Komentář z rubriky "Pohledem odborníka" dubnového vydání časopisu Logistika, tentokrát na otázku: Co znamená pro svět obchodu a logistiky zranitelnost zásobovacích řetězců?
V posledních desetiletích jsme roztočili mezinárodní obchod na plné obrátky a plnými doušky si užívali výhod globalizace. Po světě v nebývalé míře proudil kapitál a migrovali lidé. To vše bylo doprovázeno sdílením znalostí a nevídaným nárůstem produktivity.
Globalizace nám přinesla prosperitu. Rovněž však vedla k nárůstu nezaměstnanosti v rozvinutých zemích, odkud mizely pracovní příležitosti do států s levnější pracovní silou. Díky tomu jsme sice byli schopni vyrábět s nižšími náklady, rovněž jsme však získali velkou závislost na mezinárodní dělbě práce. Dodavatelsko-odběratelské vztahy začaly být komplikované a výroba v různých částech světa na sobě začala být silně závislá.
V klidných dobách, kdy vše fungovalo podle plánu, jsme si neuvědomovali, jak je náš ekonomický systém zranitelný. Koronavirus vše změnil. Nejprve v Číně a později i v dalších zemích po celém světě začala platit restriktivní opatření. Ta mají za cíl snížit rychlost, jakou se nákaza Covid-19 šíří. Zaváděná opatření však mají i vedlejší efekt. Brání výrobě a distribuci produktů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.