížení růstu na plus 2 procenta v případě, že se podaří rychle se s pandemií vypořádat, až po propad na minus 10,2 procenta, pokud bude krize trvat delší dobu, odhadují analytici společnosti Transport Intelligence.
Průzkum: I přes četná varování se firmy na krize nepřipravují (1. 4. 2020, 17:55)
I přes četné otřesy v logistice způsobené přírodními katastrofami v posledním desetiletí zůstává naprostá většina společností zcela nepřipravená na současnou pandemii. Společnost Resilinc provedla na přelomu ledna a února, tedy bezprostředně po vypuknutí epidemie v Číně, průzkum zaměřený právě na informovanost a připravenost podniků na hrozící pandemii. Celých 70 procent respondentů uvedlo, že se snaží manuálně zjišťovat, který z jejich dodavatelů odebírá zboží z uzavřených regionů Číny, uvedla poradenské společnost Dynamic Future.
E-shop Zoot spouští „taxislužbu“. Oblečení přiveze kurýr, který počká, než si zákazník zboží vyzkouší (1. 4. 2020, 17:25)
Aby módní e-shop více podpořil své prodeje, představil teď novou službu. Zoot Taxi umožní dovoz zboží domů s tím, že kurýr počká 20 minut, než si zákazníci oblečení v pohodlí domova vyzkouší. To, co se zákazníkovi nebude líbit, může okamžitě vrátit a peníze mu přijdou zpět na účet, píše web CzechCrunch.
Logistické firmy vyhlásily stav vyšší moci, můžou měnit ceny i časy (1. 4. 2020, 16:40)
Společnosti DHL Global Forwarding a CEVA Logistics vyhlásily tzv. stav vyšší moc, kdy si berou právo dělat bez náhrady předem neohlášené změny v routingu, v časech odplutí nebo odletu, respektive připlutí/příletu a především jednostranné zvýšení sazeb a přirážek nad platnou smluvní úroveň, uvedl Svaz spedice a logistiky ČR s tím, že lze to samé očekávat i od dalších námořních linek a logistických firem.
Rakušané vyrábějí ochranné štíty 3D tiskem podle českého vzoru (31. 3. 2020, 18:15)
Vídeňská veřejná laboratoř Happylab tiskne ochranné masky na obličej na 3D tiskárnách podle návrhu české firmy Prusa Research. Laboratoř vyzývá ostatní rakouské majitele trojrozměrných tiskáren, aby se do projektu také zapojili. Komunita má zatím dodat 200 obličejových masek nouzové nemocnici, která byla zřízena ve vídeňském veletržním areálu pro pacienty s koronavirem, informovala dnes agentura APA
Mohelnická továrna Siemens vyrábí na 3D tiskárně respirátory (31. 3. 2020, 18:15)
Více než čtyři desítky respiračních polomasek RP95-3D s nejvyšším stupněm ochrany vyrábí denně na speciální 3D tiskárně továrna Siemens Elektromotory v Mohelnici na Šumpersku. Výrobu koordinuje a respirátory kompletuje společnost 3Dees Industries, filtry dodává Sigma Group Lutín. Všechny vyrobené polomasky ministerstvo zdravotnictví předává lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům. ČTK to dnes sdělil Michal Průša, který 3D tisk v mohelnické továrně Siemens Elektromotory organizuje.
Železniční nákladní dopravci chtějí úlevy podobně jako silniční dopravci (31. 3. 2020, 16:32)
Železniční sdružení nákladních dopravců ŽESNAD.cz zaslalo ministrovi dopravy dopis, ve kterém požaduje sjednocení podmínek pro nákladní dopravce. „I železniční nákladní dopravu citelně zasáhl ekonomický dopad koronavirové krize. Odmítáme ale, že by měl být vládou podpořen jen jeden segment nákladní dopravy,“ řekl výkonný ředitel ŽESNAD.cz Oldřich Sládek pro server Zdopravy.cz.
Stát umožnil dopravcům odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného (31. 3. 2020, 16:30)
Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby totiž ministerstvo financí plošně promine. O tři měsíce budou moci dopravci také odložit platbu mýtného. Po jednání vlády to oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podle ministryně financí Aleny Schillerové dnes (30. 3. 2020) zároveň vláda schválila návrh na úplné prominutí DPH na bezúplatné dodání zboží, které pomáhá zmírnit dopady šíření nákazy koronaviru. Jde o roušky, respirátory a další ochranné pomůcky, ale i o dezinfekce a suroviny k jejich výrobě. Prominutí platí od 12. března po celou dobu trvání nouzového stavu. Dopravci opatření uvítali, mělo by to pomoci posílit jejich likviditu při současné krizi.
Panické vykupování potravin tlačí v Británii nahoru poptávku po skladových prostorech (31. 3. 2020, 15:55)
Kvůli dramatickému nárůstu poptávky po nákupu potravin stoupla jejich výroba ve Velké Británii a Francii až o polovinu. Výrobní a distribuční firmy proto hromadně hledají nové skladové prostory, uvádí server LogisticsManager na základě průzkumu poradenské firmy Colliers. Kromě jídla se zvýšila poptávka i po lednicích, mrazácích, strojích na cvičení apod. Amazon, Ocado a další velké britské supermarkety mají obrovské množství nevyřízených objednávek, prodejci proto přistupují k zavedení krizových režimů.
Nejdelší kolony jsou na hranicích Maďarska (31. 3. 2020, 15:23)
Největší kolony v rámci Evropské unie se od zavedení prvních omezení v rámci boje proti šíření koronaviru tvoří na hranicích Maďarska (a také na trojmezí Švýcarsko-Německo-Francie, ale Švýcarsko není státem EU). Evropská spediční asociace CLECAT apelovala, mimo jiné na žádost Svazu spedice a logistiky ČR, na Evropskou komisi, aby se zabývala nepřiměřenými požadavky maďarských úřadů vůči tranzitní dopravě, uvedl šéf českého svazu Petr Rožek a dodal: „V tuto chvíli máme opatrně pozitivní odpověď a evidujeme mírné zlepšení a otevřené
slovenské hranice. Dovolili jsme si též o těchto problémech i našich zasílatelů a dopravců informovat ‚naše‘ ministerstvo a ministerstvo průmyslu a obchodu. Přímou odpověď sice nečekáme, ale doufáme v intervenci ministra také vůči EK.“
Obchodní řetězce mimořádné přidají zaměstnancům v prodejnách i logistických centrech (30. 3. 2020, 9:58)
Obchodní řetězce vyplatí pracovníkům mimořádné odměny. Kaufland například dá zaměstnancům v březnové výplatě za práci v současných mimořádných podmínkách až 4000 korun hrubého. Dostanou to provozní pracovníci v prodejnách, logistických centrech i masozávodě. Společnost do březnové odměny investuje 50 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Mimořádný bonus dostanou také zaměstnanci Albertu, Lidlu a ještě před Velikonocemi slibuje svým pracovníkům vyplatit odměnu i Tesco.
Trendy SCM: Poroste množství zásob, dál se zvýší e-commerce a výroba se bude přesouvat (29. 3. 2020, 20:48)
Developerská firma Prologis uveřejnila zprávu o předpokládaných dopadech koronaviru na trh průmyslových nemovitostí, zde je výběr:
Zvýšená rizika pro dodavatelské řetězce dávají vzniknout novým dlouhodobým trendům, jež mají potenciál zvýšit poptávku po průmyslových nemovitostech. Vidíme přinejmenším tři specifické měnící se oblasti, které se po současném období nejistoty mohou společně promítnout do vyšší úrovně poptávky:
1. Rostoucí množství zásob
Dodavatelské řetězce běžně minimalizují zásoby a distribuují zboží za nízké náklady. Vyhýbají se volatilitě, protože vede ke ztrátě tržeb a výnosů. V minulosti vedly události, jako jsou přírodní katastrofy či přerušení práce v přístavech, k postupným změnám v množství zásob. V návaznosti na COVID-19 budou zákazníci pravděpodobně přehodnocovat ideální objemy zásob, což by mohlo znamenat vyšší poptávku po logistických nemovitostech.
2. Pokračující růst e-commerce
Pro současnou expanzi byl charakteristickým vznik a rozvoj online nakupování, jež v roce 2019 celosvětově vzrostlo o 16,7 procenta. Zdá se, že COVID-19 na tom pravděpodobně nic nezmění; naopak místo toho může zrychlit růst e-commerce a zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují online.
3. Diverzifikace výrobních míst
COVID-19 může urychlit další strukturální trend: přesun výroby do nových oblastí. V souladu s trendy průmyslu 4.0, které zvyšují produktivitu, začali výrobci vyvíjet nové globální strategie pro dodavatelský řetězec a stále více zdůrazňují blízkost klíčových lokalit.
Rohlík.cz aktuálně nabírá na řadu pozic především pro posílení logistiky (29. 3. 2020, 20:00)
Objem námořní překládky v čínských přístavech poklesne poprvé od roku 1970 (29. 3. 2020, 19:50)
Svaz spedice a logistiky ČR cituje portál zaměřený na námořní přepravu, Alphaliner, který uvedl hlavní trendy v kontejnerové překládce za první dva měsíce roku:
Celkový objem překládky v čínských přístavech poklesl v prvních dvou měsících roku o 10,1 procenta oproti stejnému období v roce 2019. Očekávaný meziroční pokles za celý rok, který bude zřejmým důsledkem, bude prvním propadem od roku 1970!
Čerstvé údaje ze všech čínských přístavů včetně Hongkongu ukazují v únoru ještě hlubší ztrátu – 15,8 procenta. Jako příčina portál uvádí kombinaci obvyklého výpadku v době oslav lunárního Nového roku, které se však vinou pandemie Covid-19 nečekaně dramaticky prodloužily. V lednu nebyl výpadek tak zřetelný, činil 5,9 procenta.
Od konce února se však provoz ve většině čínských přístavů vrátil do normálu, ovšem úroveň překládky zatím nedosahuje čísel před začátkem oslav. Další pokles se očekává v březnu a tím se bohužel zesiluje nejistota co do výsledků za celý rok – světová poptávka může být výrazně ovlivněna rychlým šířením viru ve zbytku světa.
Flotila záměrně odstavených kontejnerových lodí se postupně uvolňuje. Po rekordní úrovni ze začátku března, kdy bylo mimo provoz 378 plavidel o celkové kapacitě 2,36 mil. TEU, se vrací do provozu především menší lodi (feedery). Plavidla z ranku +7500 TEU (Panamax a větší) jsou však i nadále odstavována, někteří rejdaři využívají nucené přestávky pro instalaci odsiřovacích zařízení (scrubber), ale většina z nich je na kotvě kvůli snížené poptávce na linkách z Dálného východu do Evropy a USA. Následkem toho navíc poklesl objem objednávek feederových přeprav v Evropě a v Karibiku, což právě vrátilo na scénu malé lodi do 1500 TEU. Počet neaktivních plavidel ve skupině 1500-7500 TEU klesá velmi pomalu, a to jen díky oživení poptávky ve vnitroasijském prostoru po odeznění oslav a následné hromadné karantény.
I když pro duben se obecně očekává oživení celosvětově, výhled je zatím velmi nejistý kvůli nečekaně rychlému šíření pandemie Covid-19.
Zásilkovna spouští drive-in (29. 3. 2020, 19:35)
Logistická společnost Zásilkovna spustila na svém depu na Praze 6 (U Silnice 949/11) drive-in pro vyzvednutí a podání zásilky z auta, aniž by řidiči museli vystupovat. Pracovník výdejního místa je vybaven ochrannými prostředky, místo se několikrát denně dezinfikuje.
V případě zájmu firma během následujících dní otevře další podobné výdejny také na depech v Praze Satalicích, Brně a Ostravě.
Skoták: HDP může poklesnout až o pětinu (29. 3. 2020, 19:25)
Jaroslav Skoták, krizový manažer se zaměřením na řízení dodavatelských řetězců:
S ohledem na vývoj situace v České republice bych rád do debaty vložil čistě ekonomický vhled dalšího vývoje, nezabývaje se paralelní problematikou navýšením výdajů souvisejících se současnými drakonickými opatřeními, kde jedinou mantrou je ochrana zdraví, bez kontextu.
Jako první srovnání poslouží období z přelomu let 2008 a 2009, kdy se ekonomika pozvolně přibrzďovala do režimu recese a následně propadu HDP na úroveň cca 4,7 procenta. Dnes jsme prakticky ze dne na den vypnuli tu část ekonomiky, která tvoří cca 73 procent jejího celkového výkonu. Výpočet, jaké dopady tato skutečnost bude mít, lze přepočtem na každý den, kdy tento objem ekonomiky stojí. O rychlosti náběhu lze jen spekulovat, nicméně i zde lze modelovat rozjezd každý den na pouhá procenta nebo desítky procent oproti výkonu před uvedeným datem.
