Mezi významné prvky městské logistiky patří nasazování vozidel s alternativními pohony. Zcela bez emisí dokážou ve stísněných centrech historických velkoměst jezdit ale jen elekroauta, která své zplodiny zanechávají v elektrárnách a v místě provozu jsou zcela „čistá“. Proto se logistické firmy rozvážející zboží či zásilky stále častěji obracejí právě k tomuto pohonu. Poslední počinem je flotila elektrických dodávek Volkswagen e-Crafter, které si pro rozvoz v Praze a Brně pořídila DHL Express.

Firma podniká i další kroky k trvalé udržitelnosti a ochraně klimatu v rámci svého programu GoGreen a zelené firemní strategie Mise 2050, s dlouhodobým cílem snížit emise související s logistikou na nulu. Jedním z důležitých opatření v této oblasti je právě přechod vozového parku na elektromobilitu.

Vozy Volkswagen e-Crafter v barvách DHL Express ujedou na jedno nabití až 173 kilometrů a dosahují elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 90 km/h. To je podle vyjádření firmy pro každodenní provoz kurýrů DHL Express na městských trasách postačující. DHL Express proto plánuje postupné rozšiřování svého vozového parku v České republice o další vozidla s elektrickým pohonem.

Vozy Volkswagen e-Crafter v barvách DHL Express ujedou na jedno nabití až 173 kilometrů a dosahují elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 90 km/h.
Vozy Volkswagen e-Crafter v barvách DHL Express ujedou na jedno nabití až 173 kilometrů a dosahují elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 90 km/h.                                                                 Foto: Volkswagen Užitkové vozy

Výrobce představil e-Crafter v roce 2018 jako vozidlo navržené pro firmy a živnostníky působící v centrech měst. Dodávkové vozidlo má lithium-iontové akumulátory uložené pod podlahou, takže nezmenšují nákladový prostor skříňového vozu. Maximální užitečná hmotnost e-Crafteru činí v závislosti na verzi 975 až 1720 kilogramů. Akumulátory lze nabít stejnosměrným proudem na 80 procent maximální kapacity za 45 minut.

Související