Společnost mcePharma z Bílovce na Novojičínsku, která vyvíjí a vyrábí doplňky stravy, chystá ve fulnecké části Stachovice stavbu výrobního, vývojového a logistického centra za zhruba 200 milionů korun. Vytvoří tam minimálně 120 pracovních míst.

Půjde o komplex zaměřený na potravinářskou a farmaceutickou výrobu a financovaný bude výhradně z českých zdrojů. Součástí budou vývojové a analytické laboratoře. "V rámci potravinářského provozu, kde se budou vyrábět doplňky stravy, bychom chtěli mít i část, která bude schválena Státním zdravotním ústavem a bude tam moci probíhat malá farmaceutická výroba," řekla výkonná ředitelka společnosti mcePharma Andrea Doležalová. V areálu bude také velké skladovací centrum, které bude sloužit i jako centrální sklad farmaceutických látek pro evropský trh pro zahraničního smluvního partnera mcePharmy.

"Celková rozloha je 12 tisíc metrů čtverečních. Předpokládáme, že základní kámen bude položen někdy na podzim tohoto roku a někdy na přelomu jara a léta budeme areál ve Stachovicích otvírat," řekla ředitelka.

V současnosti má firma 15 zaměstnanců a vyrábí na jednu směnu. S otevřením nového centra počítá s podstatným zvýšením produkce. "V našem stávajícím objektu jsme připraveni během tohoto roku mít dvojsměnný provoz. V novém výrobním závodě počítáme s tím, že bychom měli až třísměnný provoz. Kapacita závodu ve Stachovicích bude 120 až 150 zaměstnanců," řekla Doležalová.

Už nyní mcePharma pracuje na strategii náboru zaměstnanců. "Kapacita závodu bude opravdu velká a my se musíme dlouhodobě připravovat na to, abychom tam ty kvalitní zaměstnance dostali," řekla ředitelka. Firma bude potřebovat zaměstnance z různých profesí, kromě operátorů výroby i skladníky, ale také střední a vrcholový management.

"Hledáme nové zaměstnance do obchodního úseku, vedoucí vývojového týmu, schopné kolegy do oblasti nákupu, do oblasti kvality, tak abychom postupně tým mohli rozšiřovat a připravit se na to, že množství práce bude nesrovnatelně větší než teď," řekla Doležalová.

Projekt nezastavila ani koronavirová krize

S propuknutím pandemie nového typu koronaviru podle ní přišly úvahy, zda projekt nepozastavit. "Rozhodli jsme se, že v projektu budeme pokračovat i přes všechny nejisté vize, které teď ekonomickým světem vládnou. Určitě nějaká krize hlubšího rozměru přijde, nicméně doufáme, že v našem oboru farmaceutickém a doplňků stravy to nebude nějak drastické," řekla.

McePharma je česká společnost, která vyvíjí a vyrábí doplňky stravy, specializuje se na tablety rozpustné v ústech nebo práškové formy v samostatných sáčcích. Produkuje také doplňková krmiva pro psy a kočky. Doležalová řekla, že mcePharma se zaměřuje na inovativní řešení a spolupracuje s univerzitami a vědeckými ústavy. Inovativnost spočívá například ve výrazně vyšší vstřebatelnosti, než mají běžné produkty na trhu.

Firma 98 procent své produkce vyváží, hlavně do Evropské unie, ale také do Saúdské Arábie a do Spojených arabských emirátů. Část produkce vyváží pod vlastní značkou, část vyrábí pro soukromé firmy. Zabývá se také zakázkovým vývojem. McePharma loni vytvořila tržby 18,5 milionu korun, meziročně vyšší více než o 50 procent.

Související