Specializovaní roboti míří stále častěji do skladů a logistických center. Jejich úkolem bývá obvykle převzetí části manipulace se skladovaným zbožím, ale lze je využívat i pro další činnosti. Například logistická firma DHL a výrobce robotů Avidbots uskutečňují společně projekt, ve kterém se roboti ujmou ve skladech čištění podlah. Stroje vybavené umělou inteligencí převezmou úklid v provozech DHL v řadě zemí světa, chybět mezi nimi nebude ani Česko.

Roboti pro čištění podlah představují jednoduchou inovaci, která podle DHL snižuje počet pracovních hodin vynaložených na tuto činnost až o 80 procent. Firma tak bude moci přesměrovat zaměstnance na práci s vyšší přidanou hodnotou. Novým projektem současně urychluje realizaci své digitalizační strategie.

Avidbots loni představil roboty Neo na čištění podlah

Výrobce Avidbots udává, že zatímco jiné běžně používané stroje je nutné naprogramovat pro jízdu po vymezených trasách, roboti Neo se díky umělé inteligenci pohybují autonomně, sami detekují překážky, jako jsou osoby, krabice, vysokozdvižné vozíky i ostatní roboty a vyhýbají se jim. Ve skladech, v nichž jsou lidé a zboží v neustálém pohybu, tak dokážou svou práci provádět efektivněji.

Nové partnerství obou firem rozšiřuje stávající spolupráci, která byla dosud zaměřena na území Severní Ameriky.

Související