DHL Supply Chain pokračuje v automatizaci svých skladů. Ve spolupráci s americkou firmou Locus Robotics chce zavést autonomní mobilní vozíky AMR v deseti logistických zařízeních v Severní Americe a plánuje robotizovat i sklady v evropských zemích, včetně České republiky.

Obě společnosti spolupracují od roku 2017 a kolaborativní autonomní roboti LocusBot v Severní Americe pomáhají ve skladech DHL SC při kusovém vychystávání objednávek. Autonomně se pohybují, rychle vyhledávají a přepravují vybrané položky. Mohou být flexibilně nasazeni pro různé systémy vychystávání. Jejich využití výrazně snižuje čas strávený rutinními nebo fyzicky náročnými úkoly, omezuje manuální chyby a celkově zvyšuje produktivitu.

„Předchozí implementace řešení Locus Robotics v našich provozech zaměřených na retail a zdravotnictví přinesly úspěch a zaznamenali jsme zvýšení produktivity až o 80 procent. Nyní vidíme příležitost využít autonomní mobilní roboty pro zákazníky napříč různými sektory,“ uvedl Jim Gehr ze severoamerické DHL Supply Chain.

Nasazení robotů LocusBot od společnosti Locus Robotics je v plánu i v České republice. „Dostat roboty do Evropy je složitější proces. Narážíme zde na rozdílné normy, kdy například nastavení bezpečnostních senzorů a softwaru pro Ameriku je třeba přizpůsobit evropským regulačním požadavkům, což proces certifikace řešení zpomaluje,“ vysvětluje Dalibor Ondra, který má zavádění technologií ve střední a východní Evropě v rámci DHL Supply Chain na starost.

Podle jeho slov je třeba vytvořit standardizované cloudové řešení pro integraci robotů se skladovým systémem. DHL SC na tomto úkolu již pracuje. Samotná implementace pak není složitá, po nahrání mapy skladu a konfiguraci zakládacích či vychystávacích strategií se do vozíku z cloudu nahrají data a během čtvrt hodiny může stroj začít pracovat.

Související