Jako druhá metrika může posloužit rozdělení segmentu na věci nezbytné (potraviny v primární a sekundární produkci, terciální bych už spíše řadil do zbytných) a věci zbytné. U zbytných dojde jednoznačně a neoddiskutovatelně k poklesu, zatím neumíme určit jakému. Ale jako první, kde lze už určit prakticky nulový výkon pro rok 2020, je cestovní ruch mezinárodní, a to jak směrem do zahraničí, tak ze zahraničí směrem k nám. A z toho lze čerpat data, zapadající do mnou velmi černě predikované skutečnosti. A jsem v tomto čísle zatím zřejmě nejdále – a to pokles HDP o 20 procent.
-------------------
Jakožto krizový manažer nabízím nyní společnostem konzultace zdarma pro řešení okamžitých opatření souvisejících s blízkou budoucností a střednědobých opatření souvisejících s okamžitým snížením nákladů a převedením podniku do režimu, který bude schopen dopady příjmové strany maximálně zbrzdit.
Už 11 letadel dovezlo do ČR zdravotnickou pomoc (28. 3. 2020, 14:55)
Česko využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je ČR od roku 2006. Materiál z Číny dopravuje také logistická společnost EGT Express, která dodávky ochranných pomůcek organizuje ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Zdravotnický materiál také přiletěl z Vietnamu. Česko plánovalo za nákupy zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.
Dopravci požadují širší pomoc státu (26. 3. 2020, 21:55)
Krizový štáb Sdružení Česmad Bohemia upozorňuje na špatnou situaci většiny přepravních firem a předkládá návrhy, jak předejít zhroucení silniční dopravy. „Zatím všem připadá automatické, že nákladní vozidla dovezou, co je třeba. Bohužel se to brzy může změnit. Chceme předejít situaci, kdy se doprava zastaví, protože kvůli souhře negativních dopadů dopravním firmám dojde likvidita a nebudou mít na mzdy řidičů ani na pohonné hmoty,“ uvedl prezident sdružení Josef Melzer. Česmad proto navrhuje mimo jiné jednorázové provozní dotace pro dopravce, odklad odvodů zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatele, odklad placení záloh silniční daně a další.
Expedice z Antverp se zpomalila, plní se proto sklady (26. 3. 2020, 21:50)
Jeden z největších evropských přístavů Antverpy nezaznamenal výrazné snížení objemů nákladu, výjimkou jsou jen přepravy z Číny. Kvůli poklesu spotřeby řady produktů ve většině evropských zemí se ale zpomalila expedice zboží z přístavu, který tak má přeplněné sklady i parkoviště.
Online prodej dramaticky roste, nedaří se jen oblečení a auto-moto (26. 3. 2020, 21:40)
Přepravní platforma Balíkobot.cz zaznamenala během uplynulého měsíce (1. – 22. 3. vs. 1. – 22. 2.) výrazné změny objemu prodejů v jednotlivých kategoriích e-commerce. Nejvíce vzrostly kategorie potravin o 308 %, zdravotnického zboží o 264 % a drogerie o 113 %. Výrazné nárůsty zaznamenaly také kategorie hobby a zahrada o 95 % (barvy a laky o 2000 %), kuchyňské potřeby o 81 %, textilu a hraček shodně o 74 %, elektroniky o 40 % a bílého zboží o 35 %. Rostly také prodeje krmiva a potřeb pro domácí mazlíčky o 33 %, školních pomůcek o 24 % nebo kategorie koupelny a doplňky o 18 %. Oproti tomu klesají online prodeje oblečení o 10 % nebo auto/moto a pneumatik o 5 %.
Změny online prodejů podle segmentů
Crocodille začal prodávat samostatné pečivo (26. 3. 2020, 21:30)
Společnost Crocodille, přední výrobce balených sendvičů a vlastník řetězce Bageterie Boulevard, začíná poprvé nabízet pečivo ze svého závodu jako samostatný produkt. Prodává ho online ve spolupráci s internetovým supermarketem Košík.cz a zároveň ho pomocí vlastní logistické sítě nabízí v rámci zásobovacího programu do státních institucí, nemocnic nebo obcí.
Řidiči kamionů na svých cestách Evropou narážejí na laxní i přehnaný přístup (26. 3. 2020, 21:25)
Česká přepravní společnost VCHD Cargo investovala do ochranných prostředků pro své řidiče a administrativní pracovníky přes 100 tisíc korun. Speciálně šoféři je skutečně potřebují. „Trápí nás řada negativních vlivů na naši práci. Je to zejména pomalý, laxní přístup k ochraně zdraví v některých zemích, byť s postupující nákazou se situace v nošení roušek zlepšila. Přesto kuřácké koutky, kde stojí až 15 lidí, jsou dokonce i v Německu velmi běžné,“ říká Petr Kozel, předseda představenstva VCHD Cargo. A upozorňuje i na opačný extrém – totální izolaci, kterou si některé společnosti vysvětlily tak, že uzamkly zázemí pro řidiče - toalety, sprchy, kantýny.
„Toto vypjaté období ukazuje, jak je logistika důležitá. Naši řidiči jsou hned za první linií, kterou, co se rizika nákazy infekčním onemocněním týče, bezesporu tvoří zdravotníci, záchranáři a obranné složky. Naši lidé každý den křižují celou Evropu a vyrážejí i do rizikových oblastí postižených nákazou. Starají se o to, aby byly zásobené prodejny, a i nyní tolik exponované e-shopy. Jsou vystaveni kontaktům s neznámými lidmi na cestách, při nakládce i vykládce. Tím, že je chráníme, chráníme vlastně i nás všechny,“ dodal Petr Kozel.
Nová platforma pro dobrovolníky pro rozvoz roušek (26. 3. 2020, 20:20)
Dopravní online platforma Liftago připravila neziskový projekt Dobrovoz.cz pro dobrovolné řidiče, kteří jsou ochotni zdarma distribuovat roušky, zdravotnický materiál a další potřebné věci. Projekt vznikl ve spolupráci se sdružením COVID19CZ jako reakce na množící se poptávku po přepravě směřující na obě organizace.
Prodej aut online roste (26. 3. 2020, 20:12)
Autobazary nyní nabízejí zakoupení vozů online, kupujícím vozí vybraná auta před dům k testovací jízdě a k převzetí. Díky tomu, že se jedná o online prodej, měl by mít zákazník navíc 14denní lhůtu na vrácení vozu, nesmí ho však výrazně používat nebo dokonce poškodit, uvedla společnost Cebia.
Balíkoví doručovatelé žádají banky o zvýšení limitu pro bezkontaktní platby kartou (26. 3. 2020, 20:10)
Přepravní společnosti v současnosti volají po maximálním využívání bezhotovostních plateb a žádají banky, aby během trvání nouzového stavu navýšily limit pro bezkontaktní platby. Snížila by se tak nutnost kontaktu mezi kurýrem a zákazníkem na minimum. Uvedla to společnost GLS, která od minulého týdne zaznamenala další 30procentní nárůst objemu přepravovaných balíků.
S nárůstem po online prodeji roste odbyt papíru, Mondi Štětí má proto nepřetržitý provoz (26. 3. 2020, 20:05)
V papírnách Mondi Štětí na Litoměřicku je provoz nepřetržitý. Na dodávku buničiny či balicího papíru spoléhají výrobci potravin či krmiv pro zvířata. Poptávka po papíru vzrostla v souvislosti s nárůstem nákupů on-line. Někteří zaměstnanci dobrovolně zůstávají v areálu. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Milena Hucanová.
Problémy v dopravě brání transportu ovoce a zeleniny (26. 3. 2020, 20:00)
V Evropě bude čím dál větší nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny, varují dodavatelé. Pandemie nemoci Covid-19 brání v dopravě zemědělských produktů a lidí, kteří je sklízejí. Vlády se snaží nedostatku předejít různými způsoby – zavedením „zeleného pruhu", aby se tyto produkty nezdržovaly na unijních hranicích, zajišťováním pracovní síly pro sklizeň a zvolňováním pravidel pro cestování migrujících pracovníků. Evropské supermarkety sice tvrdí, že ovoce a zeleniny dostávají dost, ale problémy s dodávkami vznikají už u zdroje, například v Africe, která je klíčovým dodavatelem zemědělských produktů do Evropy, upozornila dnes agentura Reuters.
Komerční nemovitosti pod tlakem koronaviru: vydělat by mohli majitelé skladovacích prostor (25. 3. 2020, 17:20)
Zatímco loni se českým komerčním nemovitostem dařilo a třeba investice do hotelů vykazovaly rekordní čísla, letos bude zřejmě vše jinak. Kvůli pandemii koronaviru se zastavil nejen turismus, ale i další odvětví. Řada firem například přehodnocuje stěhování do větších kanceláří, provozovatelé zavřených obchodů zase budou mít problémy platit dosavadní nájmy.
Kdo by naopak mohl vyjít ze současné situace jako vítěz, jsou majitelé průmyslových nemovitostí. A to přesto, že i oni se nyní potýkají s problémy. Už teď však rostou potřeby e-shopů, na nichž kvůli vládním opatřením a snaze co nejvíce omezit pohyb na veřejnosti začalo nakupovat více lidí. To s sebou nese větší nároky na skladovací plochy. Na internetu nyní nakupují i lidé, kteří to dříve nedělali. Toho by mohli obchodníci využít a minimálně část nových klientů si udržet.
Budoucímu růstu segmentu průmyslových nemovitostí navíc hraje do karet, že řada firem začala přehodnocovat přílišnou závislost na dodávkách z Číny. Podle Colliers téměř 60 procent německých firem hledá alternativní dodavatele. Více v článku z Hospodářských novin.
ČLA: Stanovisko k úloze logistiky v podmínkách nouzového stavu (25. 3. 2020, 17:10)
„…. V první linii už týdny stojí lékaři, zdravotníci, výrobci potravin a hygienických potřeb a – až nečekaně málo viditelní – poskytovatelé logistických služeb. Bez nich by nefungovalo zásobování potravinami, drogistickým zbožím, ale ani základní zdravotní péče. Neviditelnými jsou proto, že dokážou dodavatelský řetězec udržet v chodu bez viditelných problémů. Ale bez problémů jejich práce v současných podmínkách rozhodně není: Systém funguje s velkým rizikem nákazy lidí, ochranné prostředky jim firmy shánějí, kde se dá…,“ uvádí mimo jiné prezident České logistické asociace Václav Cempírek. Celé vyjádření zde.
Ford se bude spolu s 3M, GE a UAW podílet na výrobě respirátorů a plicních ventilátorů (25. 3. 2020, 17:03)
Automobilka Ford Motor Company spojuje síly s dalšími společnostmi a dává svoje výrobní i vývojové kapacity k dispozici pro výrobu potřebného zdravotnického vybavení. Ve spolupráci s 3M připravuje hromadnou výrobu respirátorů s pohonem a přívodem vzduchu. Ford a GE Healthcare spolupracují na rozšíření výroby zjednodušené verze plicního ventilátoru. Spolu s UAW bude Ford každý týden vyrábět více než 100 000 obličejových masek, které jsou nyní naléhavě zapotřebí pro zdravotníky, dělníky v továrnách i prodavače. Také využije své kapacity 3D tisku k výrobě jednorázových respirátorů pro zdravotníky.
Počet dopravních nehod po omezení pohybu klesl téměř na polovinu, mrtvých ale výrazně neubylo (25. 3. 2020, 16:59)
Během prvního týdne omezení volného pohybu, které vláda přijala v boji proti šíření koronavirové infekce, přinesla menší hustota osobní dopravy o polovinu méně nehod i výrazně méně zranění. Počet smrtelných nehod ale bohužel ani na prázdnějších silnicích výrazně neklesl. Ukazuje to porovnání statistiky policie z týdne 16. 3. – 22. 3. se stejným obdobím v letech 2017 – 2019. V tiskové zprávě to uvedl Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy.
Mall Partner zrychlil zapojení obchodníků na své tržiště (25. 3. 2020, 16:55)
Jeden z největších českých online obchodů Mall.cz je zároveň tržištěm (tzv. marketplace), obchodníci tak přes něj můžou prodávat vlastní zboží ze svých skladů. Kvůli vysokému zájmu nyní výrazně zrychluje proces zapojení do programu Mall Partner na 24 hodin.
DB Schenker nabízí speciální nákladní charterové lety do USA a do Číny (25. 3. 2020, 16:48)
Mezinárodní logistická společnost DB Schenker nabízí firmám závislým na obchodování se zámořím mimořádné charterové lety do Atlanty, Chicaga a do Šanghaje. První charterový spoj odstartoval ve čtvrtek 19. března na lince Frankfurt – Chicago a v neděli 22. března následoval spoj z Frankfurtu do Atlanty a zpět, a to s pravidelným letovým řádem. Každý čtvrtek a sobotu se bude létat do Chicaga (a zpět) a každou neděli do Atlanty (a zpět). Poptávka je i po přepravách do Číny. Každou středu, pátek a sobotu odletí z Frankfurtu do Šanghaje a zpět Boeing 747, který unese 100 tun nákladu. Mimo to plánuje DB Schenker také vlastní pravidelné spojení do Indie, kde rovněž platí omezení pasažérských letů.
