Výrobce manipulační techniky Linde Material Handling vyhodnocoval provoz své manipulační techniky, kterou v roce 2018 dodal do distribučního centra velkoobchodu Makro v Kozomíně. Po dvou letech provozu monitorovací systém vozíků hlásí více než půl milionu najetých motohodin.

Linde MH postupně dodal do Makra 218 kusů manipulační techniky. Základ tvořilo 40 retraků včetně modelů v mrazírenském provedení a 90 vychystávacích vozíků. Ty byly doplněny o ručně vedené nízkozdvižné vozíky s Li-ion bateriemi, nízkozdvižné elektrické vozíky s plošinkou pro přepravu dvou palet najednou, několik vozíků v nerezovém provedení a další související vybavení.

K vyhodnocování provozu využívá výrobce systém pro sledování flotily Linde connect. Systém zaznamenává skutečné využití strojů a práce operátorů i případné nehody či nárazy. Součástí dodávky byl rovněž sofistikovaný energy management, kdy část flotily využívá technologii Li-ion baterií a ostatní vozíky jsou zapojeny do rotačního systému pro nabíjení, který snižuje počet potřebných akumulátorů.

Z hlediska množství pronajaté techniky poskytuje výrobce Makru značnou míru variability a počet vozíků se operativně upravuje podle aktuálních potřeb distribučního centra. Pětiletý kontrakt zahrnuje pronájem techniky a veškerý servis včetně péče o baterie a nabíječe. Dodané retraky byly vyrobeny ve výrobním závodě Kion Group v Ostrově u Stříbra.

Distribuční centrum v Kozomíně je základním pilířem logistické sítě velkoobchodu Makro ČR. Funguje jako centrální sklad a zásobuje všech jeho třináct prodejen.

Související