Koronavirová krize vpadla do světa logistiky a v některých oblastech způsobila značné škody. Ale v oboru průmyslových a logistických nemovitostí nejsou její dopady nijak dramatické. Pandemie sice přibrzdila výstavbu nových industriálních nemovitostí, ale na poptávce se zatím neprojevila. Celkové zhodnocení situace však bude muset ještě počkat, uvádí ve zprávě o vývoji ve druhém čtvrtletí Industrial Research Forum, jehož členy jsou CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield a JLL.

Březnové uzavření státních hranic v rámci opatření proti šíření nového typu koronaviru zkomplikovalo dodavatelské řetězce. Řada výrobních podniků musela kvůli výpadku zásobování uzavřít své provozy. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průmyslová produkce se meziročně propadla v dubnu o 33,7 a v květnu o 25,7 procenta. Postupné rozvolňování sice s koncem druhého čtvrtletí přineslo v rámci Evropské unie obnovení volného pohybu osob a zboží, nicméně mezikontinentální přeprava má stále problémy. Mnoho firem se proto již poohlíží po bližších dodavatelích, kteří by mohli nahradit například výrobce z Číny. V konečném důsledku by tak mohla vzrůst poptávka i po tuzemských výrobních a skladovacích kapacitách.

Aktuální výsledky vývoje na českém trhu skladových a výrobních nemovitostí navzdory očekávání nenaznačují jakékoliv ochlazení. Ačkoliv karanténní opatření zkraje druhého čtvrtletí znemožnila osobní schůzky, nové smlouvy se podepisovaly v míře, která je pro tuto část roku běžná. U poptávky však byl patrný větší zájem o krátkodobé nájemní smlouvy do jednoho roku a menší zájem o předpronájmy v ještě nepostavených nemovitostech. V souvislosti s poklesem spekulativní výstavby je tak řada projektů pozastavena do doby, než najde svého nájemce. Celkové zhodnocení dopadů pandemie na trh průmyslových nemovitostí bude nicméně možné nejdříve koncem roku.

Plocha logistických a průmyslových nemovitostí rostla

Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí roku 2020 na 8,82 milionů čtverečních metrů. Dokončeno bylo celkem 219 600 čtverečních metrů skladových ploch v 17 průmyslových parcích na území České republiky, což je nejvíce od posledního čtvrtletí roku 2017. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o 36procentní nárůst a mezičtvrtletně o 16procentní nárůst. Z nově dokončených ploch bylo již 88 procent pronajato.

Největší dokončenou průmyslovou halou je budova o celkové velikosti 29 900 čtverečních metrů, která se nachází v industriálním parku Pannattoni Park Cheb II. Hala byla v době dokončení ze 100 procent obsazena německým online prodejcem Real Digital, který zde spouští hlavní distribuční centrum pro německý trh. Druhá největší dokončená budova, která se nachází v parku Týniště nad Orlicí (22 tisíc čtverečních metrů), byla rovněž plně pronajata japonskému výrobci katalyzátorů Cataler. Třetí největší dokončený projekt ve druhém čtvrtletí 2020 představuje hala v Prologis Park Prague-Úžice (21 300 čtverečních metrů), která byla od začátku stavěna spekulativně.

Na konci druhého čtvrtletí roku 2020 bylo ve výstavbě celkem 441 600 čtverečních metrů skladových a výrobních prostor, z nichž se téměř 33 procent nachází v Moravskoslezském a 26 procent v Plzeňském kraji. Zahájena byla výstavba hal o celkové rozloze 76 300 čtverečních metrů. Podíl industriálních prostor ve výstavbě bez předem zajištěného nájemce v druhém čtvrtletí 2020 stoupl na 42 procent.

Zvýšila se i realizovaná poptávka

Hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací v druhém čtvrtletí roku 2020 dosáhla celkově 360 500 čtverečních metrů a ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenala nárůst o 13 procent. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 se realizovaná poptávka snížila o 14 procent.

Podíl renegociací činil 47 procent z hrubé realizované poptávky, což představuje mírný pokles v porovnání s předchozím čtvrtletím, kdy jejich podíl činil 66 procent.

Čistá poptávka čítala v druhém čtvrtletí roku 2020 celkem 191 500 čtverečních metrů a zaznamenala tak významný nárůst o 76 procent v porovnání s předchozím čtvrtletím, avšak 15procentní pokles oproti stejnému období v minulém roce. Hlavním tahounem nové poptávky byly v druhém čtvrtletí především společnosti zabývající se logistikou, které tvořily 28procentní podíl z celkového objemu, v těsném závěsu s výrobními společnostmi, které tvořily 27 procent.

Největší novou transakcí v druhém čtvrtletí roku 2020 byl nový kontrakt v industriálním parku CTPark Bor, kde si nezveřejněná společnost předpronajala celkem 60 500 čtverečních metrů, což je zároveň zatím největší pronájem letošního roku. Druhou největší nájemní transakcí byl předpronájem o velikosti 14 500 čtverečních metrů v CTPark Prague West v Chrášťanech, který uzavřela nezveřejněná logistická firma.

Největší veřejná transakce byla uzavřena v Pilsen West Industrial Park, kde si výrobce automobilových sedadel Faurecia Plzeň předpronajal rozšíření své stávající výrobní haly o 12 400 čtverečních metrů. Tato firma se zároveň postarala o největší renegociaci uplynulého čtvrtletí, když si v parku Pilsen West Industrial Park znovu pronajala 24 800 čtverečních metrů.

Neobsazenost stoupla jen mírně

Na konci druhého čtvrtletí roku 2020 dosáhla míra neobsazenosti 4,6 procenta, což vzhledem k dostavění velkého množství hal a hospodářskému útlumu ukazuje stabilitu a dobrou kondici průmyslového trhu v České republice. Pro porovnání, jde o velmi malý nárůst o 20 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí, jehož neobsazenost jsme v rámci Industrial Research Forum revidovali na 4,4 procenta. Celkově je v současné době na trhu 404 800 čtverečních metrů moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze a jejím nejbližším okolí v druhém čtvrtletí 2020 dosahovala 2,3 procenta.

Také nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí, tzv. prime headline, v České republice dosáhlo ve druhém čtvrtletí roku 2020 úrovně 4,70 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50 až 9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50 až 0,65 eur/m2/měsíc.

Související