Bageterie Boulevard spouští v Praze a Plzni rozvoz, následovat budou další města v regionech (25. 3. 16:37
Bageterie Boulevard spouští od středy 25. 3. v Praze a Plzni spouští vlastní rozvoz pod názvem BB Domů. Následovat budou další krajská města v České republice, kde má Bageterie své pobočky. Firma se tak snaží přispět k omezení pohybu lidí po městech a nabízí zákazníkům možnost si nechat jídlo dopravit domů. Zákazníci si mohou vybírat ze stejné nabídky pokrmů, jaká je na pobočkách.
Uber Eats zavádí rozvážku zdarma a zrychluje příjem kurýrů (25. 3. 2020, 16:30)
Společnost Uber Eats zavádí do 29. března pro všechny zákazníky i restaurace bezplatné doručení jídel. Stačí zadat si v aplikaci promo kód „DORUCENIJEZDARMA”. Firma zároveň do 30. dubna ruší aktivační poplatky za připojení restaurací do platformy. Pro nové kurýry, kteří se chtějí k Uber Eats připojit, je připravený jednodušší a bezkontaktní proces. Firma zároveň informovala zákazníky o možnosti bezpečného bezkontaktního doručení, které umožňuje nechat si jídlo doručit před dveře bytu či domu a zamezit tak přímému kontaktu mezi kurýrem a zákazníkem.
Omezení v železniční dopravě (25. 3. 2020, 16:20)
Aktuální k 24. 3. 2020
Rohlík.cz spustil zásobování uzavřených moravských obcí (25. 3. 2020, 16:16)
Obchodníci přestali před desítkami let vytvářet ve svých skladech větší zásoby, teď se k tomu zase vracejí (25. 3. 2020, 15:32)
Pandemie koronaviru mění nákupní zvyky a ukazuje se, že jim současný zásobovací model rychloobrátkového zboží nevyhovuje. Zatímco kdysi vytvářely obchodní řetězce v USA (ale i jinde na světě) ve svých skladech mnohaměsíční zásoby, kvůli snížení nákladů a zvýšení marže přešly postupně jen na zásoby na několik týdnů (u rychle se kazícího zboží přirozeně méně). Logistická centra se ale nyní, kdy se zákazníci snaží zásobit své domácnosti pro případ potravinové krize na delší dobu, rychle vyprazdňují. Výrobci a prodejci rychloobrátkového zboží proto mění své distribuční modely. Řetězce se snaží rychle zásobit své sítě, jedním z opatření je i to, že kamiony jezdí napřímo do obchodů, píše The Wall Street Journal.
V Itálii loni narostl počet přeprav o 16 procent (23. 3. 2020, 15:30)
Zatímco v celé Evropě došlo loni k poklesu silničních nákladních přeprav meziročně o 8,3 procenta, v Německu dokonce o 16 procent, Itálii byl trend opačný, když se počet transportů oproti předchozímu roku zvýšil o 16 procent. Ukazuje to dopravní barometr společnosti Timocom, platformy pro propojení odesílatelů, dopravců a speditérů. Nicméně letošní vývoj bude v Itálii pravděpodobně opačný.
Balíková služba GLS ponechává kvůli seniorům i platbu v hotovosti (24. 3. 2020, 15:52)
Zatímco online kartou běžně platí již čtyři z deseti Čechů (40,2 %), dobírku k placení zboží z e-shopů stále využívá 21,1 procent občanů. Kartou na internetu platí především příslušníci mladších generací (53,9 % ve věku od 18 do 26 let), ve věkové skupině 54 až 65 let tento způsob platby však volí jen 27 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala výzkumná agentura Ipsos pro balíkovou přepravní společnost GLS. Ta se proto rozhodla, že ve všech zemích, kde balíky na dobírku doručuje, ponechá i možnost platby v hotovosti. Na druhou stranu vyzývá nakupující, aby tuto službu volili jen v nutných případech.
Pohyb zahraničních kamionů po Itálii je omezen na 72 hodin (24. 3. 2020, 15:50)
Italská vláda rozhodla dočasně uzavřít všechny provozy, které nemají zásadní význam pro zásobování obyvatelstva. Před expedicí zboží do Itálie či před přijetím objednávky dopravy z Itálie se přesvědčte, zda je daný adresát funkční. Navíc je pohyb cizích kamionů po Itálii omezen na 72 hodin; nepodaří-li se zboží vyzvednout či doručit v této době, řidič se bude muset na náklady objednatele vrátit na hranici, jinak uvízne v karanténě, uvádí Svaz spedice a logistiky ČR.
Stavebnictví zatím výrazně nezpomaluje, výrobce Ytongu Xella nezaznamenal snížení poptávky (24. 3. 2020, 15:45)
Bezpečností opatření související s koronavirem v Česku se některých oborů dotýkají zatím jen okrajově. Jedním z takových případů je i stavební sektor. Společnost Xella, producent stavebních materiálů Ytong, Multipor a Silka, vyrábí v plném rozsahu. Developerská firma Kaláb uvádí, že i stavební práce zatím díky velké setrvačnosti stavebního průmyslu nehlásí zásadní problémy.
Dovoz ochranných pomůcek je možný bez cla, PST CLC nabízí pomoc zdarma (24. 3. 2020, 15:40)
Česká republika a ostatní evropské země se aktuálně potýkají s nedostatkem vhodných ochranných pomůcek, především respirátorů a roušek, zabraňujících šíření nebezpečné nemoci COVID-19. V případě, že se jedná o dovoz zboží určeného k charitativním účelům, lze za určitých podmínek dovoz osvobodit od platby cla. Předpokladem je, že je zboží dováženo státními subjekty nebo jinými charitativními nebo dobročinnými subjekty schválenými příslušnými orgány a aby bylo zboží rozděleno zdarma potřebným osobám, případně zasílané bez jakéhokoli obchodního záměru těmto uvedeným subjektům, uvádí na svém webu logistická a celní společnost PST CLC s tím, že nabízí celní služby bez poplatku těm, kteří chtějí roušky či respirátory dovést a rozdělit zdarma potřebným osobám. Služba se vztahuje na příjemce, jako jsou neziskové organizace, nemocnice a zdravotnická zařízení, Integrovaný záchranný systém, domovy seniorů, sociální služby, dětské domovy apod.
Obří američtí prodejci potravin a léčiv potřebují stovky tisíc nových pracovníků, zatímco malé firmy bojují o přežití (24. 3. 2020, 10:30)
Walmart, Amazon.com a CVS Health patří mezi asi tucet velkých společností z e-commerce, prodeje potravin nebo léčiv, které chtějí v nadcházejících týdnech najmout téměř 500 000 nových pracovníků, zejména do obchodů, skladů a doručování. Ti se budou přesouvat z menších podniků, které snižují počty zaměstnanců kvůli pozastavení výroby a prodeje. Noví pracovníci ale budou více vystaveni nebezpečí kontaktu s infikovanými novým koronavirem, píše The Wall Street Journal.
Celé skupiny zaměstnanců se v době koronaviru přesunují do jiných oborů (24. 3. 2020, 10:18)
Pandemie koronaviru odstartovala přelévání pracovních sil, jaké Česko ještě nezažilo. Personální oddělení firem jsou přetížená už několik týdnů. Situace zkouší pružnost zprostředkovatelů práce, kteří ji přirovnávají k poslední hospodářské krizi z let 2008 a 2009, byť je svým rychlým nástupem bezprecedentní. Nábor nových lidí se až na výjimky zastavil, protože nikdo neví, co bude dál, i proto, že na něj není čas.
Při velké nerovnováze na trhu práce se přesouvají celé skupiny lidí. Například pracovníci téměř ze zcela paralyzovaného gastrosegmentu a turismu se přesouvají do skladů e-shopů, do potravinářských řetězců nebo do kurýrních služeb. Ty teď nabírají nejvíc. Jinak se poptávka po pracovní síle skoro zastavila. Na portálech Jobs.cz a Práce.cz společnosti LMC klesl počet nových inzerátů až o 20 procent, uvádí Hospodářské noviny.
“World of Material Handling” se o rok posouvá (24. 3. 2020, 10:12)
Veletrh skladového vybavení World of Material Handling, který se měl letos v červnu konat v Mannheimu, byl kvůli koronavirové pandemii o rok odložen. Informoval o tom Christophe Lautray, obchodní ředitel firmy Linde Material Handling, hlavního organizátora akce. Nový termín zřejmě připadne na červen 2021 a uskuteční se na stejném místě, kde se měl konat i letos, tedy v Mannheimu.
Virus tlačí firmy do e-shopů. Počet nových on-line obchodů v posledním týdnu prudce vzrostl (24. 3. 2020, 10:04)
Na internet v minulém týdnu přesunuly desítky firem či restaurací, které nyní mají své kamenné prodejny či provozovny zavřené a dříve na internetu nepodnikaly. Velký zájem o vytvoření e-shopů v minulém týdnu potvrzuje i firma Shoptet, největší platforma v Česku, která pronajímá šablony pro on-line obchody. Nyní jich na ní běží více než 19 tisíc. „Běžný týdenní nárůst je 130 e-shopů, minulý týden to bylo 270," říká Miroslav Uďan, šéf Shoptetu, a dodává, že tento týden zájem nepolevuje. Více v článku na Ihned.cz.
Kamionovým dopravcům ubývají zakázky až o polovinu, pětina z nich propouští (24. 3. 2020, 9:59)
Současná koronavirová krize dostává do velkých problémů kamionové dopravce. Některé firmy zaznamenaly pokles počtu zakázek až o 50 procent, problémy jsou také s platbami od zákazníků. Některé podniky proto začaly odstavovat část vozidel, pětina firem začala propouštět. ČTK to dnes řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Podle něj bude propad dále pokračovat, většina firem bude schopná financovat provoz bez pomoci státu už pouze pár týdnů.
"Podle naší ankety z konce minulého týdne zaznamenali pokles zakázek všichni dopravci, více než polovina z nich zaznamenala pokles v rozmezí 11 až 50 procent. Je opodstatněný předpoklad i obecné očekávání mezi dopravci, že toto číslo se bude dále zvyšovat," uvedl Felix.
Největší část rušených zakázek je z automobilového průmyslu, což je způsobeno zastaveních výroby velkých automobilek v ČR. Nákladní dopravci jsou klíčovým dodavatelem dílů a příslušenství pro všechny tuzemské značky.
Kromě úbytku zakázek dostává dopravce do problémů i situace jejich zákazníků, kteří plat opožděně nebo přestávají platit. "Dopravce musí platit hned, ale na zákazníkovy peníze čeká. A ty pak nepřijdou," podotkl Felix. Negativní vliv mají i fronty u hranic, které dopravu zdržují. Největší potíže má přeprava rychle se kazícího zboží a živých zvířat. Tyto dodávky sice mají u hranic přednost, kvůli zmatkům se však často dostávají přes hranice složitě.
To se projevuje na kondici dopravních firem, některé z nich už nyní podle Felixe odstavují auta. Zaměstnance většina firem zatím nechává doma, zhruba pětina podniků však už začala propouštět.
Podle sdružení jsou přibližně dvě třetiny dopravců schopny dále své podniky financovat po dobu následujících dvou až čtyř týdnů, nutná proto bude státní pomoc.
Řada velkých i malých firem omezila kvůli šíření koronaviru a vládních opatření svůj provoz. Výrobu přerušila Škoda Auto, označovaná za motor českého hospodářství, stejně jako automobilka TPCA u Kolína či závod Hyundai v Nošovicích. Odstávku postupně zavádějí i další velké firmy z celé řady průmyslových odvětví.
Pivovary zastavují stáčení piva do sudu (24. 3. 2020, 9:47)
Stáčení piva do sudů pozastavily všechny pivovary Prazdroje, jihočeské pivovary Budvar, Dudák, Regent a Samson nebo humpolecký Bernard. Reagují tak na snížení poptávky z restaurací.
„Pivovar Radegast je v plném provozu. Vzhledem k tomu, že v současné době zaznamenáváme zájem téměř výhradně o balené pivo, došlo k posílení výroby lahvového a plechovkového piva. Stáčení piva do sudů jsme dočasně pozastavili," uvedl například Tomáš Mráz, obchodní ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj, do které Radegast patří.
Volkswagen prodlouží odstávku výroby na Slovensku do 5. dubna (24. 3. 2020, 9:44)
Slovenská divize německé automobilky Volkswagen až do 5. dubna prodlouží odstávku výroby, která kvůli koronaviru a nižší poptávce začala minulý týden. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovičová Makayová. Původně bylo přerušení výroby ve slovenském Volkswagenu, který montuje také elektrické vozy Škoda Citigo, ohlášeno předběžně na dva týdny.
Prodejci oděvů z Evropy a USA ruší objednávky z Bangladéše (24. 3. 2020, 9:42)
Evropští a američtí prodejci oděvů zrušili kvůli poklesu poptávky vlivem šíření koronaviru objednávky z Bangladéše v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů (38,9 miliardy Kč). O zakázky přišlo až 1089 bangladéšských oděvních továren, informovala na síti LinkedIn prezidentka bangladéšského sdružení výrobců a vývozců textilu Rubana Huková. Ovlivní to podle ní životy 1,2 milionu zaměstnanců textilního a oděvního průmyslu.
