Česko se stává významným regionem evropské logistiky pro e-commerce. Řada velkých internetových obchodů si zde vybudovala své logistické zázemí, v současnosti se k nim přidává i německý on-line prodejce Real Digital. Developer Panattoni mu předal budovu o velikosti ploše 27 tisíc čtverečních metrů pro jeho hlavní distribuční centrum v Chebu.

Dokončení transakce ukazuje, že dlouhodobý trend poptávky po moderních prostorech pro internetové hráče výrazně roste. Do Chebu přivedla německý internetový obchod nejen strategická poloha blízko německých hranic a připravenost území s garantovaným časováním, ale také orientace na udržitelný rozvoj, neboť nové logistické centrum vzniklo revitalizací brownfieldu bez záboru orné půdy či volné krajiny.

Český brownfield development je podle Marka Bízy z realitně poradenské firmy CBRE na vzestupu. Doba se v tomto ohledu významně posunula a firmy se revitalizací nebojí, naopak je považují za plus. Projekt zrozený v areálu bývalých chebských strojíren aspiruje i na vysoké ohodnocení podle standardu ekologické certifikace BREEAM. Halu financuje a vlastní investiční skupina Accolade.

Chebsko dnes patří mezi atraktivní lokality pro rozvoj moderního průmyslu ve střední Evropě. Budovaný Panattoni Park Cheb South přitom navazuje na tradici bývalých strojíren. Nová průmyslová a logistická zóna tak vrací průmysl do míst, kde historicky dlouhodobě fungoval.

Související