Mezi pivovary, které neváhají s investicemi do moderních technologií, patří i nošovický Radegast. Výrobce piva otevřel letos v únoru ve svém areálu s investicí 600 milionů korun novou plechovkovou stáčecí linku a vybudoval automatizovaný centrální sklad.

Automatizovaný sklad vyrostl v areálu během šesti měsíců loňského roku. Směřují do něj stočená piva z nové plechovkové linky i ze stávající lahvové linky. Sklad stojí na ploše deset tisíc čtverečních metrů a vejde se do něj přibližně 11 tisíc naložených palet s pivem, což odpovídá buď necelým devíti milionům půllitrových lahví, nebo téměř 20 milionům plechovek. Zajímavostí je soustava tří výtahů, jimiž stočené pivo překonává výškový rozdíl šesti metrů, než se dostane na paletách do centrálního skladu.

Nová plechovková stáčecí linka v nošovickém pivovaru Radegast
Nová plechovková stáčecí linka v nošovickém pivovaru Radegast                 Foto: Plzeňský Prazdroj

Na ploše centrálního skladu operuje 16 robotizovaných vysokozdvižných vozíků, které automaticky řídí skladování a manipulaci s paletami v objektu skladu. „Robotické vozíky zvládnou prakticky všechny operace ve skladu vyjma nakládky a vykládky palet do a z kamionů,“ vysvětluje Tomáš Sedláček, manažer projektu skladové automatizace Plzeňského Prazdroje, do kterého nošovický pivovar Radegast patří.

Vozíky autonomně vyzvednou zboží z předávacích míst z výroby a uskladní ho nebo přivezou podle požadavku do přípravného místa k nakládání. Dokážou také naskladňovat plné palety do výšky a využívat tak plně prostor skladu. Stroje jsou řízeny laserovou navigací a samy si také umí vyměnit baterii.

Související