U skladu Čepro ve Šlapanově čekají zájemci o dezinfekci ve frontě (23. 3. 2020, 17:10)
Firma Čepro vyrábí od minulého týdne ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku dezinfekci podle standardu Světové zdravotnické organizace (WHO). Prvních 70 000 litrů vydal podnik v pátek, teď je jí schopný expedovat denně až 90 000 litrů. Před skladem se vytvořila fronta zájemců, sdělil ČTK specialista komunikace a marketingu Marek Roll.
Čepro patří mezi české firmy, které začaly vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené WHO kvůli jejich nedostatku na trhu při šíření koronaviru. Podle ministerstva průmyslu se tyto dezinfekční prostředky budou distribuovat pod názvem Anti-COVID. Seznam výrobců je na webu ministerstva.
Firma Čepro spustila výrobu a logistický systém ve Šlapanově během čtyř dnů. Prvotním odběratelem dezinfekce je podle Rolla stát, který ji bere pro zdravotnické provozy a integrovaný záchranný systém. Přesto přijela do šlapanovského skladu i řada zájemců z firem, neziskových organizací, a také občané.
Hlavní námořní přístavy v EU pro zboží směřující z/do Česka fungují jen s menšími omezeními (23. 3. 2020, 16:13)
Svaz spedice a logistiky ČR vydal souhrn situace v námořních přístavech, přes které proudí nejvíce zboží z/do Česka (převzato z oficiálních webů a zpráv jednotlivých zastoupení přístavů v ČR k 23. březnu):
HAMBURK
I nadále nepřetržitě běží překládka bez omezení. Trvá samozřejmě povinnost plavidel předem předkládat Maritime Health Declaration a v případě podezření na infekci na palubě je loď inspektována. V přístavu jsou omezeny návštěvy na zcela nezbytné minimum. Kromě hygienických opatření funguje bez omezení firmy HHLA i Metrans.
Přístavní operátor Eurogate hlásí připravenost na případná omezení v prostoru Bremen / Bremerhaven a předem se omlouvá za případná zdržení.
KOPER
pracuje v obvyklém režimu 24/7, až na běžnou výluku o sobotách, kdy je provoz kamionů ukončen s první směnou. Uzavřena je druhá brána do přístavu (Surmin) a denně od 13:15 do 14:00 je přerušen provoz trucků kvůli dezinfekčním pracím. Kontejnerový i Ro-Ro terminál však fungují bez omezení.
TERST
i přes drastická omezení soukromého života a nově i výroby v Itálii pracuje normálně, samozřejmě při zachování všech hygienických předpisů a omezení. Kontejnery vstupují i vystupují z přístavu bez zdržení a i jejich tranzit přes Itálii (po železnici) není omezen.
ANTVERPY
zřídily Pracovní skupinu pro Covid-19 a přístav byl vyhlášen bodem zásadního významu pro národní infrastrukturu. Zapojen je i nizozemský námořní dozor kvůli sdílení řečiště Šeldy jako přístupové cesty. Zde je bohužel znát rozdílná úroveň předpisů belgické vs. holandské strany (pilotáž). Holanďané přistupují k problému z pozice řízené kontaminace, zatímco vlámský standard je mnohem přísnější. V přístavu samotném nejsou hlášeny žádné zásadní problémy, trvá dostatek pracovníků včetně emergency záloh.
---
Platí tedy obecně, že uzlové body jako letiště či přístavy si uvědomují svůj zásadní význam pro plynulost zbožových toků. Nikoliv tak národní vlády a dozorové orgány národních států, jejichž nekoordinovaný přístup naopak klade neúměrné překážky (viz výše uvedený proces pilotáže na Šeldě či například vleklé kontroly řidičů na SK/HU hranici). Snažíme se upozorňovat naše příslušné orgány na absolutní nutnost zachování logistických operací bez omezení, uvedl výkonný ředitel logistického svazu Petr Rožek.
Alza začala prodávat i potraviny (23. 3. 2020, 15:38)
Alza.cz poprvé za 25 let svého provozu začne prodávat i potraviny, byť zatím jen trvanlivé zboží, které nevyžaduje skladování nebo přepravu při nižších teplotách nebo jiný speciální režim, a dočasně. Reaguje tak na současnou zvýšenou poptávku po nákupu jídla online. „Uvědomujeme si, že nakupování přes internet nyní může pomoci všem domácnostem lépe dodržovat přísná bezpečnostní opatření,“ uvedl Petr Bena, obchodní ředitel Alza.cz.
Aerolinky mění letadla pro osobní přepravu na nákladní, ceny za vzdušné cargo rostou (23. 3. 2020, 12:56)
Pandemie koronaviru uzemnila většinu letadel. To ale neplatí pro nákladní vzdušnou přepravu, která stále zajišťuje transport potravin, zdravotnického vybavení, léčiv, e-commerce zásilek, ale i průmyslových výrobků, píše list The Wall Street Journal. Některé aerolinky tak vysílají letadla, která dříve zajišťovala převážně osobní přepravu, jen s nákladem. To přináší leteckým firmám, na které následky šíření koronaviru těžce dopadají, alespoň nějaké příjmy. Zároveň se díky tomu zvyšuje kapacita pro přepravu leteckého carga, které se i v běžných časech částečně převáží spolu s kufry cestujících v nákladním prostoru letadel.
Společnost American Airlines naplánovala svůj první nákladní let od roku 1984 a předpokládá, že bude plně vytížený. Také Delta Air Lines, Korean Air Lines a Qantas Airways vysílají jen s nákladem letadla normálně určená pro osobní přepravu. Deutsche Lufthansa, která zrušila 95 procent pasažérských letů, a dále provozuje nákladní dopravu, uvažuje o tom, že by kvůli zvyšující se poptávce cargo také rozšířila o letadla pro osobní přepravu.
Pro aerolinky je to nyní výhodné i vzhledem k tomu, že ceny za leteckou nákladní přepravu na hlavních obchodních trasách rostou, a to včetně Asie, kde se po přestávce rozjíždějí některé továrny. „Na trasách v rámci Asie je velká poptávka po doplňování zásob,“ uvedla Cathy Roberson z poradenské firmy Logistics Trends & Insights.
Zpomalení globální většiny a zastavení pasažérských letů přináší problémy i spedičním a logistickým firmám. Divize globální přepravy skupiny Deutsche Post DHL Group proto vyhlásila zásah vyšší moci, díky čemuž může upravovat své služby bez sankcí za porušení smlouvy. Celý článek zde.
Platforma Trans.info spustila interaktivní mapu s informacemi o omezeních na hraničních přechodech v EU (23. 3. 2020, 11:22)
Interaktivní onlina mapa firmy CleverMaps ukazuje ekonomický dopad epidemie koronaviru (23. 3. 2020, 11:14)
Baltic Dry Index neukazuje na tak velkou recesi, jaká přišla kolem 2008/2009 (23. 3. 2020, 10:48)
Emirates přeruší od 25. 3. většinu osobní přepravy, nákladní zůstává (23. 3. 202, 10:33)
Letecká společnost Emirates oznámila, že kvůli propuknutí nemoci Covid-19 pozastavila většinu osobních letů, její mezinárodní nákladní letecká přeprava je ale vytížená a dále pokračuje. Bude ji zajišťovat flotila nákladních Boeingů 777, které budou přepravovat zejména základní zboží včetně zdravotnického materiálu.
Rohlík.cz hledá logistiky a projektové manažery (22. 3. 2020, 18:33)
Hasiči ze skladu v Opočínku rozvážejí ochranné pomůcky z Číny (22. 3. 2020, 18:30)
Hasiči postupně z policejního skladu v Opočínku u Pardubic rozvážejí zdravotnický materiál dopravený letecky z Číny. Ochranné pomůcky proti koronaviru míří do jednotlivých krajů i nemocnic. Dnes ráno byla do Opočínku přivezena dodávka přepravená velkokapacitním letounem Ruslan, řekl dnes novinářům hlavní logistik akce Martin Kučera z Hasičského záchranného sboru.
V Pardubicích a Praze přistála letadla s rouškami a respirátory (22. 3. 2020, 9:35)
Na pardubickém letišti přistál krátce před půlnocí ze soboty na neděli ukrajinský letoun An-124 Ruslan se zdravotnickým materiálem na ochranu proti koronaviru. Z Číny dovezl mimo jiné dva miliony respirátorů nižších tříd a pět milionů roušek, které budou rozděleny mezi kraje a nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví. Zhruba o půl hodiny později dosedlo na letišti Václava Havla letadlo společnosti China Eastern se sedmi miliony roušek. Stejně jako velká část nákladu z letiště v Pardubicích budou převezeny do skladu v Opočínku na Pardubicku.
Obří letadlo Ruslan se vydalo na cestu ve čtvrtek dopoledne z ukrajinského Kyjeva, v pátek naložilo 106 tun nákladu v čínském Šen-čenu. Cestu má v příštím týdnu dvakrát zopakovat.
Kromě respirátorů a roušek letadlo přivezlo 200 000 rychlotestů, 120 000 ochranných obleků a 80 000 brýlí. Z letiště materiál odvezou nákladní vozidla hasičů do policejního skladu v blízkém Opočínku. Odtud jej hasiči budou rozvážet do distribučních center v jednotlivých krajích. Část bude směřovat i do páteřní sítě nemocnic a záchranné službě.
Vláda se chystá od pondělí změnit model distribuce ochranných pomůcek. Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra. Podle Babiše bude nový systém efektivnější. Změnu zdůvodnil tím, že ministerstvo zdravotnictví nyní bude mít hlavní roli v boji proti koronaviru a musí připravit nemocnice. Vláda také chystá projekt s armádou, který chce podle Babiše představit příští týden.
Z dodávky podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dostane 2,3 milionu roušek ministerstvo zdravotnictví pro fakultní nemocnice. Ty bude rozvážet armáda ze skladu v Sedlčanech. "2,9 mil. jde krajům, a ty budou zásobovat krajské nemocnice a další zařízení," uvedl Hamáček krátce před přistáním letounu na twitteru. Na letištní ploše zopakoval, že náklad neobsahuje nejvyšší typ respirátorů FFP3, které jsou určeny pro zdravotníky přímo ošetřující pacienty s koronavirem. Přílet letadla sledoval i premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.
"Jasně jsme říkali, co jsme zajišťovali, to jsou nejvíce požadované respirátory FFP2. Já jsem lékařům žádné FFP3 neslíbil, protože je nemůžeme koupit. V Číně nejsou," uvedl Hamáček. Respirátory FFP3, které mělo koupit ministerstvo zdravotnictví, jsou zabavené ve skladech v Rotterdamu a prioritou je dostat kamiony s nimi z Nizozemska do Česka. Respirátory FFP3 jsou podle Hamáčka potřeba tam, kde vzniká aerosol, pro všechny ostatní stačí FFP2. Zatím ještě podle něj trojkové respirátory pro exponované pozice jsou a sehnat další je priorita.
Náklad, který je nyní na letišti v Pardubicích, podle Hamáčka nestačí na to, aby byly zdravotnické pomůcky distribuovány veřejnosti. "Kdybychom chtěli zítra dělat plošnou distribuci, tak by jich (Ruslanů) muselo přiletět deset," zmínil. Nyní se bude materiál rozvážet do nemocnic. Nejrychleji podle něj půjdou roušky, protože na ně se čeká. Například ochranné obleky půjdou do fakultních nemocnic, kde je jich nedostatek a dodávka podle Hamáčka přichází v poslední chvíli.
Vykládku Ruslanu organizuje armáda. Část nákladu se odveze do policejního skladu v Opočínku a část do střediska státních hmotných rezerv v Sedlčanech. "Pokud to vojáci rychle vyloží, což je práce na několik hodin, hasiči to přes noc rozdělí a nad ránem by první dodávky mohly odjíždět," řekl Hamáček.
Až se náklad z Ruslanu v Pardubicích vyloží, letoun podle informací české armády na twitteru poletí na základnu do Lipska. Tam se vymění posádka a letoun znovu vyrazí do Šen-čenu pro další náklad pro Česko.
Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů. Vedle velkokapacitního letounu ve službách NATO Ruslan se do leteckého mostu zapojí letadla společnosti China Eastern. První takové přiletělo v pátek, další dnes v noci.
Volkswagen možná bude muset nechat své továrny zavřené déle (22. 3. 2020, 9:08)
Německá automobilka Volkswagen možná bude muset nechat své továrny zavřené kvůli koronaviru déle, než se původně domnívala. Uvedl to dnes její šéf Herbert Diess. Největší výrobce aut na světě tento týden oznámil, že zavře své evropské továrny na dva až tři týdny, opatření se týká i mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen.
