Přepravní společnost Gebrüder Weiss uvedla do provozu již pátou vlastní solární elektrárnu. Elektřinu dodává logistickému centru v rakouském městě Pöchlarn. „Zařízení vyrobí přibližně 1 725 megawatt hodin elektrické energie za rok,“ uvádí Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Převážná část fotovoltaických modulů na střešní ploše pobočky byla pronajata investorům z energetického sektoru.
Převážná část fotovoltaických modulů na střešní ploše pobočky byla pronajata investorům z energetického sektoru.
                                                                                                                                     Foto: Gebrüder Weiss

Také ve svém areálu v Dolním Rakousku se tak Gebrüder Weiss spoléhá na elektřinu vyrobenou udržitelným způsobem. Nová solární elektrárna o rozloze 16 tisíc metrů čtverečních v lokalitě Pöchlarn produkuje přibližně 1 725 megawatthodin (MWh) ročně. Převážná část fotovoltaických modulů na střešní ploše pobočky byla pronajata investorům z energetického sektoru.

Samotná logistická společnost využívá na ploše 786 metrů čtverečních 462 solárních panelů. Celkem 130 tisíc kilowatthodin (kWh) sluneční energie za rok, které tato část zařízení vyprodukuje, odpovídá poptávce 26 čtyřčlenných domácností a znamená přibližnou roční úsporu 10 tun oxidu uhličitého. Tímto způsobem pokrývá Gebrüder Weiss v Pöchlarnu bezmála 25 procent své denní spotřeby. „Je zřejmé, že chceme náš nový zdroj energie ve společnosti co nejlépe využít. Z tohoto důvodu budeme v budoucnu nabíjet přes den naše vysokozdvižné vozíky pomocí dobíjených baterií namísto odběru energie v noci, jak tomu bylo dříve,“ říká Bernhard Schartmüller, ředitel pobočky Gebrüder Weiss Pöchlarn.

Výstavba nové elektrárny trvala dva a půl měsíce. Elektřina se ze sluneční energie vyrábí také v Kennelbachu (Vorarlbersko), Maria Saal (Korutany) a Welsu (Horní Rakousko), střechy překládky a logistické sklady v Maria Lanzendorf u Vídně pak Gebrüder Weiss pronajímá solární energetické společnosti. Další dvě elektrárny jsou využívány v bavorském Memmingenu.

Samotná logistická společnost využívá na ploše 786 metrů čtverečních 462 solárních panelů.
Samotná logistická společnost využívá na ploše 786 metrů čtverečních 462 solárních panelů. Foto: Gebrüder Weiss

„V celé skupině Gebrüder Weiss je každoročně 422 tisíc kWh elektřiny vyprodukované udržitelným způsobem použito pro vlastní spotřebu. Celkový roční výkon našich vlastních elektráren využívajících alternativní zdroje je přitom zhruba 5 200 MWh. Investice do fotovoltaické technologie je jedním z mnoha opatření přijatých naší společností ke snížení emisí oxidu uhličitého a přispívá k ochraně životního prostředí,“ dodává Jan Kodada.

Související