Tři nová nákladní vozidla Mercedes-Benz Actros posílí flotilu české přepravní firmy VCHD Cargo. Actrosy páté generace jsou vybaveny digitálním rozhraním mezi vozidlem a řidičem a umožňují částečně autonomní jízdu. Firma do nových vozidel investovala více než 12 milionů korun.

Vozový park VCHD Cargo by mělo do konce roku doplnit dalších nejméně 30 nových vozidel, přičemž vedle značky Mercedes-Benz flotilu posílí pravděpodobně i Scania a Volvo. Letos již společnost uvedla do provozu 13 nových nákladních automobilů, v současnosti tak provozuje 160 vozidel různých značek, všechna s emisní normou Euro 6.

Nově pořízené Actrosy 2548 L6x2 jsou v konfiguraci s třínápravovým podvozkem s prostřední hnanou nápravou a zadní zvedací nápravou. Vozidlo je osazeno motorem o zdvihovém objemu 12,8 litru, výkonu 350 kW a krouticím momentu 2300 Nm. Dopravce tyto Actrosy nasadí pro přepravu výměnných nástaveb na svých pravidelných zahraničních linkách.

Zajímavě je u nových vozidel řešena přístrojová deska, která je bez „budíkových“ ukazatelů a ovladačů. Místo toho jsou do ní integrovány dva tablety, které zobrazují nejen informace jako rychlost či otáčky motoru, ale také vytápění a ovládání ventilace a je možné je propojit s mobilním telefonem. Actrosy rovněž postrádají zpětná zrcátka, místo toho jsou vybaveny MirrorCam systémem, který je nahrazuje ─ kamery umístěné vně vozidla přenášejí obraz na obrazovku v kabině. Systém má poskytovat lepší přehled o situaci kolem celého vozidla a rovněž zlepšit aerodynamiku.

„Rozhodli jsme se investovat do nové generace nákladních vozidel po zralé úvaze a zvážení všech možností na trhu,“ říká Petr Kozel, předseda představenstva VCHD Cargo. „Zaujaly nás především moderní technologie, které usnadňují práci řidiče a velkoryse řešená kabina pro dálkové přepravy.“

Související