Rozvoz jídel zdaleka nepokrývá náklady zavřených restaurací (22. 03. 2020, 9:07)
Rozvoz jídla ani provoz výdejových oken nestačí na pokrytí ztrát řady zavřených restaurací v Brně. Majitelé podniků však nechtějí, aby jejich zaměstnanci přišli o práci, řekli ČTK provozní několika brněnských restaurací. Některé restaurace spolupracují i se společností Dáme jídlo. Restaurace jsou zavřené již týden po nařízení vlády kvůli šíření nemoci COVID-19.
Jiří Mádl spustil kampaň na dovoz pomoci seniorům (22. 03. 2020, 8:52)
Jiří Mádl ve spolupráci s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com spouští webovou stránku www.pomocsousedum.cz a spolu s ní kampaň „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Lidé si na stránce můžou stáhnout leták a s jeho pomocí pak nabídnout seniorům pomoc, především zajištění nákupů či vyzvednutí léků.
Amazon přestane dodávat část zboží do Itálie a Francie (21. 3. 2020, 21:40)
Americká společnost Amazon přestane dodávat postradatelné zboží do Itálie a Francie. S odvoláním na dnešní oznámení společnosti psané v čínštině na sociální síti WeChat o tom informovala agentura Reuters. Obě země jsou těžce zasaženy pandemií způsobenou koronavirem.
Košík.cz začne za náklady rozvážet hotová jídla (21. 3. 2020, 13:39)
On-line supermarket Košík.cz spustil novou platformu Hotovky Košík, která umožní lidem objednávat hotové jídlo s dovozem domů pomocí kurýrů DoDo, využiti budou také dobrovolníci. Jídlo bude s ohledem na situaci prodáváno i distribuováno za nákladovou cenu. Uvedla to společnost v tiskové zprávě.
Zavřené restaurace se zapojují do rozvážky jídel, Dáme jídlo nabírá nové kurýry (21. 3. 2020, 12:27)
Služba Dáme jídlo, která rozváží jídlo z restaurací, zaznamenává zájem restaurací o zapojení do rozvážky každý den. "Neodmítáme žádné restaurace s výjimkou měst, kde nemáme náš rozvoz a restaurace si ho není schopna zajistit sama," říká šéf platformy Filip Fingl. Firma nyní posílá do ulic tuzemských měst 1200 kurýrů a stále nabírá další. Podle Fingla se lidé sami hlásí.
Prusa Research začíná na 3D tiskárnách vytvářet ochranné štíty pro lékaře (20. 3. 2020, 16:55)
Český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, začala ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté nebo lékárny přes webový formulář. Dostanou je zdarma. Společnost plánuje rozdat desítky tisíc štítů. Firma to uvedla v tiskové zprávě.
Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce www.prusa3d.cz/covid19 napřímo.
Obří Ruslan přistál v Číně, naloží 100 tun zdravotního materiálu (20. 3. 2020, 16:52)
V čínském Šen-čenu přistál kolem 15:45 velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Do České republiky v sobotu přiveze přes 100 tun zdravotnického materiálu včetně roušek, respirátorů nebo ochranných obleků. O přistání na twitteru informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že začíná nakládání objednaného materiálu.
Letoun se z ukrajinského Kyjeva vydal na cestu ve čtvrtek dopoledne, odpoledne přistál v ázerbájdžánském Baku. Do Číny pokračoval od dnešního dopoledne. Na jihu Číny by měl naložit dva miliony respirátorů N95, pět milionů roušek, 80 000 ochranných brýlí, 120 000 ochranných obleků a 50 000 testů. Materiál bude celkem vážit 106 337 kilogramů. Náklad by měl vyložit kolem sobotního poledne v Pardubicích.
Let Ruslanu ministerstvo obrany objednalo v rámci svých předplacených hodin v programu strategické letecké přepravy SALIS aliance NATO.
První zdravotnický materiál přivezl z Číny armádní speciál v noci ze středy na čtvrtek, když přepravil 150 000 rychlotestů na koronavirus. Dnes přistálo v Praze letadlo s 1,1 milionu respirátorů. V sobotu by mělo dopravit další čínské letadlo sedm milionů roušek. Podle Hamáčka by měla do Česka v příštích šesti týdnech mířit z Číny každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu.
Nejhorší dopravní situace je na hranici se Slovenskem, Maďarsko přiostřilo kontroly (20. 3. 2020, 14:45)
Rozhovor s obchodním a marketingovým ředitelem logistické firmy Gebrüder Weiss ČR Janem Kodadou:
S jakými přepravními problémy se jako logistická a přepravní firma v současnosti nejvíce potýkáte?
V přepravě aktuálně řešíme především kolony na hraničních přechodech a s tím související zpoždění v České republice i zahraničí. Nejhorší dopravní situace je momentálně na hranici se Slovenskem a následně na slovensko-maďarském hraničním přechodu. Je to z toho důvodu, že Maďarsko přistoupilo k přísným kontrolám. Slovensko se situaci snaží korigovat tak, aby nedošlo k blokaci Bratislavy, proto kamiony na této hranici také brzdí. Aktuálně jsou zde šesti- až sedmihodinové kolony. Nadále také platí, že do řady oblastí v Rakousku a severní Itálii nelze doručovat, týká se to i vybraných měst v ČR.
K jakým opatřením jste v Gebrüder Weiss v České republice přistoupili? Vaši řidiči denně rozváží zboží a přicházejí do kontaktu s řadou lidí.
V důsledku šířícího se koronaviru se snažíme minimalizovat rizika přenosu nemoci. Vůbec největším oříškem pro nás byl problém s nedostupnými rouškami a respirátory. Ty jsme potřebovali primárně pro řidiče, kteří přijdou každý den do kontaktu s řadou zákazníků, chránit potřebujeme ale také další zaměstnance ze skladu a překládek, kteří nemohou pracovat z domova. Nakonec jsme si s tím poradili po svém. Tři kolegyně se nabídly a dobrovolně přetvořily kancelář v Jenči na provizorní šicí dílnu. Z velké části tak používáme roušky, které si sami šijeme. Kromě toho jsme přijali i další opatření. Řidiči jsou vedle roušek vybaveni dezinfekčními prostředky, rukavicemi a etickým kodexem chování. U B2C přeprav jsme zavedli tzv. bezkontaktní doručení a omezili jsme dočasně služby, u kterých je nutné vstupovat do bytů a domů zákazníků.
Myslíte, že se změní pohled veřejnosti na logistiku a přepravu ze strany veřejnosti?
Věřím, že už se tak stalo. Přeprava a logistika je v dnešním globalizovaném světě doslova páteřním elementem pro každý stát i jednotlivce. Bez ní by firmy nemohly kompletovat zboží, nedocházelo by k přesunu zboží mezi zeměmi a lidé by nedostávali zásilky. Za normálních okolností to lidé nevnímají a berou jako samozřejmost, dnes je situace jiná. Je potřeba si uvědomit, že řidiči kamionů převážející zboží, jsou v současné době jedni z mála, kteří mohou volně cestovat napříč státy po celé Evropě. Bez nich bychom neměli potraviny, hygienické potřeby, ale ani léky.
Domníváte se, že současná krize nějakým způsobem posune logistiku jako odvětví? Třeba i ve vnímání její role širší veřejností?
Ano, myslím, že změní. Dnes, více než kdy jindy, si uvědomujeme, jak jsme na sobě v globalizovaném světě závislí. Předpokládám, že jako společnost tuto propojenost přehodnotíme a budeme směřovat k větší nezávislosti. Že se odvětví logistiky a přepravy mění, můžeme v některých ohledech pozorovat už dnes. Dříve jsme si nedokázali představit, že nebude dostupná služba hotovostní dobírky, dnes ji zákazníci sami nechtějí. Také vidíme, že pokud nemohou lidé nakupovat v kamenných obchodech, velmi rychle se přesunou na internet a nakupují v e-shopech.
ČEPRO rozveze prvních 70 tisíc litrů dezinfekce (20. 3. 2020, 14:30)
Společnost ČEPRO dnes začala vydávat prvních 70 tisíc litrů dezinfekce, které vyrobila ve svém skladu ve Šlapanově. Firma je schopna v dalším období vyrobit až 90 tisíc litrů dezinfekce denně. V plánu je kromě velkých nádrží na 1000 litrů zahájení stáčení do 5l a 25l barelů, a pokud se podaří uspokojit veškerou poptávku státu, bude zbylé množství k dispozici pro firmy a občany.
Kvůli koronaviru registruje problém 90 pct firem (20. 3. 2020, 14:29)
V souvislosti s koronavirem registruje už 90 procent firem problémy, necelá třetina řeší potíže s cash flow. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami. Data na dnešní videokonferenci představil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Doprava v Praze klesla kvůli boji s koronavirem o pět procent (20. 3. 2020, 14:25)
Doprava v hlavním městě klesla po opatřeních kvůli novému typu koronaviru zhruba o pět procent. Nejvyšší pokles byl zaznamenán v Evropské ulici v Praze 6, po které projelo denně o cca 4000 aut méně. Automobilů ubylo víc v centru města než na okraji. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Vedle automobilové dopravy klesla vytíženost také v MHD, kde ubylo cestujících až o 80 procent. Jedním z dopravních opatření v metropoli bylo zrušení parkovacích zón.
Indie výrazně omezuje dopravu, Bombaj zavírá obchody (20. 3. 2020, 12:20)
První rozsáhlejší opatření v boji proti šíření nového koronaviru zavádí druhý nejlidnatější stát světa Indie. Ve finanční metropoli Bombaji zůstanou až do konce března uzavřené kanceláře a obchody s výjimkou potravin a dalších nejnutnějších potřeb. Výrazně omezuje provoz indická hromadná doprava, kterou využívá většina z 1,3 miliardy Indů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Nákladní železnice funguje i díky útlumu osobních vlaků bez problémů (20. 3. 2020, 12:17)
Zatímco mezinárodní silniční doprava je kvůli omezením na hranicích na hraně kolapsu, nákladní vlaky do zahraničí jezdí bez větších problémů. Pomáhá tomu nejen podstatně slabší provoz osobní dopravy, ale i rychlá operativní opatření dopravců. „Jezdíme, komplikace nejsou. V mnoha případech jsme rychlejší než kamiony,“ říká v rozhovoru pro server Zdopravy.cz Oldřich Sládek, výkonný ředitel sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz.
Startup DoDo se Škoda Auto DigiLab spouští logistickou platformu pro kurýry-dobrovolníky (20. 3. 2020, 12:07)
Logistický startup DoDo spouští logistickou platformu pro nábor a koordinaci dobrovolníků, kteří se aktuálně chtějí zapojit do distribuce charitativního či potřebného zboží včetně zdravotnického materiálu, nákupů či třeba hotových jídel. Do projektu se zapojuje i Škoda Auto DigiLab se svým vozovým parkem skútrů BeRider či P2P carsharing HoppyGo, jenž dobrovolným kurýrům zajistí potřebné dopravní prostředky. Na portálu pro nábor dobrovolníků se mohou přihlásit jak dodavatelé potřebného jídla, zboží či materiálu, tak i dobrovolní kurýři.
Timocom umožní širší přístup i pro práci z domova (20. 3. 11:58)
Softwarová společnost Timocom umožní využívat její systém v plném rozsahu i z domova. „Na požádání umožňujeme bezplatně všem uživatelům přístup ke Smart Logistics System nezávisle na obvyklém místě výkonu. Toto je možné také na mobilních zařízeních. Upravíme IP omezení u uživatelských licencí tak, aby každý uživatel po převodu měl možnost se připojovat k digitálním aplikacím a službám ze svého home office. Jednoduše si stáhněte náš software na Vaše zařízení používané během home office a přihlaste se pomocí Vašeho Timocom ID,“ uvádí firma.
Maersk očekává lepší první kvartál, ale celoroční výhled je nejasný (20. 3. 2020, 11:53)
Největší světový rejdař Maersk odhadoval, že letos dosáhne ekonomického výsledku EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 5,5 miliardy dolarů. Přestože se zdá, že za první kvartál roku dosáhne ve srovnání s loňskem pozitivního výsledku, vzhledem k dalšímu nejasnému vývoji jsou celoroční odhady nejisté, uvedl server Splash247.com.
TI: Čínský logistický trh se dál vrací k normálu (20. 3. 2020, 11:15)
19. březen byl prvním dnem od vypuknutí epidemie, kdy se v Číně neobjevil žádný nový případ člověka nakaženého z místních „zdrojů“. Výroba a SCM v Číně se pomalu vracejí k běžnému stavu, zejména v jižní části země, zatímco některé severní a centrální oblasti jsou zatím stále ovlivněné restrikcemi, uvádí britská analytická společnost Transport Intelligence.
Očekává se, že začne docházet k dopravním kongescím u přístavů, které by měla zmírnit snížená poptávka ze Západu. Letiště stále zápolí s nedostatkem leteckých spojů pro osobní dopravu a tím pádem i jejich nákladních kapacit, což tlačí na růst cen. Omezená je železniční přeprava mezi Čínou a Evropou a vlaky jsou plně obsazené. Více k jednotlivým druhům přepravy zde.
Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009, píšou HN
Alza přiveze testy na Covid-19, už je zalistovala (20. 3. 2020, 10:20)
Alza je připravena ve spolupráci s distributorem Lomina přivézt do České republiky 52 000 domácích rychlotestů na samodiagnostiku COVID-19. Dva tisíce kusů balení firmy věnují na charitativní účely. Produkt pro rychlé otestování na virus Covid-19 už Alza.cz zalistovala (pro Slovensko zde). Jediné, na co se u schválení tohoto produktu vyráběného v Číně společností Superbio Biomedical Co. (zaměřuje se na testy DNA) nyní čeká, je schválení českých státních úřadů nebo jiné země v rámci EU tak, aby produkt získal všechny nezbytné certifikace. Jakmile některá ze zemí produkt schválí, do 10 dní může být v ČR připraven k prodeji (produkt nyní není fyzicky v Evropě), uvedl e-shop.
Aktuální situace na hraničních přechodech v EU (20. 3. 2020, 10:14)
Roušky se budou rozvážet z Pardubic. Uzavřené letiště se otevře pro letadla se zdravotnickým materiálem (20. 3. 2020, 10:03)
Z pardubického letiště se stane centrální příjem roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Ten vláda chce dopravit z Číny v několika letadlech během následujících dnů. Jako první přistane v Pardubicích v sobotu jeden z největších nákladních letounů světa Antonov. Celkem sem má přiletět šest letadel, uvádí Ihned.cz.
Část zaměstnanců letiště se vrací do práce poté, co vláda pro mimopražská letiště ukončila civilní lety. "Vše bude v režii armády, ale mám povolané lidi do práce, kteří budou moci poskytnout služby, jako je natankování paliva," uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport, která pardubické letiště provozuje. Zároveň nabídla k využití také starou odbavovací halu.
O letišti na okraji Pardubic rozhodla vláda také proto, že může jako centrální úložiště ochranných pomůcek využít policejní sklad v nedalekém Opočínku. Ten má kapacitu deset tisíc metrů čtverečních a policie ho využívá asi tři roky. "Slouží jen jako překladiště materiálu, takže nyní je v něm dostatek místa," uvedl mluvčí policejního prezidenta Ondřej Moravčík.
Emise oxidu dusičitého v Číně klesly až o 40 procent (20. 3. 2020, 9:54)
Přísná opatření, která v uplynulých měsících zavedla v boji s novým typem koronaviru Čína, vedla k čistějšímu ovzduší. Vyplývá to ze satelitních snímků Evropské kosmické agentury (ESA). Emise oxidu dusičitého, který produkují auta, továrny a elektrárny, klesly až o 40 procent, informovala agentura Reuters.
Pandemie dosud Čínu co do počtu nakažených zasáhla nejhůře. „Nyní nad čínskými městy vidíme zhruba 40procentní snížení (oxidu dusičitého), nicméně se jedná pouze o hrubé odhady, protože na jeho množství má také vliv počasí," upřesnil Claus Zehner z programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí.
Emise v Číně na přelomu lednu a února poklesnou každoročně, připomíná agentura Reuters. Děje se tak kvůli oslavám čínského Nového roku, ze snímků ESA lze však vidět, že čistší ovzduší vydrželo až do začátku března. Podle kosmické agentury v některých částech Číny za letošní únor v porovnání s posledními třemi lety také poklesl počet prachových částic v ovzduší.
Koronavirus zásadně mění spotřebitelské chování, už neplatí rozdělení na západní a východní Evropu (20. 3. 2020. 9:51)
Koronavirus zásadně mění spotřebitelské chování napříč Evropou. Nejvíc nakupují Maďaři, největší propad je ve Španělsku, uvádí evropská síť e-shopů s kontaktními čočkami a brýlemi Alensa na základě aktuálního průzkumu. Situace se podle ní liší podle rozsahu přijatých opatření jednotlivých zemí proti šíření nákazy. Spotřebitelsky už neplatí tradiční dělení na západní, střední a východní Evropu jako doposud.
Největší nárůst objednávek je v Maďarsku +56,2 %, Bulharsku +45,5 %, Estonsku +42,2 %, Rumunsku +32,7 %, Litvě +28,7 %, Řecku +27,2 % nebo Polsku +23,8 %. Střední růst Alensa eviduje v Lotyšsku +11,8 %, Německu +12 %, Velké Británii +13 % nebo České republice +14 %. Překvapivě o +13,3 % roste i Itálie, která jako první vstoupila do celonárodní karantény. Nejklidnější situace je v Rakousku +3,7 %, Holandsku +7,8 % nebo Švédsku +7,8 %. Propad objednávek je naopak ve Finsku -5 %. Nejvíc na aktuální situaci doplácí Španělsko, kde je řada míst prakticky odříznutá od světa, a proto je zde propad největší a to celých -13,2 %.
Nejvíce se proměňuje situace v logistice, která se mění prakticky ze dne na den. Doručování koncovým zákazníkům je zatím možné, ale mění se způsoby doručení. "Hlavní přeshraniční trasy jsou víceméně průjezdné, někde se čeká v řádu jednotek hodin. Uvidíme, jaká bude situace třeba za týden nebo 14 dní. Situace však velmi ovlivnila zahraniční výdejní místa - tady očekáváme největší omezení. Ve Francii jsou zcela mimo provoz. V baltských zemích se doručuje například pouze do výdejních boxů. Výdejny jsme začali synchronizovat i v e-shopu, aby se nezobrazovala výdejní místa, která jsou problematická. V Česku byl menší výkyv první den po zavedení opatření, dnes už ale výdejní místa fungují bez větších potíží," vysvětluje Jan Jelínek, analytik společnosti Alensa. Další omezení je, že velká část dopravců zakázala práci s hotovostí a doporučuje platby kartami, což komplikuje dobírky. Někde se dobírky i vrací a nedoručují. E-shop proto doporučuje více využívat bezhotovostní platby.
Na německo-polské hranici zmizely kolony, Poláci mírní kontroly (20. 3. 2020, 8:20)
Na východoněmecké dálnici A4 na pomezí s Polskem zmizely v noci na dnešek kolony, které ještě ve čtvrtek dosahovaly délky 20 kilometrů. Důvodem je podle agentury DPA zmírnění polských kontrol.
Na D2 na Slovensko je opět po ránu asi desetikilometrová kolona (20. 3. 2020, 7:57)
Na dálnici D2 byla na přechodu Lanžhot směrem na Slovensko dnes po ránu stále zhruba desetikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z webu Dopravniinfo.cz. Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které také zavedlo na hranicích přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Dlouhé kolony na hranicích se tvoří od úterý.
Čistá voda a delfíni v Benátkách (19. 3. 2020, 19:15)
Díky pozastavení dopravy a průmyslu v Itálii se v neobvykle čisté vodě Benátek objevili delfíni, píše iRozhlas.cz.
Potraviny rozvážejí i taxíky Boltu a Liftaga (19. 3. 2020, 18:29)
Pohyb lidí po městech se výrazně omezil, taxikářské firmy však mají obrovské a v současnosti často nevyužité kapacity. V rámci pomoci lidem v nouzi, kteří například nemohou vycházet z domu, a také ve snaze podpořit i své řidiče, jimž klesla poptávka, tak přicházejí s novými službami, zaměřujícími se například na rozvoz zásilek, uvedl server CzechCrunch.
Rozvážkové firmy jsou zavaleny žádostmi o práci kurýra (19. 3. 2020, 18:19)
Kvůli nařízení vlády je mnoho lidí buď na tzv. home office, nebo rovnou přišli o práci, a tak se snaží najít práci, kde to jde. Největší zájem a nápor zažívají firmy, které rozvážejí jídlo. Žádostmi o práci jsou zavaleny a nestíhají ani odpovídat na všechny žádosti, uvedl server Novinky.cz.
Německo čeká rekordní kurzarbeit (19. 3. 2020, 17:57)
Zkrácenou pracovní dobu, takzvaný kurzarbeit, by letos v Německu i kvůli dopadům nového koronaviru mohlo mít rekordních 2,15 milionu lidí. Vyplývá to z odhadu německé vlády, o kterém píší světové tiskové agentury. Pokud se prognóza naplní, číslo výrazně překoná léta 2008 a 2009, kdy takto v Německu kvůli finanční krizi pracovalo více než 1,4 milionu lidí.
Obchodní řetězec Lidl hledá dopravce pro zásobování prodejen (19. 3. 2020, 17:33)
Generální ředitel České pošty Roman Knap je nakažen koronavirem (19. 3. 2020, 16:48)
Šéf pošty se nakazil se od svého kolegy. Podnik o tom informoval na Twitteru. "Věřím, že vše dobře dopadne," dodal Knap.
Situace je kritická a ani výrazně slabší koruna nemusí exportérům pomoci. Její oslabení ale tlumí náraz (19. 3. 2020, 16:32)
Kurz české měny v posledních týdnech prudce padal. Důvodem jsou obavy investorů na světových finančních trzích z dopadů koronaviru na světovou ekonomiku. Vůči euru je nyní koruna na nejnižších úrovních od roku 2015, vůči dolaru pak od roku 2017. Podle ekonomů bude mít takový vývoj dopad na české podniky a také na ceny v obchodech, píše Ihned.cz.
Pandemie „pomůže“ e-shopům, IT firmám a doručovatelům potravin a léků (19. 3. 2020, 16:27)
Nynější pandemická situace pomůže poskytovatelům internetu a IT řešení, on-line obchodníkům a on-line médiím, drobným výrobcům čehokoli, co se nějakou dobu nedováželo z Číny, Itálie nebo Francie, lékárnám a prodejcům ochranných pomůcek. Naopak uškodí poskytovatelům osobních služeb, realitním kancelářím, developerům, autosalonům, čerpacím stanicí či podnikatelům v ubytování a cestování. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
Ze současné situace mohou těžit zejména doručovatelské služby, které nahrazují předešlý dominantní způsob dopravy základního zboží, míní analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Ale týká se to omezeně sektoru dopravování základních životních potřeb, zejména potravin a léků, nikoli ostatního zboží.
Tatra a Nexen zatím výrobu neomezují (19. 3. 2020, 16:19)
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks zatím kvůli pandemii nového typu koronaviru neplánuje omezení výroby. Firma přijala opatření pro ochranu pracovníků, například většina zaměstnanců z nevýrobních úseků pracuje z domova. Personál Tatry svépomocně vyrábí roušky a podnik si také dělá dezinfekci z vlastních zdrojů. ČTK to dnes sdělil mluvčí Tatry Trucks Andrej Čírtek.
Také korejská firma Nexen Tire v průmyslové zóně u Žatce na Lounsku zatím vyrábí pneumatiky podle plánu a o ukončení výroby v souvislosti s šířením nákazy koronaviru neuvažuje. Zaměstnanci pracují v rouškách. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Ivan Dzido. Firma aktuálně zaměstnává přes 860 lidí.
Zásilkovna společně s Pietro Filipi distribuují látky pro šití roušek zdarma (19. 3. 2020, 15:15)
Společnost Pietro Filipi prostřednictvím Zásilkovny rozesílá zdarma metr látky na výrobu až 20 roušek. Stačí, aby zájemci napsali e-mail se svým jménem, telefonem a identifikačním číslem výdejního místa na eshop@pietro-filipi.com. Pietro Filipi zásilku zabalí a odešle na vybrané odběrové místo Zásilkovny. Jakmile látka dorazí, přijde zájemci SMS a poté si může balíček vyzvednout. V první vlně je připraveno 200 zásilek a podle zájmu se bude v rozesílkách pokračovat.
Continental Barum kvůli koronaviru přeruší výrobu pneumatik (19. 3. 2020, 14:59)
Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum chystá kvůli koronaviru odstávku výroby. Továrna bude stát o nadcházejícím víkendu, poté pojede v omezeném režimu a mimořádná odstávka potrvá od 28. března do Velikonoc. Continental Barum je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji, pracuje v něm asi 5100 lidí.
Čína kvůli koronaviru vykáže nejslabší růst od 70. Let (19. 3. 2020, 14:56)
Analytici výrazně snížili odhady vývoje hrubého domácího produktu Číny za první čtvrtletí i za celý letošní rok. Nyní čekají, že kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976. Informovala o tom agentura Reuters. Odhady meziročního poklesu se pohybují od 4,2 procenta po 16 procent. Analytici odhady prudce snížili po údajích o aktivitě za leden a únor. Předtím většina z nich počítala s růstem HDP, a to kolem dvou procent. Nejhorší odhady počítaly s poklesem o dvě procenta nebo se stagnací.
Prusa Research: 3D tiskárny mohou vyrábět ochranné štíty nebo brýle (19. 3. 2020, 14:01)
Firma Prusa Research zabývající se 3D tiskem začala pracovat na výrobě ochranných pomůcek potřebných pro boj s koronavirem. Nejprve se společnost zaměřila na obličejové štíty, které používají lékaři k ochraně očí a tváře. „Během tří dnů jsme vyzkoušeli desítky vývojových verzí, vyrobili jsme dva prototypy ke schválení na Ministerstvu zdravotnictví a dokonce jsme se potkali i s ministrem Adamem Vojtěchem," uvedla firma na svých webových stránkách. "Dnes vám konečně můžeme oznámit, že jsme začali s produkcí prototypů," dodává. První kusy nejprve budou testovány a odborníci je musí schválit.
