Variantou k jednocestným výměnám palet mohou být paletové pooly. Výrobce cukru a lihu v České republice Tereos TTD spolupracuje od roku 2017 s poolingovým servisem CHEP založeným na sdílení, správě a opětovném využívání palet. Na modrých paletách tak ročně ke spotřebitelům putuje z obou domácích závodů cukrovaru v Dobrovici a Českém Meziříčí přes balicí centrum cukrovaru v Mělníku 50 tisíc tun krystalického cukru.

Pro distribuci cukru TTD nejčastěji využívá dřevěné půlpalety s kovovými vzpěrami, které jsou vhodné pro skladování, přepravu i vystavení zboží v místě prodeje. Pevná konstrukce půlpalety a její kompatibilita s různými propagačními formáty umožňuje i vizuální prezentaci produktů v maloobchodu.

„Důvodů, proč jsme se rozhodli místo tradiční paletové výměny pro pooling, je hned několik,“ vysvětluje Michal Franěk, ředitel mělnického balicího centra TTD. „V prvé řadě nám s ním zcela odpadá nutnost řešit evidenci palet a jejich vracení od zákazníků zpět k nám – oboje zastřešuje v rámci služby CHEP. S poolingem nemusíme uchovávat a spravovat vlastní paletový inventář, zároveň ale bez problémů pokryjeme sezónní výkyvy poptávky po cukru.“

Palety CHEP se hodí i pro použití v automatizovaných provozech, jako je tomu v případě balicího centra TTD: „Používáme plně automatické linky, kde je spolehlivost palet i obalového materiálu klíčová. Ze servisních středisek CHEP nám jsou dodávány palety v kvalitě odpovídající požadovaným standardům,“ dodává Michal Franěk.

Obě firmy rovněž uvádějí, že jejich partnerství má příznivý vliv na životní prostředí – za poslední kalendářní rok dokázaly pomocí paletového poolingu snížit emise oxidu uhličitého o 66 tisíc kilogramů, objem vyprodukovaného odpadu o 7457 kilogramů a ušetřit zdroje dřeva odpovídající 46 vzrostlým stromům.

Tereos TTD – Největší český tradiční výrobce cukru přepravuje a vystavuje na CHEP paletách

Související