Maloobchodní řetězec Tesco začne v Irsku již v říjnu testovat, zda zvládne doručovat menší nákupy svým zákazníkům pomocí dronů. Spolupracuje přitom s irským start-upem Manna. Zkušební lety proběhnou ve městě Oranmore v hrabství Galway.
Cílem projektu je ověřit, zda bude možné efektivně dodávat menší nákupy zákazníkům do 30 minut až do hodiny od objednání.
Zkušenost z irské vesnice
Během jarního náporu koronavirové krize začala společnost Manna dodávat pomocí dronů obyvatelům v irské vesnici Moneygall, ležící na hranicích hrabství Offaly a Tipperary. Sídlo, jež trvale obývá několik set obyvatel, je od roku 2011 známé po celém světě – tehdy jej navštívil americký prezident Barack Obama. Před více než 160 lety se tady narodil jeho pra-pra-pradědeček Falmouth Kearney.
Letos na jaře se o ní veřejnost dozvěděla znova. Společnost Manna původně chtěla pomocí dronů dodávat zmrzlinu do studentského kampusu v Dublinu. Když přišla pandemie onemocnění covid-19, šéf Manny Bobby Healy se podle serveru Business Insider rozhodl využít drony pro něco užitečnějšího. Pro rozvážku léků a potravin. Po dohodě s vládní agenturou Health Service Executive si pro první zkoušku Manna vybrala právě Moneygall. Z místní samoobsluhy zvládl jeden dron přepravit až 50 zásilek denně (váha jednoho nákupu nesměla překročit čtyři kilogramy).
Zprvu dron zajišťoval přepravu léků, chleba či másla. Jak si lidé na službu zvykli, začali si objednávat i další zboží, třeba i dort pro narozeninovou oslavu sedmiletého dítěte. A každý čtvrteční večer dron doručoval místnímu knězi pizzu.
Jak Manna začala doručovat nákupy ve vesnici Moneygall
Dost možná právě i tyto zkušenosti vedou manažery společnosti Tesco k předpokladu, že doručování nákupů pomocí dronů má perspektivu. Každopádně, jak upozornil server theguardian.com, případné rozšíření této služby bude podléhat souhlasu irského leteckého úřadu.
Walmart spoléhá na Zipline a Flytrex Aviation
Možnost doručování nákupů pomocí dronů vzal vážně americký řetězec Walmart. Před pár týdny oznámil spolupráci se známým kalifornským start-upem Zipline, jehož stroje s křídly, která jim dávají vztlak, bezpečně shazují na padácích medicínský materiál například ve Rwandě či v Ghaně. Počátkem roku proběhnou testy s doručováním nákupů poblíž sídla Wallmartu v arkansaském Bentoville.
Řetězec Walmart začal testovat doručování pomocí dronů
Manažeři Walmartu ale takřka zároveň zveřejnili, že doručování pomocí dronů otestují rovněž ve spolupráci s izraelskou firmou Flytrex Aviation. Ta má ve svém portfoliu „klasické“ kvadrakoptéry. Pilotní projekt doručování vybraných potravin a základních životních potřeb už byl zahájen ve Fayetville v Severní Karolíně.
Svoji letku chystá Amazon
Před pár týdny udělil americký Federální úřad pro letectví (FAA) certifikaci pro využívání automatických dronů pro doručování nákupů Amazonu. Jak ovšem ve své tiskové zprávě připomněl Svaz spedice a logistiky ČR, světový lídr v oblasti e-commerce si je sám dobře vědom toho, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se dodávky dronem stanou součástí každodenního života.
Přesto je jedná o významný posun. Společnost představila prototyp svého stroje poprvé v roce 2013, podle vyjádření svých zástupců z loňského roku měla první zásilky pomocí bezpilotních letadel doručovat v rámci služby Prime Air „během několika měsíců“. Dá se předpokládat, že pokud chytaný pilotní projekt Amazonu skončí úspěchem, spustí se v dosud přešlapujícím segmentu doručování zboží pomocí dronů lavina.