Dále plánuje Prusa Research pracovat na ochranných brýlích. "Díky naší 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, jsme schopni vyrobit 800 kusů za den," uvedla společnost. Jeden kus by měl stát vyjít na asi dvacet korun. "Na začátek věnujeme 10 tisíc kusů českému Ministerstvu zdravotnictví a začneme shánět další materiál," píše na webu.
EU by měla pozdržet legislativu ke snižování CO2 v automotive, žádá europoslanec Zdechovský (19. 3. 2020, 13:34)
„V době pandemie COVID19 a následné ekonomické krizi by Evropská komise měla pozdržet plány na snižování CO2 v automobilovém průmyslu – jinak hrozí naprostý kolaps této oblasti hospodářství a bankrot většiny automobilek,“ uvedl bývalý krizový manažer a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se svými stranickými kolegy a odboráři a požádal Evropskou komisi o odložení plnění přísných zelených opatření.
Otevřený dopis Svazu spedice a logistiky ministrovi dopravy a průmyslu Karlu Havlíčkovi (19. 3. 2020, 13:31)
Výběr z dopisu prezidenta SSL Martina Drábka a výkonného ředitele SSL Petra Rožka:
…Celý rozsah ekonomických důsledků přijde teprve v budoucnosti, trvání v délce týdnů a měsíců lze jen odhadnout. Vlády členských států EU musí intenzivně pracovat na koordinovaném přístupu k ochraně zdraví a se stejnou intenzitou nedostatku dodávek, sociálních nepokojů a další ekonomické destabilizace, která hrozila již před vypuknutím pandemie jako důsledek nastupujícího hospodářského oslabení, který v našem sektoru již určitou dobu evidujeme. Zvláště menší a střední firmy jsou v tuto chvíli významně ohroženy, což ve svém důsledku ohrožuje celý dopravní průmysl. Očekáváme proto a žádáme především provozní, ale i finanční podpůrná opatření orgánů veřejné moci pro společnosti v odvětví logistiky.
To vyžaduje:
1) zachování volného pohybu zboží přes hranice včetně příslušných úkonů ve vnitrozemí
2) Pružnost použitelného obchodního práva, oborových předpisů apod.
3) Pružnost pracovního práva a dalších předpisů
4) finanční dotace a úlevy
Dezinfikujeme i vysokozdvižné vozíky (19. 3. 2020, 13:15)
„Zrušili jsme osobní odběry zásilek příjemci na pobočkách, a pokud je to jen trochu možné, pracují naši lidé z domova. Tím chceme maximálně snížit riziko přenosu. Přes známé problémy s dostupností se snažíme naše zaměstnance v nejvyšší možné míře vybavit ochrannými pomůckami – rouškami, dezinfekčními gely. Aktivně jednáme s dodavateli a věříme, že se situace zlepší. Předpis o ochraně zdraví pro naše zaměstnance jsme vydali již před třemi týdny. Pracoviště jsme vybavili dezinfekčními prostředky, zintenzivnili jsme dezinfekci všech povrchů na pobočkách a logistických pracovištích, dezinfikujeme i dopravní techniku, včetně například vysokozdvižných vozíků při předávání směn,“ uvedl Petr Družkovský, provozní ředitel Geis.
V neděli se doručovalo až o 90 procent více balíků (19. 3. 2020, 13:08)
„Z dat můžeme vidět změnu spotřebitelského chování a rostoucí trend expedovaných B2C zásilek v posledním týdnu. V neděli 15. 3. jde o 90% nárůst proti předchozím týdnům, v pondělí 16. 3. o 12% a v úterý 17. 3. o 20% nárůst počtu vyexpedovaných zásilek. Nárůsty potvrzují i zástupci dopravních společností. Současná situace však některá odvětví zasáhla přesně opačným trendem. Např. výrobci produktů pro gastronomický segment expedují v minimální míře, totéž platí u výrobních firem a dalších na ně navázaných,“ říká Martin Šauer, jednatel Balikobot.cz.
Dior a Givenchy začínají místo parfémů vyrábět dezinfekci (19. 3. 2020, 13:05)
Luxusní impérium LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) oznámilo, že ve svých třech manufakturách, ve kterých vyrábí parfémy pro své značky Christian Dior, Givenchy a Guerlain, bude vyrábět dezinfekční prostředky na ruce. Do konce týdne by mělo být připraveno 12 tun antibakteriálního gelu. Ten bezplatně poskytne francouzským autoritám a největšímu nemocničnímu systému v Evropě, píše Forbes.
Hyundai v Nošovicích zastaví na 14 dní výrobu (19. 3. 2020, 12:58)
Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Pavel Barvík. A dodal, že automobilka se k zastavení výroby rozhodla v situaci, kdy uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele a poptávka po automobilech klesá.
Čína zavírá cestu pro cizince z postižených zemí a tím i pro nákladní lodě (19. 3. 2020, 11:45)
Server Splash247.com informuje, že čínská vláda výrazně zpřísnila kontrolu na mezinárodních nákladních lodích a některé velké přístavy v zemi zavedly 14denní omezení pro lodě a personál ze zemí nejvíce postižených koronavirem.
Digitalizace urychlí cestu z krize (19. 3. 2020, 11:44)
Stále víc a víc firem ruší výrobu. Uzavření fabrik ale společnosti využívají i k dlouho odkládaným procesům digitalizace, oprav a inovací obecně. „V době, která snad brzy přijde, bude digitalizovaná výroba či další procesy znamenat o to rychlejší cestu z krize a získání důležitého náskoku před konkurencí,“ myslí si Petr Kubíček ze společnosti B2A.
Otevřené hraniční přechody na Slovensko, do Německa a Rakouska (18. 3. 2020, 19:00)
Ministerstvo dopravy na svém webu uvádí, které hraniční přechody k našim sousedům jsou otevřené, požadavky polských pohraničníků nebo doporučené cesty pro nákladní dopravu přes Slovensko – viz mapka.
Doporučené doklady pro řidiče nákladních aut (18. 3. 2020, 19:00)
Od pondělí je pro české občany zakázáno cestovat za hranice. Výjimku mají řidiči kamionů, ale i vozidel do 3,5t (ti musí na hranicích dokázat, že jde o přepravu realizovanou v souvislosti s podnikáním dopravce, ať již pro cizí nebo vlastní potřebu – např. formou dokladu o nákladu, faktury nebo objednávky). Ministerstvo dopravy při průjezdu hranicemi doporučuje, aby řidiči prokázali, že mají kartu řidiče, profesní průkaz, objednávku nebo fakturu, která prokáže, že cesta do zahraničí má účel dovézt/přivézt zboží a doporučuje se mít u sebe pracovní smlouvu, aby řidič prokázal vztah k zaměstnavateli.
Také vyzvednutí vozu v zahranicí je možné, při průjezdu hranicemi je nutné se prokázat profesní způsobilostí řidiče a mít vyplněný formulář ze stránek Ministerstva vnitra - Potvrzení pracovníka mezinárodní dopravy.
Kamenní prodejci neberou aktuální hrozbu zatím vážně (18. 3. 2020, 18:24)
Provozovatelé kamenných prodejen neberou podle oslovených expertů hrozbu současné situace zatím příliš vážně. Jen mezi 15 až 20 procenty obchodníků situaci řeší zodpovědně a snaží se své zboží nabízet na dálku. K digitalizaci mohou prodejci využít například program Mall Partner (který na tři měsíce zrušil pro nově registrované obchodníky poplatek za připojení do systému), s rozvážkou zboží pomáhá logistická platforma DoDo, dostatek řidičů na rozvoz má také Liftago. Někteří prodejci předělávají své prodejny na výdejny, pro které vládní zákaz provozu neplatí. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Analytici: Výroba aut v Česku letos klesne nejméně o 10 procent (18. 3. 2020, 17:30)
Tuzemskou automobilovou výrobu letos čeká pokles nejméně o 10 procent proti loňským 1,43 milionu vyrobeným vozům. Důvodem jsou odstávky automobilek kvůli koronaviru. Jen u Škody Auto se bude ekonomický dopad pohybovat v řádu desítek milionů eur.
Škoda oznámila uzavření svých tří závodů na dva až tři týdny, na měsíc přerušila výrobu také kolínská TPCA. Hyundai Motor bude v Nošovicích dál vyrábět za přijetí dalších zpřísňujících hygienických opatření uvnitř závodu.
Uzavření závodů nebude mít dopad jen na pokles produkce a tržeb automobilek, ale i jejich dodavatelů. Velká část z nich však podle partnera EY Petra Knapa dál vyrábí, jako by se nic nedělo. Zmínil například Bosch, Valeo nebo ZF. „Myslím, že na dodavatele současná situace také dolehne. Je velmi složité odhadovat, kolik si troufnou vyrábět na sklad,“ podotkl. U dodavatelských firem očekává analytik Saxo Bank Martin Sklenář pokles zisků až o 30 procent.
Rohlík.cz hledá sklad pro chlazené zboží (18. 3. 2020, 17:20)
"Pokud víte o někom kdo má někde v ČR chlazený sklad - buď k pronájmu, nebo v něm dělá běžně byznys pro HoReCa a teď mu stojí lidi, tak ať se mi ozve na tom@rohlik.cz. Minimálně 2000 m2," uvedl šéf firmy Tomáš Čupr na LinkedIn.
Antverpský přístav zůstává otevřen (18. 3. 2020, 16:55)
Přístav Antverpy uvedl, že jako „nepostradatelná národní infrastruktura“ zůstane během celého krizového období přístupný pro námořní přepravu a logistiku.
Doručování balíků vzrostlo tento týden o více než pětinu (18. 3. 2020, 16:49)
Počet doručovaných balíků se tento týden zvýšil o více než pětinu. Nárůst souvisí s vyššími objednávkami z e-shopů po sobotním uzavření většiny obchodů. Naopak kleslo posílání zásilek od podnikatelů do zahraničí. Vyplývá to z informací doručovatelských firem.
Například Česká pošta tento týden doručuje v průměru 195 000 balíků denně, což je o 35 000 více než na konci února. Podnik zavedl bezkontaktní doručování. Další dopravce GLS zaznamenal celkové zvýšení objemu přeprav o desetinu. U některých e-shopů vzrostl počet balíků až o 400 procent. Zároveň ale kvůli uzavřeným firmám došlo k poklesu doručování mezi podniky.
Jak zmírnit dopady koronaviru v dodavatelských řetězcích (18. 3. 2020, 16:28)
„Dodavatelské řetězce nebudou po této události nikdy jako dřív.“ Analytici společnosti Gartner doporučují lídrům odpovědným za dodavatelské řetězce, aby se zaměřili na tři klíčové oblasti a minimalizovali tak dopad opatření souvisejících s koronavirem:
- pracovní síla („Také pracovníci odpovědní za dodavatelské řetězce by měli mít na paměti především ochranu zdraví. Neméně důležité je pamatovat na riziko únavy pracovníků odpovědných za krizové řízení dodavatelského řetězce – a na to, že v takovém případě mohou dělat chybná rozhodnutí.“);
- produkty (Obecně lze očekávat, že v případě větších či delších omezení zákazníci změní své nákupní zvyky a zaměří se spíše na nezbytnosti. Priority a kompromisy lze určit na základě toho, po kterých produktech je velká poptávka z hlediska celkového objemu či vysoké marže.);
- náklady („Očekávejte, že nasmlouvané ceny a množství materiálů nemusí platit. Dodavatelé mohou aplikovat klauzuli o vyšší moci nebo hledat jiné způsoby, jak přenést dodatečné náklady dál do dodavatelského řetězce. Veškeré dodatečné náklady související s koronavirem by měly být chápány jako záležitost týkající se celé organizace, a nikoliv jen jednoho oddělení.“)
Letecký most mezi Amerikou, Evropou a Čínou (18. 3. 2020, 14:46)
Logistická společnost Dachser spustila další vlnu programu své prémiové služby – leteckého spojení charterovými lety do Číny a zpět. Jsou naplánované předběžně do konce března. Firma navíc ke stávajícímu charterovému spojení mezi Frankfurtem a Čínou vytvořila mezi USA, Latinskou Amerikou a gateway ve Frankfurtu letecký most do Šanghaje. Boingy 747 budou v rotačních cyklech nasazeny na trase Frankfurt–Šanghaj a zpět. Také mezi USA a Evropou bude Dachser nabízet přes gateway ve Frankfurtu letecký most a do svého charterového programu zařadí i relaci Chicago–Frankfurt.
Automobilky v Evropě zastavují kvůli koronaviru výrobu (18. 3. 2020, 14:16)
Německá automobilka BMW kvůli koronaviru na více než čtyři týdny zastaví výrobu ve všech svých evropských závodech. Podobné opatření zavedly i Daimler, Fiat Chrysler, Ford Motor, Jaguar Land Rover, Nissan, PSA, Renault, Toyota nebo Volkswagen.
Amazon upřednostňuje skladování základních potřeb domácností (18. 3. 2020, 13:30)
Americký internetový prodejce Amazon začal upřednostňovat skladování základních potřeb domácností a léků. Změna se týká těch prodejců, kteří Amazonu platí za to, že jejich produkty uskladní, zabalí a distribuuje, uvedla agentura Bloomberg. „Chceme tak rychleji přijímat zásoby a obnovovat je, zasílat tyto produkty zákazníkům," zdůvodnil na blogu rozhodnutí největší světový internetový prodejce. Své sklady chce zaplnit tím, co teď lidé vyžadují, což je například toaletní papír či dezinfekčními prostředky, na úkor zbytného zboží, jako jsou televize nebo hračky.
Alza zrychluje příjem do systému pro dropshipment (18. 3. 2020, 13:30)
Prodejci i dodavatelé, na které dopadlo uzavírání kamenných prodejen, můžou své zboží nabízet formou dropshipmentu přes online obchodníky. E-shop Alza zrychlil příjem nových partnerů téměř ze všech odvětví, zalistování produktů a zahájení prodeje nyní jen dva až čtyři dny místo původních čtyř týdnů. „Alza jim poskytne své kompletní zázemí a infrastrukturu – například oslovení milionů zákazníků, kteří každý den navštíví web, širokou síť více než 2000 výdejních míst, call centrum dostupné nonstop nebo rychlé způsoby doručení. Na partnerech je pouze zajištění a správa vlastní skladové zásoby a expedice objednávky přímo k zákazníkovi,“ vysvětluje obchodní ředitel Alza.cz Petr Bena.
Zásilkovna dál jede (18. 3. 2020, 12:38)
Zásilkovně, stejně jako dalším firmám ve skupině Packeta, se i přes problémy spojené s pandemií koronaviru, daří zajišťovat kompletní logistické služby téměř ve všech zemích, kde působí. Jediným státem, kam bylo pozastaveno doručování zásilek, je Itálie. Nicméně dochází ke zpožděním, například zásilky z ČR do Polska mohou nabírat až několikadenní zpoždění, mimo jiné kvůli kolonám před hraničními přechody.
Poptávka po přepravě je vysoká, kurýři ale nemají roušky (18. 3. 2020, 11:17)
„V těchto dnech je poptávka po přepravě nezvykle vysoká,“ říká Přemysl Lukeš, výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier. „Protože se pohybujeme v mezinárodní dopravě, tak pravidelně sledujeme možnosti překračování hranic. Rádi bychom co nejvíce našich kurýrů vybavili zdravotními potřebami, ale nejdostupnější se momentálně jeví jednorázové rukavice, gely a podařilo se nám sehnat i několik roušek. Též zákazníci vyžadují přístup kurýrů v ochranných pomůckách. To je někde těžko splnitelné, protože je jich kritický nedostatek.“
V karanténě provoz jako o Vánocích (18. 3. 2020, 8:00)
Zásilková služba Zaslat.cz zažívá boom podobný předvánočnímu shonu při nákupu dárků. Jen v pondělí 16. března, první den karantény, si jejich zákazníci objednali přepravu ve srovnatelné míře jako druhé prosincové pondělí uplynulých Vánoc. Nejvíce roste doprava po České republice mezi občany i firmami, a to až o 80 procent. O pětinu naopak klesal objem zásilek od podnikatelů posílajících balíky do zahraničí.
Letecké společnosti padají do propasti (17. 3. 2020, 14:28)
„Letecké společnosti se ještě nevzpamatovaly z uzemnění Boeingů 737 MAX a již čelí další obrovské krizi. Kvůli pandemii koronaviru se výrazně omezila letecká přeprava. To vede ke zničujícímu propadu příjmů leteckých společností. Mnohé z nich se dostávají do neřešitelné situace. Buď dostanou vládní podporu, nebo zbankrotují. Tři největší světové aliance, které reprezentují 58 leteckých společností, již vyzvaly vlády, aby pomohly celému leteckému odvětví,“ uvedl hlavní ekonom BH Securites Štěpán Křeček.
Amazon hledá 100 tisíc pracovníků do skladů a pro doručování (17. 3. 2020, 12:08)
Americký e-shop Amazon oznámil, že si najme dalších 100 tisíc pracovníků pro svá distribuční a výdejová centra i pro přepravu a doručování zásilek. Firma tak reaguje na silně rostoucí poptávku po online prodeji, který nakupující preferují v důsledku šíření epidemie koronaviru. Na Amazon směřuje 39 procent online objednávek v USA, píše server The Wall Street Journal.
Útlum výroby způsobí automobilkám obrovské ztráty (17. 3. 2020, 11:42)
Komentář Zdeňka Petzla, výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu, v souvislosti s rozhodnutím evropských automobilek o dočasném pozastavení výroby:
„Z důvodu opatření jednotlivých zemí EU v boji proti šíření koronaviru sledujeme již dnes výrazné narušení mezinárodních dodavatelských řetězců, velmi složité podmínky pro logistiku a značné potíže při plánování zakázek. Zároveň je mezi zaměstnanci firem patrná nervozita a obava z dalšího šíření koronaviru v pracovních kolektivech. Rozhodnutí jednotlivých výrobců tak není překvapivé a pro zastavení šíření nákazy COVID-19 zřejmě nevyhnutelné.
Automobilky z koncernu Volkswagen jsou jedním z nejdůležitějších odběratelů také pro české dodavatele a vzhledem k tomu, že ke stejnému kroku přistoupili i další evropští výrobci, následující dva až tři týdny budou pro všechny firmy v autoprůmyslu a navázaná odvětví znamenat velký problém. Objem exportu českých dodavatelských firem (členů AutoSAP), které z velké většiny míří do zemí EU, se pohybuje okolo 350 miliard korun ročně, podíl dodavatelských firem (členů AutoSAP) na celkovém exportu se pohybuje okolo 40 procent. Útlum výroby tak způsobí firmám obrovské ztráty, ale pevně věřím, že se po odeznění současné mimořádné situace celé odvětví vrátí do obvyklého tempa.“
Zvedá se poptávka po skladování a objednávkovém softwaru (17. 3. 2020, 11:37)
Růst v řádech desítek procent nezaznamenávají v souvislosti s výskytem koronavitu v Česku a bezpečnostními opatřeními jen online obchody s potravinami. Výrazný růst vykazuje například i oblast produktů určených k úklidu domácnosti či úložných řešení. Samotné e-shopy pak více poptávají služby spojené se skladováním, formalizací objednávek či CRM, uvedl Petr Wagner, ředitel společnosti PackWay.
Alza hlásí obrovský nápor (17. 3. 2020, 11:19)
Nouzový stav vyhlášený v řadě zemí se odráží i na složení nákupního košíku. Firemní zákazníci i jednotlivci kupují ve velkém zejména vybavení pro home office, Alza dodává hardware a náhradní díly i pro kritické informační systémy. Enormní poptávka ale panuje také v oblasti hygieny, zábavy či potřeb pro domácnosti. Prodeje některých druhů zboží rostou ve stovkách procent.
Čínská výroba a námořní přeprava se vrací k normálu (17. 3. 2020, 9:55)
"Jak uvádí Lloyds List Intelligence, zdá se, že v tuto chvíli se čínský lodní průmysl vrací do normálu. Počty připlouvajících kontejnerových lodí do přístavů Šanghaj a Jangšan rychle rostou a přibližují se počtům stejného období loňského roku. Jako následek oslav lunárního Nového roku a po nich nastoupivší epidemie koronaviru počty v přístavech pracujících lodí pro přepravu kontejnerů, con-ro i feederů šly prudce dolů, ale od té doby opět zamířily vzhůru a i přes krátký výpadek v 9. týdnu jsou nyní prakticky na stejné úrovni, uvádí Lloyds´List. Nejvyšší představitelé velkých námořních linek oznamují návrat k normálu jako následek postupného návratu výroby k obvyklým objemům. Někteří dokonce předpovídají další prudký růst poptávky po lodním prostoru tak, jak se začnou doplňovat vyprázdněné sklady dovozců v USA a Evropě. Rejdaři na to reagují nasazením dodatečné kapacity, čemuž napomůže i nedávno na vodu spuštěná skupina největších plavidel. Podstatným problémem tedy zůstává pouze nevyrovnané počty prázdných kontejnerů na obou stranách oceánů a ... neznámý vývoj epidemie v Evropě a v USA, který může spustit druhou vlnu výpadků v obchodní činnosti." Uvedl to Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR.
Slabiny dodavatelských řetězců: pozor na dodavatele (17. 3. 2020, 9:01)
Výrobci se budou v krátkodobém výhledu snažit zajistit dodávky materiálu a zhodnotit, jaké škody napáchala a napáchá krize na jejich dodavatelských řetězcích. V dlouhodobém výhledu pak v nich budou hledat slabá místa. Aby výrobci zmírnily riziko dopadu podobných krizí, jako probíhá dnes, měly by si dát pozor na to, aby dodavatelem důležitých komponent pro jejich produkci nebyla jen jedna firma, ale také aby zdroje dodávek nebyly jen v jedné oblasti, doporučuje Michael Larner, hlavní analytik poradenské firmy ABI Research. Ta předpovídá, že investice výrobních firem na plánovací software se kvůli dopadům pandemie koronaviru zvýší na 14 miliard dolarů. Podniky budou využívat nejen plánovací moduly v ERP, ale také budou hledat specializované programy.
GLS bude bezplatně rozvážet ochranné pomůcky (16. 3. 2020, 16:45)
Balíková služba GLS nabízí výrobcům ochranných pomůcek do konce března bezplatnou přepravu s cílem podpořit distribuci těchto nedostatkových komodit. Zároveň balíkový dopravce očekává, že mu bude ze strany státu umožněno zajistit si dostatek dezinfekčních a ochranných prostředků pro svoje kurýry, aby mohl i nadále plnit svoji úlohu v zásobování obyvatel nezbytným zbožím.
Liftago spouští urgentní nákupy i s doručením (16. 3. 2020, 15:28)
15. března přijala vláda ČR usnesení, které mimo jiné omezuje provoz některých taxi služeb. Toto usnesení se však netýká taxi služeb, které mají licenci pro přepravu osob. Liftago je tak i nadále k dispozici pro každého, kdo potřebuje osobní přepravu, doručení zásilky a nově také zařízení urgentního nákupu řidičem s doručením bezkontaktně až ke dveřím, uvedl šéf firmy Ondřej Krátký.
Nákup je možné objednat i pro někoho jiného. Služba je dostupná v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem a Zlíně. Jedná se o první verzi služby, tak aby ji mohli okamžitě využít všichni, co potřebují. Více informací a tipy k jejímu použití najdou zájemci na https://www.liftago.cz/nakup/
Firmy brzdí investice (16. 3. 2020, 14:07)
Průmyslové podniky kvůli komplikacím a omezením ve výrobě způsobeným koronavirem začínají pozastavovat investice a jiné výdaje. Snaží se tak zachovat maximum peněz k tomu, aby v případě potřeby dokázaly kompenzovat vzniklé ztráty. "Podobná opatření začalo zavádět zhruba 10 až 15 procent českých průmyslových firem", řekl dnes ČTK partner poradenské společnosti Moore CR Petr Kymlička.
Dodavatelské řetězce se kvůli koronaviru promění (12. 3. 2020, 0:00)
Zásadní změna firemního světa, kterou může epidemie koronaviru přinést, souvisí s dodavatelskými řetězci. Ty se stávají od 80. let minulého století mnohem komplexnějšími a globálnějšími − velké firmy jsou dnes závislé na tisících dodavatelů z celého světa. Produkce je tak sice na jedné straně mnohem efektivnější než v minulosti, na straně druhé je ale celý dodavatelský řetězec mnohem zranitelnější, dojde-li k jeho nečekanému přerušení.
Firmy totiž skladují čím dál tím méně zásob materiálů potřebných k produkci. Pro přiblížení − společnosti zařazené v indexu S&P 500 mají zásoby na 66 dní (jde o mediánovou hodnotu), řada z nich by ale své sklady při přerušení dodávek vyprázdnila mnohem dříve. Třeba takový Apple podle dat společnosti Bloomberg za pouhých devět dní.
Epidemie koronaviru rovněž naplno ukazuje, jak nebezpečné může pro mnohé země i firmy být, že jsou v mnoha klíčových oblastech zcela závislé na dodávkách z Číny. Pro lepší představu: z Číny je dováženo zhruba 80 procent veškerého farmaceutického zboží prodávaného ve Spojených státech. Čína je rovněž největším a často také jediným globálním dodavatelem složek některých léčiv (třeba pro léčbu rakoviny plic či prsu). Stejně tak je dominantním dodavatelem zdravotnických přístrojů či potřeb používaných v USA, píše týdeník Ekonom.